Puste niebo

2016-09-16
2016-09-16
fantasy Lublin
Inne

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 3 (66) / 2024 Izabella Adamczewska, Biserka Ćejović, Piotr Cieśliński, Emilia Dłużewska, Maciej Jarkowiec, Piotr Kofta, Nicole Krauss, Wojciech Kuczok, Radosław Leniarski, Renata Lis, Natalia Malek, Lorrie Moore, Dariusz Nowacki, Monika Ochędowska, Wojciech Orliński, Marta Podgórnik, Jacek Podsiadło, Katarzyna Puzyńska, Agata Pyzik, Radek Rak, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Marcin Sendecki, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Natalia Szostak, Lew Tołstoj, Olga Wróbel
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki PoznAI przyszłość. Opowiadania o umyśle i nauce Michał Cetnarowski, Janusz Cyran, Wojciech Gunia, Justyna Hankus, Rafał Kosik, Olga Niziołek, Michał Protasiuk, Radek Rak, Magdalena Salik, Aleksandra Zielińska
PoznAI przyszł... Michał Cetnarowski,...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 2 (65) kwiecień 2024 Izabella Adamczewska, Anne Applebaum, Justyna Bargielska, Łukasz Barys, Katarzyna Boni, Biserka Ćejović, Elżbieta Cherezińska, Piotr Cieśliński, Didier Eribon, Maciej Hen, Urszula Honek, Maciej Jarkowiec, Jerzy Jarniewicz, Miłada Jędrysik, Ryszard Koziołek, Małgorzata Lebda, Pierre Lemaitre, Renata Lis, Zbigniew Mentzel, Weronika Murek, Dariusz Nowacki, Monika Ochędowska, Łukasz Orbitowski, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Michał R. Wiśniewski, Radek Rak, Redakcja magazynu Książki, Małgorzata Rejmer, Marcin Sendecki, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Andrzej Stasiuk, Maria Stiepanowa, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Katarzyna Wężyk
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...

Mroczny kalejdoskop

1956 14 299

A co, jeśli księżyc jednak zrobili w Lublinie?

Lubię intertekstualność. Lubię zabawę słowem. Zabawę kulturą.
Lublin miałam okazję odwiedzać.
Dominikanów lubię.
Z Podkarpacia jestem.

Książka... Oniryczna.
Przygoda przeplata się ze snem. Prawda z fantazją. Obiektywizm z subiektywizmem.
Umiłowanie prostoty z przepychem.

Bardzo dobra książka, która godzi w sobie czucie i wiarę ze szkiełkiem i okiem.

Jeśli macie ochotę na kawał dobrej przygody, jeśli macie ochotę poznać Lublin, którego nie ma- sięgnijcie po tę książkę.

A co, jeśli księżyc jednak zrobili w Lublinie?

Lubię intertekstualność. Lubię zabawę słowem. Zabawę kulturą.
Lublin miałam okazję odwiedzać.
Dominikanów lubię.
Z Podkarpacia jestem.

Książka... Oniryczna.
Umiłowanie prostoty z przepychem.

Bardzo dobra książka, która godzi w sobie czucie i...

Potencjał historii, warsztatu i wyobraźni autora jest spory, więc nic dziwnego, że po trupie Tołpiego dotrzemy do Sofii Kluk, a pewnie i dalej...

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

O jednym takim co zepsuł Księżyc dwa razy.

Na plus zdecydowanie język i warsztat. Wszystko tu zgrabne i brzmi. Drugi plus to stonowanie i elegancja, nienachalny humor, nieźle ujęte dramaty, niezłe postacie.

Pierwszy zarzut mam zdecydowanie subiektywny. Rzecz jest umocowana w rzeczywistości mocno baśniowej, w której można zrobić Księżyc z piór anielskich (na anioły można polować strzelbą na anioły, poświęconą przez papieża czy innego kacyka),wydestylowanych snów i podobnych ingrediencji. Mnie to z automatu odrzuca i zniechęca do lektury choć z pewnością są zwolennicy tego typu narracji.

Drugi to fabuła, która jakaś jest, ale mnie przekonała tak sobie. Zapis fragmentów życia jakiegoś Głupiego Jasia w rzeczywistości magicznej, skrzyżowanej z jakim porno i folwarczną brutalnością. Sporo spraw ma tu proweniencję "deus ex machina", jak to w baśniach. Niby jest jakiś początek i koniec historii i po to się opowiada historie, żeby opowiedzieć historie, ale im bliżej końca tym natrętniej pojawiało mi się pytanie "po co to?" Żeby opisać życiową szamotaninę skazaną na porażkę? I gdzie i po co tu te Księżyce wtedy? Może to one miały jakiś sens, ale jaki? Oczywiście nie jest to książka "pusta", można w niej wyodrębnić myśl taką czy owaką ale bardziej mi to przypomina menu w restauracji. Każdy znajdzie coś dla siebie, ale żebym miał przekonanie "co autor miał na myśli" to nie.

Sumując, ładna rzecz, nie można powiedzieć, że głupia, ale do mnie nie dotarła. Chyba nadajemy z autorem na trochę innych częstotliwościach.

Wysłuchałem w świetnej interpretacji Piotra Grabowskiego.
6/10

O jednym takim co zepsuł Księżyc dwa razy.

Nic mi się tutaj nie kleiło. Z każdym początkiem nowego rozdziału miałem wrażenie że coś opuściłem wcześniej.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Niestety trochę na jedno kopyto. Radek Rak przereklamowany.

Niestety trochę na jedno kopyto. Radek Rak przereklamowany.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

puste niebo bez księżyca i puste łby facetów w książce. trzy gwiazdki za baśniowy klimat na początku powieści.

tw: drastyczna przemoc, alkoholizm, seksizm, śmierć/samobójstwo/morderstwo, przemoc s3ksualna, wulgarny język, operacje skutkujące upośledzeniem postaci

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

„Puste niebo” przeczytałam niedługo po lekturze "Agli. Aurora." zaskakująco sporo tu podobieństw, więc niestety mimowolnie książki do siebie porównywałam.
Mamy młodego bohatera, który rusza w niebezpieczną podróż, mamy rewolucję, podobny jest również klimat panujący w mieście, choć tym razem jesteśmy w Lublinie, którego nie ma (zachwycił mnie taki opis mapy 😊). I historia wciągnęła mnie już od pierwszych stron.
Zaczyna się wyjątkowo barwnie – Tołpi, główny bohater, tłucze księżyc, który udało mu się złowić w rzece. Wiadomo, świat bez księżyca istnieć nie może, więc Tołpi za radą babuszki Sławuszki rusza do Lublina, aby znaleźć rabina Hespera, który może stworzyć nowy księżyc. W drodze towarzyszyć mu będzie Zapalniczka – wierzbowe licho (lub jeśli wolicie czart szlachetnego rodu). I tak zaczynamy podróż pełną tragicznych wydarzeń, za które odpowiedzialny jest Tołpi.
I powiem wam, że to właśnie z tym bohaterem miałam największy problem podczas czytania – jak wiecie, ja się z bohaterami bardzo zżywam, no a z nim nie dałam rady. I już nawet nie o to chodzi, że nie jest on zbyt mądry… chodzi raczej o to, że się nie zmienia. Nie robi nic, żeby go polubić. W ogóle reszta bohaterów była dość osobliwa i moim zdecydowanym ulubieńcem pozostaje Zapalniczka.
Druga rzecz, która nieco mi przeszkadzała, to fakt, że momentami decyzje bohaterów były co najmniej niezrozumiałe (w „Agli” zawsze coś z czegoś wynikało, tu nie zawsze tak było) i bardzo żałuję, że rewolucja przeszła bokiem, bo mogłaby znacząco uatrakcyjnić akcję powieści.
Ale, żeby nie było, książka bardzo mi się podobała. To kolejna opowieść, która jest napisana z wielkim rozmachem i pięknym językiem. Magiczne elementy urzekają i zachwycają. I prawdopodobnie gdyby nie to, że najpierw przeczytałam dwa tomy „Agli”, to nie narzekałabym aż tyle – po prostu moje oczekiwania za bardzo wzrosły.
Nie zrażam się jednak i myślę, że wkrótce sięgnę po „Baśń o wężowym sercu”.

Więcej recenzji na profilu https://www.instagram.com/sczytalim/

Radek Rak nie zawiódł. Ni to bajanie ni to rzeczywistość - wielka wyobraźnia autora i Lublin do którego chce się jechać. i zaglądać w zaułki w poszukiwaniu aniołów.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

uwielbiam takie nieoczywiste, czerpiące z fascynującej słowiańskiej mitologii historie, ale o bogowie, cóż za paskudny główny bohater! umęczył mnie niemiłosiernie, nie mam do niego krzty sympatii i aż żałuję, że koniec końców coś tam mu się udało, bo absolutnie nie zasłużył.
mocno widać, że to wczesna książka Raka, nie błyszczy finezją języka tak, jak „Baśń…”, nie ma w sobie swobody „Agli”, ale i tak pochłonęłam w dwa wieczory.

Antybaśń, a w niej antybohater i generalnie wszystko jakieś takie anty. A dodatkowo smutno, śmiesznie, wulgarnie. Wydawało mi się, że cała książka szybko wyparuje mi z głowy. Nawet bym poczuła ulgę, ale końcówka wbiła mi się pod czaszkę i pewnie zostanie tam na dłużej. Ta końcówka jakaś taka życiowa, smutno życiowa...