Powrót do starego domu

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Bardzo fajna,klimatyczna książka o szczęśliwym zakończeniu.Autorce dziękuję bardzo,że Alicja szczęście znalazła w moich stronach Pniwie I moje rodzinne miasto Miasto Pułtusk jest często wymieniane.

Powrót do domu potrafi prawdziwie ukoić serce.

Alicja nigdy nie wiedziała, dlaczego tak naprawdę jej rodzice zdecydowali się przed laty opuścić stary dom na wsi i nigdy nie chcieli do niego wracać. Dla niej samej to właśnie on jawił się w tej chwili jako ratunek przed tym, co działo się w jej życiu. Długoletnie małżeństwo rozpadło się całkowicie, zostawiając ją całkowicie rozbitą i zagubioną. Potrzebowała się do wszystkiego zdystansować żeby odnaleźć równowagę w tej nowej, strasznej rzeczywistości, w której mąż nagle odsłania zupełnie nową dla niej twarz i próbuje odebrać jej wszystko. Wraca więc do starego domu, do lasów i łąk, które tak dobrze pamiętała z dzieciństwa i które to wspomnienia zawsze przynosiły otuchę. Co czeka ją na miejscu? Czy to miejsce przyniesie jej takie samo szczęście, jak niegdyś, przed laty?

To było moje pierwsze spotkanie z twórczością tej autorki – i muszę przyznać, że przyniosło bardzo pozytywne wrażenie! Styl pisania pani Gołębiewskiej potrafi wciągnąć czytelnika tak, że trudno się oderwać. Sama historia zaś przywołała moje własne wspomnienia mojego dzieciństwa i podobnego starego domu na wsi – dziecięcego poczucia wolności i zachwytu każdym nowym dniem. Autorka potrafi poruszyć serce i na pewno jeszcze wrócę do jej powieści.

Alicja to postać, z którą łatwo się zżyć i którą łatwo zrozumieć, choć być może sami nigdy nie znaleźliśmy się w jej sytuacji. Muszę jednak zaznaczyć, że pewnych jej decyzji – tych najczęściej podjętych jako impuls, nie potrafię zrozumieć, a wręcz miałam ochotę solidnie nią potrząsnąć, kiedy ich dokonywała. Bo która jasno myśląca kobieta bez wahania pojechałaby do domu mężczyzny, który jeszcze kilka dni wcześniej w tym samym domu próbował ją najbardziej dotkliwie skrzywdzić? Co właściwie chciała tym zdziałać? To był moment, którego za nic nie potrafię zrozumieć i który wciąż jawi mi się jako skrajny brak odpowiedzialności i wręcz brak realizmu. Jest to jednak również jedyne zastrzeżenie, które potrafię znaleźć do całej książki, którą z pewnością będę bardzo miło wspominać!

Powrót do domu potrafi prawdziwie ukoić serce.

Okładka powieści Ilony Gołębiewskiej pt. "Powrót do starego domu" tak mnie kiedyś urzekła, że książka musiała się znaleźć w mojej biblioteczce. A tej wiosny doczekała się przeczytania. Dlaczego tak długo zwlekałam z tą lekturą?

37-letnia Alicja Pniewska jest zmuszona rozpocząć swoje życie na nowo. Jej małżeństwo właśnie dość burzliwie się kończy, a że pracowała w firmie męża, traci też zatrudnienie. Niewiele myśląc, postanawia wrócić do Pniewa, malutkiej miejscowości na Kurpiach. I choć mąż nęka ją jeszcze różnymi oskarżeniami, kobieta znajduje w Pniewie spokój i życzliwych sobie ludzi. Wkrótce postanawia też wyremontować stary dom po dziadkach i odnawia znajomości z dzieciństwa.
W Pniewie wiele się zmieniło przez ten czas. Niektórzy odeszli, innym przybyło lat i dzieci, ale atmosfera przychylności pozostała, głównie za sprawą życzliwości do dziadków Alicji.

Kobieta szybko zostaje wciągnięta w wir miejscowego życia. Na czas gruntownego remontu domu przygarniają ją dawni dobrzy znajomi i sąsiedzi.

A w sąsiedztwie poznaje małego Michałka, który uwielbia przesiadywać w ziemiance Alicji...

Przyznaję, że książka wciągnęła mnie od pierwszych stron, a po przeprowadzce Alicji do Pniewa wręcz zauroczyła. Czytałam ją delektując się widokami, które podziwiałam w wyobraźni, spacerując po lesie, towarzysząc bohaterce na miejscowym cmentarzu. I tylko domu jakoś nie mogłam sobie wyobrazić. Na szczęście "Powrót..." okazuje się pierwszym tomem serii, więc może przyjdzie jeszcze na to czas...

Bardzo współczułam Alicji relacji z byłym mężem, jego oskarżeń i sposobu, w jakim się z nią komunikował. Niestety takie kreatury chodzą po tym świecie 😔
Cieszyłam się, że znalazła swój azyl i przyjaznych ludzi. A z czasem potrafiła ich przekonać do człowieka, których dla okolicznych mieszkańców był wyrzutkiem i Dziadem.

Wątek miłosny nieco mniej mnie pochłonął. Skupiłam się na społeczności i wątku Michałka wychowywanego przez schorowaną babcię. Ilona Gołębiewska bardzo trafnie przedstawiła rozwijające się porozumienie Alicji i Michałka, dwóch osób o dużej różnicy wieku, ale mających wiele wspólnego. Dwóch niezwykle samotnych postaci, które doskonale siebie rozumieją i potrafią obdarować niezwykłym uczuciem drugą osobę.

Książka jest cudownym remedium na małe smuteczki. Pozwala nabrać pewnego dystansu, a jednocześnie przypomina, co w życiu ważne. Autorka jakby wciąż podkreśla, że ważne dla człowieka jest nie tyle miejsce, co ludzie, którzy w nim żyją. Istotne jest też, by nie tylko czerpać z tego, co oni dają, ale też ofiarowywać im coś, niekoniecznie w zamian. Ale tak po prostu, dlatego że są.

"Powrót do starego domu" to powieść o tym, że na każdego czeka szczęście. Nieważne, czy jest się dojrzałą kobietą po przejściach, czy 5-latkiem wychowywanym przez schorowaną babcię, czy starcem rozpamiętującym przeszłość, czy mężczyzną samotnie wychowującym dziecko. Wystarczy uzbroić się w cierpliwość, nie czekać, lecz robić swoje i szczęście przyjdzie. Na pewno przyjdzie 😊

Mega wspaniała i wyjątkowa coś jak Stacja Jagodno ... Postacie życiowe po różnych problemach z paskudnego transu życiowej porażki, wychodzą drobnymi krokami na prostą jednakże spotykają po drodze różnie sensacje które chcąc nie chcąc muszą rozwiązać. Tacy już są nie zostawiają nie rozwiązanych spraw bez rozwiązania. Alicja szczera wrażliwa chce pomagać wszystkim bez wyjątku nawet tym którzy bardzo ją skrzywdzili ... Polecam w 100% i zabieram się do drugiej części ...

Bardzo ciepła i klimatyczna historia o powrocie do rodzinnego domu, odkrywaniu tajemnic z przeszłości i poszukiwaniu szczęścia.
Fabuła powieści nie jest zbyt oryginalna. Kobieta na życiowym zakręcie, postanawiająca zacząć wszystko od nowa, jest dość częstym motywem powieści obyczajowych. Jednak tutaj dużym plusem jest wprowadzenie wątków historycznych i tajemnice z przeszłości, które próbuje odkryć Alicja. Sprawiają one, że powieść staje się interesująca.
Autorka pisze bardzo lekkim i plastycznym stylem, który sprawia, że lektura tej książki wciąga od pierwszej strony.

Bardzo przyjemna książka, oddająca uroki życia na wsi, a przede wszystkim mówiąca o zaczynaniu od nowa, czyli tzw. "drugim otwarciu". Sympatyczni bohaterowie, cudowne dzieciaki, szczypta historii sprzed lat i perypetii miłosnych czyni z tej powieści wartą polecenia lekturę.

Uwielbiam czytać książki, których życie toczy się na wsi. Zaczytuję się wtedy w szczególowe opisy natury, wyobrażam sobie, że jestem tam z bohatrami. Tym razem udało mi się przenieść wyobraźnią do wsi, położonej niedaleko Warszawy, ale kompletnie nie mogłam zobaczyć w myślach tytułowego starego domu. Miałam nadzieję na większą część poświęconą życiu w tymże starym, zabytkowym, historycznym domu, tymczasem przez prawię całą książkę trwał jego remont...
Książkę czyta się przyjemnie, cudowni są bohaterowie i opis życia na wsi, to jest wielki plus.
Książka w sam raz na czytanie podczas wypoczynku.

Ciekawa, choć już gdzieś ten temat/fabuła się przewijała. Szybko się czyta, trochę śmiechu, trochę smutku.
Irytowało mnie zmienianie "czasu", takie przeskoki zmiany czasu przeszłego w teraźniejszy.
I mam wrażenie "sztuczności" w dialogach. Czasem bohaterowie wypowiadają się niemalże poetycko, co raczej nie wychodzi naturalnie.

Ogólnie? można przeczytać, tak dla odprężenia i porównania z innymi książkami (ale nie kupię i nie postawię na półce). Jeszcze dwa tomy. Zobaczymy. Przeczytamy. Porównamy.

Ogólnie? można przeczytać, tak dla...

Piękna historia powrotu do starego domu. Alicja właśnie rostaje się z mężem który ją zdradził z inną kobietą. Spoczątku widzimy jej rozpacz za mężem. Pewnego dania gdy odzyskuje rzeczy od męża wyjeżdża do miejscowości Pniewo i tam ma stary dom po dziadkach. Zamieszkuje i zaczyna od nowa życie. Remontuje stary dom. Pazaje stolarza/rzeźbiarza który odnawia jej weradem. Adam ma córkę. Alicja zajmuje sięchłopce który niema obojga rodziców i jest z babcią. Książkę porzeczytałam z zaparty tchem.

Alicja Pniewska musi zmienić swe życie i po raz kolejny zacząć wszystko od nowa. Jej poukładany świat runął jak domek z kart. Ma 37 lat, właśnie się rozwodzi, traci dobrze płatną pracę i zostaje na lodzie. Nie ma nic. Bez dzieci, bez mężczyzny, z którym jeszcze do niedawna chciała się zestarzeć... Postanawia wrócić do miejsca, które było jej rajem utraconym, do domu dziadków w Pniewie. Jak potoczą się losy bohaterki? Czy odnajdzie szczęście w malowniczej, mazowieckiej wsi? Jak poradzi sobie z remontem starego, drewnianego domu? Czy odnajdzie miłość i prawdziwe szczęście? To bardzo dobra powieść obyczajowa, przepełniona nadzieją i wiarą w lepsze jutro, mimo przeciwności losu.