Wody głębokie jak niebo

Anna Brzezińska Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Seria: Światy Równoległe. Fantastyczna Kolekcja fantastyka, fantasy, science fiction
Wydawnictwo Literackie
fantastyka, fantasy, science fiction
Światy Równoległe. Fantastyczna Kolekcja

Byłem zaskoczony tym, jak bardzo podobała mi się ta książka. Nie ma tu jakiejś drobiazgowej kreacji świata, nie ma złożonej fabuły pełnej zwrotów akcji. Są za to melancholijne, napisane pięknym językiem opowiadania, z których płyną odrobinę gorzkie przemyślenia na temat kształtowania się historii, a raczej jej zniekształcania, zgodnie z powiedzeniem "historię piszą...

Kilka opowiadań o świecie, gdzie ludzie wiążą demony, których naturalnym miejscem jest świat ponad księżycem. Świat na początku pełen czarodziejów pełnych mocy do spętania największych demonów, a z czasem podupadający kiedy czarodzieje są wypierani przez mnichów czczących jednego boga. I tym samym staczający się ku upadkowi.

Absolutnie znakomite opowieści. Jest tajemniczo, surowo i magicznie. Niepowtarzalna twórczość. Całkowicie mnie pochłonęła mimo, że fantasy to nie jest mój najulubieńszy świat.

Jedna z najciekawszych książek plus minus fantasy nie tylko w dorobku polskich autorów, ale śmiem twierdzić, ze światowo. Brzezińska była znakomita zarówno w dość klasycznym - jeśli nie liczyć kreacji bohatera - cyklu o Twardokęsku, jak i w lekko humorystycznych opowieściach o Babci Jagódce, ale tu dała nam prawdziwą ucztę literacką. Kayowska nostalgia, kreacja świata...

Bardzo ciekawy pomysł polegający na tym, że w każdym kolejnym opowiadaniu wydarzenia opisane w poprzednim są już mitem, legendą. Świetnie się to czyta.
Zbiór opowiadań zdecydowanie dla tych, których lubią gdy akcja rozwija się w dialogach i opowieściach bohaterów.

Przyjemny zbiór opowiadań, który zawiera lepsze i słabsze momenty. Szczególnie polecam ostatnie opowiadania.

Jest to zbiór opowiadań dla dorosłych z pogranicza baśni.Cechą wspólna tych opowiadań jest obecność czary goryczy i melancholii. Pani Ania wykreowała świat czarodziejów , którzy dla swoich hedonistycznych celów pętają demony. W świecie tym prawda nie jest tak oczywista jakby się wydawało a kobiety mają niekoniecznie łagodny los podczas rozgrywki magów. Świat zamieszkują...

Opowiadania fantasy napisane na bardzo wysokim poziomie. Treść i forma baśni świadczą tylko o tym, że pani Brzezińska od zawsze potrafiła opowiadać niesamowicie barwnie o świecie, o którym wydaje się już wiele powiedziano. A jednak wyśmienicie można się światem fantasy ciągle napawać.

Jeśli chodzi o kwestie techniczne, to trafiłem na bardzo ładny egzemplarz Wydawnictwa Runa. O ile sama książka pięknie prezentuje się w biblioteczce z chociażby podobnie wydanymi Wichrami Smoczogór Wita Szostaka, o tyle ilustracje w niej zawarte, według mnie, nie pasowały do treści lektury i jej klimatu. Teraz przejdźmy do treści Wód głębokich jak niebo.

Książka Anny...

Trzeba przyznać, że autorka pisze świetnie technicznie, ma bogaty język. Jednak wykorzystuje go do niekończących się opisów, które często stają się sztuką dla sztuki, a do opowieści nic nie wnoszą. Być może chciała w ten sposób stworzyć odpowiedni nastrój - przedobrzyła - nastrój szybko przechodzi w nudę.

Sam świat jest całkiem ciekawy, ale znów - sposób narracji sprawia,...

Dyskusje

• Fantastyka
  • Fantasy
  • Fantastyka polska
  • 2012
  • Literatura polska

Dodaj cytat z książki Wody głębokie jak niebo