Leśna polana

Okładka książki Leśna polana
Katarzyna Michalak Wydawnictwo: Znak Literanova Cykl: Leśna Trylogia (tom 1) literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans

Oficjalne recenzje i

W cieniu zła i przemocy

Link do recenzji

5748 653 406

TOM I. Przyznam szczerze, że ta książka bardzo mnie wciągnęła, bardzo trudno było mi ją odkładać choćby na chwilę. Miłość, przyjaźń, rodzina, poświęcenie, wytrwałość; o tym jest ta książka. Wiele scen jest bardzo ciężka i drastyczna, ale taka jest historia naszego kraju, tak było. I chociaż miałam świadomość, że wiele zbiegów okoliczności zawartych w tej powieści jest prawie niemożliwa w realnym życiu, wiele istotnych rzeczy jest nierealna, żeby się działy to jednak czytałam z ogromną ciekawością. Ten tom oceniam bardzo dobrze. Polecam.

Książka pisana lekkim językiem. Fajna do poduszki. Czekam już na kolejną część.

Książka pisana lekkim językiem. Fajna do poduszki. Czekam już na kolejną część.

Pierwsza książka tej autorki, po którą sięgnęłam i to było to coś. Historia trudna, ale takie lubię, w końcu życie takie jest, a raczej nie jest łatwe.

Na półkach: , , , ,

Książka ciekawa i wciągająca. Czyta się ją lekko i przyjemnie. Historia jest intrygująca. Podoba mi się, choć pewne rzeczy są mocno do przewidzenia.

Bardzo ciekawa książka ,naprawdę warto ja przeczytać.

Bardzo ciekawa książka ,naprawdę warto ja przeczytać.

Trylogię leśną Katarzyny Michalak otwiera tom zatytułowany „Leśna Polna”. Po autorce tej można by spodziewać się kolejnego magicznego romansu z nutką nostalgii, ale tym razem czeka na czytelnika coś więcej. W tomie pierwszym poznajemy Gabrielę, Julię i Maję, trzy kobiety które połączyła prawdziwa przyjaźń, mimo iż poznały się w przykrych okolicznościach kiedy przyszło im dzielić pokój w szpitalu psychiatrycznym. Zaraz potem poznajemy braci Prado, Wiktora, Patryka i Marcina. Odnoszący sukcesy na rynku nieruchomości bracia po latach powracają w interesach do polski.
Wiktora i Gabrielę łączył kiedyś gorący romans, który miał zakończyć się ślubem ale niespodziewanie mężczyzna odwołał zaręczyny i wyjechał z kraju. Dopiero po 10 latach będzie mu dane wyjaśnić powody swojej decyzji. Gabriela w tym czasie musiała zmierzyć się z tragedią, która złamała ją psychicznie. Wspierana przez nowo poznane przyjaciółki i kochającego ojca próbuje ułożyć swoje życie na nowo. Jej spotkanie z Wiktorem zwiastuje powrót dawno skrywanych uczuć. Każde z nich ma bowiem swoje tajemnice, każde z nich ledwo zaleczyło rany, a zaraz ponownie będzie musiało stawić czoła przeszłości.
Historia osadzona jest w realiach XXI wieku, a w całość wpleciony zostaje wątek historyczny z czasów powstania warszawskiego i Polski powojennej. Wstrząsające obrazy rzezi Wołyńskiej i ubeckich katowni wyciskają łzy z oczu. Emocje nie opadają i zabierają czytelnika w szaloną podróż. Jak na rollercoasterze autorka rzuca nas w wir przemocy domowej, znęcania się nad dziećmi, handlu narkotykami, nietycznych decyzji ludzi „u władzy”. I w tak charakterystyczny dla siebie sposób pozwala bohaterom jedynie na chwilkę złapać oddech zanim spadnie na nich kolejny cios bezwzględnego losu. Ale nie martwcie się na zapas. Może nie wszyscy wyjdą z tego cało, może nie wszyscy wyjdą z tego żywi, jedne rany będą goić się długo pokrywając się bliznami, inne te niewidoczne może nigdy się nie zabliźnią. Jedno wiadomo na pewno, wszyscy dostana od losu lekcję życia Jedni wyczekaną nagrodę inni nieuniknioną karę.
Są tacy którzy twierdzą że książki Katarzyny Michalak albo się pokocha od pierwszego tomu albo już nigdy nie sięgnie się po następny. Po tą pozycję nie sięgajcie jeżeli nie macie zamiaru przeczytać wszystkich trzech tomów ponieważ tworzą nierozerwalną całość, historia w pierwszym tomie tylko się rozkręca.

Jakiś czas temu przeczytałam opinie na temat Pani Katarzyny Michalak mówiącą o tym, że albo ktoś pokocha twórczość autorki albo wręcz przeciwnie - znienawidzi. Ja niewątpliwie należę do tej pierwszej grupy. Ksiazka Leśna polana od pierwszych stron mnie zaciekawiła i pochłonęła. Piękna opowieść, dużo się dzieje, nie sposób się nudzić. Bohaterowie budzący sympatię. Szczególnie polecam czytelnikom lubiącym włączenie wątków historycznych poniekąd związanych z okresem wojennym (nie przedstawionych w formie faktow). Jedyny minus za brak zakończenia. Gdybym nie miała kolejnej części na półce ocena byłaby niższa;)

Niesamowita historia trzech przyjaciółek ,których los nie rozpieszcza,oraz trzech braci ,którzy przeżyli koszmar w dzieciństwie.Książkę czyta się przyjemnie ,historia wstrząsająca ,ale trochę nierealna.Powiem szczerze że tytuł książki zmylił mnie ,sadziłam,że będzie to opowieść lekka,romantyczna ,a dzieje się.Warta przeczytania.

Książkę czyta się z zainteresowaniem, akcja płynie wartko. Jednak ten wspaniały obraz niszczy poziom nieprawdopodobieństwa wydarzeń z życia bohaterów. Nie ma tu ani jednej postaci, która nie byłaby "sponiewierana" przez życie w przeszłości. Za dużo zbiegów okoliczności. I faktycznie, jak ktoś poniżej napisał, postacie męskie są nijakie, a już z pewnością dialogi między mężczyznami są niewiarygodne.

Bardzo spodobała mi się historia trzech przyjaciółek i trójki braci. W pierwszej części trylogii poznajemy historię przyjaźni oraz historie życia, połączone osobą kata Kuchcińskiego. Wszystko jest tak niesamowicie płynnie napisane, że kolejne strony same uciekają pod palcami.