Hipotermia

Arnaldur Indriðason Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Erlendur Sveinsson (tom 8) Seria: Mroczna Seria kryminał, sensacja, thriller
Harðskafi
Data 1. wydania:
2010-10-07
Jacek Godek
W.A.B.
literatura islandzka Erlendur Sveinsson
Harðskafi
W.A.B.
Erlendur Sveinsson (tom 8)
kryminał, sensacja, thriller
Jacek Godek
Mroczna Seria
literatura islandzka Erlendur Sveinsson

Jestem ogromną fanką autora. Przeczytałam do tej pory niemal wszystkie tomy. Historia bardzo fajna i wątek w tle bardzo przejmujący. Dałabym ocenę 7, ale przez fatalną korektę, styl, błędy gramatyczne i stylistyczne komfort czytania był bardzo niski. Książka wygląda jakby nie przeszła redakcji.

Za tomu 5. przeskoczyłam do 8. bo do poprzednich nie miałam dostępu (Empik premium tylko kilka udostępnia a i nie wszystkie w ogóle tomy zostały wydane w Polsce i nie wszystkie w ebooku) - dużo słuchania, wiele wątków, mój ulubiony komisarz z jego skomplikowanym życiem osobistym - wszystko to, co lubię. Bardzo bym chciała móc przeczytać wszystkie części.

Indridason to gwarancja dobrego kryminału. Tworzy intrygi i zagadki, które są mocno zakorzenione w przeszłości i ta właśnie przeszłość determinuje teraźniejszość. To chyba nic odkrywczego ale trzeba potrafić to zrobić a Arnaldur umie jak mało kto.

To 3 książka tego autora, ale najsłabsza. Zbyt oczywista, zbyt prosta. Lubię to połączenie wątków obyczajowych i kryminalnych, ale tu przynudziło.

To oczywiste samobójstwo. A jednak Komisarz Erlendur ma duże wątpliwości i zaczyna nieoficjalne śledztwo.
Na te książkę trafiłam przez przypadek, wiem ze przeczytam pozostałe tomy.
Książkę połączenia kryminału oraz obyczajówki, przypomina mi styl skandynawski.

To moje pierwsze spotkanie z twórczością Indridasona i raczej ostatnie. Duży wpływ na ocenę ma redakcja książki. Ogrom błędów w tekście i kiepskie tłumaczenie. Niektóre fragmenty napisane w sposób kompletnie niezrozumiały. Historia do bólu prosta i fatalnie rozpisane dialogi. Przeczytałam do końca w nadziei, że może finał mnie czymś zaskoczy. Nie zaskoczył.

Moje drugie spotkanie z Arlandurem Indridasonem mogę ponownie zaliczyć do udanych. Bardzo dobra książka, napisana w dobrym skandynawskim stylu, a także dobrze łącząca wątki kryminalne z obyczajowymi.

Wydaje mi się, że detektyw był za mało dociekliwy. Np. Kiedy otrzymał nagranie rozmowy zmarłej z nieznaną osobą zamiast przesłuchać je to próbował oddać rodzinie, ponieważ nie chciał naruszyć prywatności denatki. Opamietał się dopiero kilka dni później i w końcu zabrał się do roboty.
Jak ja mam uwierzyć, że ten "super" detektyw doprowadzi rozwiązanie zagadki do końca jak...

To już moje piąte spotkanie z Arnaldurem, uwielbiam klimat jego powieść, niespieszną akcję, nietuzinkowych bohaterów oraz opisy surowego islandzkiego krajobrazu, lecz mój mózg podczas czytania nie potrafi przetworzyć tych wszystkich "durów" i "sonów", że o nazwach geograficznych nie wspomnę! Pozostaje mi tylko słuchanie audiobooków i to właśnie czynię z...

Świetna opowieść o komisarzu Erlendurze i o Islandii. A także o małżeństwie, i o zaufaniu.

Akcja toczy się w trzech wątkach jednocześnie, wątki .te przeplatają się ze sobą.
W każdej książce Arnaldura Indriðasona wątkowi głównemu towarzyszą wątki poboczne, o bardzo podobnej tematyce, w tym jeden dotyczy bezpośrednio rodziny policjanta, który prowadzi śledztwo.

Autor...

• Audiobooki