Mistrzowie śmierci. Einsatzgruppen

Okładka książki Mistrzowie śmierci. Einsatzgruppen Richard Rhodes
Okładka książki Mistrzowie śmierci. Einsatzgruppen
Richard Rhodes Wydawnictwo: Bellona Seria: Brunatna seria - Narodziny zła historia
historia
Brunatna seria - Narodziny zła
Masters of death
Bellona
2007-01-01
2007-01-01
Maciej Urbański

Od jakiegoś czasu chciałam przeczytać tę książkę, ale nie mogłam się przemóc. W końcu przyszedł ten czas.
Najlepsza książka o wojnie jaką czytałam. Wstrząsająca. Jak zwykle najbardziej przygnębia mnie to, ze w większości przypadków te niemieckie potwory w ludzkiej skórze nigdy nie odpowiedziały za swoje zbrodnie. No może odsiedzieli 3 lub 7 lat za zabicie np. kilku tysięcy ludzi. Tyle sprawiedliwości na ziemi. No i to, że autor podał sporo nazwisk. Wielu z nich po wojnie przemieniło się w szacownych obywateli. Widać Niemcy tak potrafią. Przecież w latach 30 w ten sam prosty sposób z Niemców zamienili się w "nazistów":) Jak nam się teraz wmawia.
Zabili ponad milion Polaków.
Na wschodzie zamordowali 1300 000 ludzi. A każda z tych osób - jak zaznacza autor - 'miała imię i nazwisko, rodzinę, duszę i życie".
Każde z tych żyć było bezcenne.

„Mistrzowie śmierci. Einsatzgruppen” to naprawdę dobrze przygotowana i napisana publikacja skupiająca się na zbrodniach, jakich dopuściły się jednostki Einsatzgruppen odpowiedzialne za eksterminację ludności Europy wschodniej, przede wszystkim Żydów podczas drugiej wojny światowej.
Poza faktami dotyczącymi największych mordów związanych z konkretnymi miejscami autor skupia się na aspekcie psychologicznym żołnierzy wykonujących rozkazy przeprowadzania masakr oraz mechanizmy, które kierowały nazistowską propagandy i kształtowaniem owych żołnierzy. Poznajemy sylwetki dowódców poszczególnych oddziałów, wśród, których najwięcej uwagi poświęcono samemu Himmlerowi, który został przez Hitlera powołany do kierowania całym przedsięwzięciem oczyszczania terenów wschodniej Europy i terenów zajętych przez wojsko niemieckie, a także jego własnej ambicji zasiedlenia tych terenów rasą niemiecką, która miała stanowić kastę społeczną skupiającą się na uprawie ziemi mającymi pod sobą rdzennych mieszkańców.
Wiele fragmentów opisuje momenty tak dramatyczne i okropne, że aż trudno uwierzyć, że wydarzyły się naprawdę. Masowe mordy, propaganda, która oszukiwała żołnierzy bezpośrednio zajmujących się eksterminacją, wykorzystywanie miejscowej ludności do wykonywania „brudnej roboty” i przypadki, kiedy ci ludzie z własnej woli dokonywali gorszych zbrodni z własnej woli.
To wszystko, a także o wiele więcej zostało zawarte w tej książce. Jej największym atutem jest obiektywizm, z jakim podchodzi autor do tematu. Nie jest to jednomyślne oskarżenie nazistów o okrucieństwo. To próba określenia, jakimi motywami kierowali się żołnierze oraz ci, którzy wydawali rozkazy. Podłoże samej idei oraz jej przekształcanie się w miarę jak doświadczenie wojny wpływało na ludzką psychikę demoralizując i niszcząc sumienie ludzi.
Polecam każdemu, kto interesuje się tematem II wojny światowej, a także każdemu, kto zadaje sobie pytanie jak III Rzesza była w stanie dopuścić się tych przestępstw oraz dlaczego niemieccy żołnierze zgodzili się na przeprowadzanie wydawanych rozkazów.

Przerażająca lektura, która przedstawia okrucieństwo, bestialstwo i odczłowieczenie oddziałów Einsatzgruppen. Zdecydowanie warta przeczytania, lecz nie jest to przyjemna książka, raczej pozycja, która sprawi, że co kilka stron będziemy patrzeć z szokiem w ścianę, nie sposobni wyobrazić sobie takie sadyzmu i wyrachowania SS-mańskich oprawców.

Dla laików może być interesująca. Tym, którzy wiedzą coś o Zagładzie wyda się raczej rozczarowująca, nijak jej bowiem do dzieł Hilberga czy Browninga. Nadto autor zdaje się przykładać zbyt dużą wagę to teorii przemocy Lonniego Athensa. Poświęca też zbyt dużo miejsca opisom niemieckich okrucieństw, które to opisy zdają się służyć jedynie szokowaniu czytelnika, nie zaś ilustrowaniu tezy.

Tej książki nie powinno się komentować. Czytanie jej boli, a jednak warto przeczytać, by poznać prawdę...

Przerazajace ale prawdziwe nigdy wiecej takich jednostek które dziesiatkowaly ludzi za chore ideologje

Bardzo dobra książka historyczna, polecam:)

Bardzo dobra książka historyczna, polecam:)

Bardzo dobra książka historyczna:)

Bardzo dobra książka historyczna:)

Polecam zamiast "Złodziejki książek".

Polecam zamiast "Złodziejki książek".

• II wojna światowa
  • Do kupienia