Seans w Domu Egipskim

Maryla Szymiczkowa Wydawnictwo: Znak Literanova Cykl: Profesorowa Szczupaczyńska Zofia (tom 3) Seria: Czarny kryminał kryminał, sensacja, thriller
Znak Literanova
literatura polska
Profesorowa Szczupaczyńska Zofia (tom 3)
kryminał, sensacja, thriller
Czarny kryminał
literatura polska

Z Profesorową Szczupaczyńską jest jak z winem - im dalej z cyklem, im ona starsza, tym lepsza :). "Seans w Domu Egipskim" połknęłam w parę wieczorów. Wspaniały opis młodopolskiej bohemy, która bulwersuje porządnych i statecznych mieszkańców Krakowa :) No i klimat wirujących stolików, mediów, i Szatana - Przybyszewskiego :) Po prostu miodzio!

Zofia z Glodtów Szczupaczyńska na styku dwóch światów- statecznego krakowskiego mieszczaństwa i obrazoburczych dekadentów pod wodzą Szatana, czyli Stanisława Przybyszewskiego.
Historia kryminalna jest tu pretekstem do odmalowania atmosfery Krakowa okresu fin de siecle'u. Bohaterka ulega modzie na mediumizm i bierze udział w seansie spirytystycznym, z którego jeden z...

Pani detektyw znowu w akcji! Mamy Kraków przełomu wieków, mamy modny w tym czasie seans spirytystyczny, mamy morderstwo i mamy ją, Profesorową Szczupaczyńską na tropie...
W cyklu tym uwielbiam to, że pani profesorowa psioczy na kobiety wyzwolone, a sama należy do tego grona! Nie widzi nic niestosownego w swoim zachowaniu, tego jak bardzo jest wyemancypowana. Natomiast...

Jak zwykle u Szymiczkowej rewelacyjny opis krakowskiego drobnomieszczaństwa, bo przecież o to w tej serii chodzi. Jeśli dodamy zbrodnię i profesorową Szczupaczyńską, miotającą się pomiędzy hołdowaniem tradycjom a ciągotami do emancypacji, otrzymujemy zabawną akcję suto okraszoną ciekawymi opisami panujących w krakowskich domach obyczajów. A to wszystko pięknym językiem....

Uwielbiam profesorową Szczupaczyńską! Polubiłam ją od pierwszego tomu pt. "Tajemnica domu Helclów". Ciekawa historia kryminalna z Krakowem przełomu wieków w tle.

„Seans w domu egipskim” rozgrywa się na przełomie 1899 i 1900 roku. Profesorowa w Domu Egipskim ogląda zaćmienie księżyca i uczestniczy w seansie spirytystycznym, podczas którego otruty zostaje pan domu. Podejrzenia od razu padają na samego Szatana, czyli Stanisława Przybyszewskiego, otoczonego uwielbieniem i swoistą czcią przez młodych dekadentów. To zetknięcie światów,...

Nie jestem fanką kryminałów, ale do cyklu o profesorowej Szczupaczyńskiej mam słabość. „Seans w domu egipskim” to trzeci już tom, który napisała nieistniejąca autorka Maryla Szymiczkowa. Według mnie na uwagę zasługuje bardzo dobrze oddane tło społeczne. Jesteś ciekaw mojej opinii? Przeczytaj: https://czytamywedwoje.pl/?p=120&_thumbnail_id=124

Książka była... ok...
Chociaż nie będę ukrywać, trochę się zawiodłam. Zbrodnia była mniej, zwyczajniej przemyślana, bez żadnego WOW na koniec, poza tym większa czcionka, interlinia, marginesy i przeczytałam tom 3 w parę godzin.
Nic specjalnego, ot, taka lektura na wieczór. Miła, choć co by nie wyszło, raczej już nie przeczytam ;)

Profesorowa dojrzała - nie tylko w roli detektywa (śledztwo prowadzi tym razem niemal samodzielnie), lecz także jako świadoma kobieta - staje się samodzielną, mającą coraz częściej własne zdanie odważną osobą. Ciekawe w którą stronę pójdzie proces emancypacji profesorowej w kolejnej części, która „już się pisze”.

Dyskusje

• 2018