Czasem warto zabić

2016-04-27
Ewa Penksyk-Kluczkowska
Ewa Penksyk-Kluczkowska

1942

Jest to kryminał o tym, jak zabić. Pisany w pierwszej osobie, przez co jest bardziej sugestywny. Mimo początkowej przewidywalności potem akcja ulega pewnym zwrotom, które urozmaicają pewną schematyczność. Czyta się książkę bardzo dobrze i przyjemnie.

Czy tylko ja kibicowałam dziwnie obojętnemu na mordowanie ludzi dziewczęciu? Tak? No cóż...

Mało realny wydaje mi się scenariusz, w którym zdecydowałabym się na zamordowanie niewiernego małżonka po jednej rozmowie z nieznajomą. Kto by uwierzył w jej prawdomówność i "dobre" intencje?
Niemniej... fabuła bardzo zakręcona, ale miała w sobie coś zapadającego w pamięć. Rozbawiło mnie zakończenie, mimo że nie było śmieszne.

Trudno tę książkę nazwać typowym kryminałem , bo 80 procent to warstwa obyczajowa . Oczywiście są morderstwa i jest psychopatyczna postać , która kieruje się spaczonym poczuciem sprawiedliwości . Manipuluje ludźmi i działa z premedytacją . Postrzegana jest przez otoczenie raczej jako ofiara , a przynajmniej nikt się nie domyśla , że ma swoją "mroczną stronę" . Policyjne śledztwo pojawia się znacznie po połowie książki i toczy się w drugim planie . I to jest właśnie urok tej powieści . Autor prowadzi narrację udzielając kolejno głosu poszczególnym postaciom , ale robi to w sposób przejrzysty i nie budzący wątpliwości kto teraz opowiada swoją historię , chapeau bas dla kunsztu pisarskiego . Zakończenie , mimo otwartej kompozycji , a może właśnie z jej powodu jest również do zaakceptowania . Pod koniec jednak pan Swanson zgubił kilka wątków i wprowadził jakieś postaci at hoc . Szkoda , bo ten leniwie rozwijający się thriller psychologiczno-kryminalny byłby jeszcze lepszy .
Polecam go jednak bez zastrzeżeń .

Lotnisko, dwoje nieznajomych oczekuje na wspólny samolot i zawiązuje się miedzy nimi rozmowa. Ted zwierza się pięknej nieznajomej, że jest zdradzany przez żonę i pragnie jej śmierci. Lily słucha uważnie a na koniec spotkania proponuje swoją pomoc w zbrodni i ukryciu ciała. Intrygujące? Kim jest Lily? Jakie tajemnice skrywa? Czy Ted wcieli w czyn swoje zamiary?
Narracja poprowadzona jest w pierwszej osobie i te same wydarzenia poznajemy z perspektywy różnych osób, dzięki czemu mamy szersze spojrzenie na całą historię. Liczne zwroty akcji nie pozwalają się czytelnikowi nudzić ani przez chwilę i czyni książkę nieodkładalną. Zaskończył mnie finał tej opowieści- dla mnie totalna masakra!

Narracja...

Napisana bardzo dobrym językiem, czyta się ją szybko i przyjemnie.

Bohaterów pojawia się kilku, są dobrze opisani, różnią się między sobą, ale mają też wspólne cechy.

Fabuła jest ciekawa, wciąga od pierwszych stron, do tego nie raz zaskakuje czytelnika. Sposób w jaki książka przedstawia nam historię też jest bardzo ciekawy. Zakończenie bardzo dobre, a przy tym dość zaskakujące.

Zdecydowanie polecam przeczytać, bo książka wyróżnia się na tle innych książek z tego gatunku.

Napisana bardzo dobrym językiem, czyta się ją szybko i przyjemnie.

Książkę czyta się łatwo, szybko i przyjemnie. Fabuła choć nieco oklepana potrafi zainteresować czytelnika.

Bardzo dobra książka napisana z perspektywy różnych bohaterów.
Bardzo mnie wciągnęła i do końca nie wiedziałam jak się skończy. Polubiłam Lily mimo, że jest socjopatką.
Naprawdę super książka, gorąco polecam.

Bardzo dobra książka napisana z perspektywy różnych bohaterów.
Naprawdę super książka, gorąco polecam.

Początek musiał się trochę rozkręcić ale jak się rozkręcił to czyta się ją bardzo dobrze! Bardzo niespodziewane zwroty akcji, ciekawe przedstawienie sytuacji z punktu widzenia różnych bohaterów, niby nic nowego ale zwroty akcji sprawiają, że jest to coś innego ;)
Wciąga :)

Wciąga :)

Peter Swanson wciągnął mnie w swój kryminał “Czasem warto zabić” już po pierwszych kilku rozdziałach. Na lotnisku na Heathrow do Teda, bogatego biznesmena, przysiada się piękna nieznajoma - Lily. Z nic nieznaczącej pogawędki, rodzi się rozmowa pełna zwierzeń i najskrytszych pragnień. Ted wyznaje nowo poznanej kobiecie, że właśnie przyłapał swoją żonę na zdradzie, jest wstrząśnięty i załamany. Obydwoje zakładają, że już nigdy się nie zobaczą, więc zraniony mężczyzna wyznaje Lily, że czuję się tak, że byłby w stanie zabić swoją małżonkę. Nie spodziewa się, że rudowłosa piękność odpowie - “No to ją zabij”.
I tutaj zaczyna się skomplikowana historia. Bardzo szybka akcja, mnóstwo zwrotów akcji aż do ostatnich stron książki. Poznajemy historię z perspektywy różnych bohaterów - każdy rozdział to danej osoby przeszłość, czy wydarzenia teraźniejsze, które poznajemy równolegle, ale nie ma tu żadnego zamieszania, wszystko jest do ogarnięcia :D Bardzo doceniam kunszt autora, bo potrafił zakończyć każdy z rozdziałów w takim momencie, że pozostawiał czytelnika na skraju fotela i nie chciało się przechodzić do opowieści kolejnej postaci, tylko dowiedzieć się więcej o tej konkretnej - dzięki temu książka niesamowicie wciągała. Nie jest to jednak typowy kryminał, bo samo śledztwo jest na drugim planie i to od połowy książki, a bardziej skupiamy się na obyczajowych aspektach, którym nie brakuje jednak niczego ;) Jedynym aspektem, który nie przekonał mnie w tej książce były dialogi między bohaterami o usprawiedliwianiu zabójstwa, samym życiu i śmierci i szkodliwości ludzi - wydały mi się lekko sztampowe wręcz żenujące. Poza tym jednak bohaterowie, mimo, że moralnie negatywni i wstrętni ludzie, budzą sympatię i mimo wszystko kibicujemy im.
Bardzo Wam polecam ten kryminał!
Miłego dnia!!

Książka trzyma w napięciu, nie nudzi, fabuła ciekawa, wiele zwrotów akcji, choć dających się przewidzieć ;) Język i styl w porządku. Słuchana jako audiobook - zespół czterech lektorów bardzo dobry.