W służbie III Rzeszy. Wspomnienia nastoletniego żołnierza obrony przeciwlotniczej 1943-1945

Karl Heinz Schlesier Wydawnictwo: Rebis Seria: Byliśmy żołnierzami biografia, autobiografia, pamiętnik
Flakhelfer to Grenadier
biografia, autobiografia, pamiętnik
Radosław Kot
Byliśmy żołnierzami
Żołnierz wspomnienia III Rzesza Niemcy faszyzm

Wspomnienie, które pokazuje że satrapia nie cofnie się nawet przed poświęceniem dzieci. Ale, czy w naszej historii nie bywało tak ..... Można dowiedzieć się na temat struktury i zadań pojedynczego działonu plot.

"Przed kulochwytem stał słup, do którego przymocowano na wpół bezwładnego chłopaka. Sierżant związał mu ręce z tyłu, za słupem. Potem odszedł i stanął za drużyną złożoną z podobnych chłopców. Ci unieśli karabiny i wystrzelili. Ciało zwisało na słupie z mocno opuszczoną głową. Sierżant zbliżył się, zdjął skazanemu czapkę i strzelił mu z pistoletu w głowę. (…) Życie niewiele...

Do książki podszedłem z chęcią poznania szczegółów pracy i działania artylerii przeciwlotniczej, ale się zawiodłem. Na szczęście książka i bez tego okazała się bardzo dobra, nie mamy tutaj specjalnie opisanego działania, pracy, taktyki czy efektywności obrony przeciwlotniczej, są to głównie wspomnienia autora a jako, że artyleria to chyba najbardziej monotonna i nudna część...

Zacznę od tego , że książka ładnie wydana, biały papier, niewielka wkładka ze zdjęciami w środku. Książka liczy 7 rozdziałów i są to wspomnienia młodego chłopca od czerwca 43 do marca 45 /autor miał 16 lat gdy zaczynał służbę/, który zostaje przydzielony do obrony przeciwlotniczej rzeszy. Lwia część książki to opis życia codziennego na stanowisku kilku baterii p-lot rożnych...

Jedna z lepszych książek zawierająca wspomnienia z II Wojny Światowej jakie czytałem. Sytuacja przedstawiona w sposób neutralny, bez widocznych politycznych sympatii autora. Godna uwagi.

Na półkach: , , , ,

Nastolatek trafia do baterii przeciwlotniczej broniącej Duesseldorfu. Jest Flakhelferem, ma teoretycznie tylko pomagać przy celowaniu i donoszeniu pocisków. Poznajemy cykl dobowy przy obsłudze słynnej "osiemdziesiątki ósemki". Cykl wyznaczany od alarmu do alarmu. Poznajemy skład obsługi baterii. Nie wiedziałem, że służyli tam jeńcy rosyjscy. I było ich całkiem sporo.
Autora...

Wspomnienia młodego Niemca wnoszą nowe spojrzenie na wojnę oczyma drugiej strony, choć za dużo nie brał udziału w wojnie.

II wojna światowa, to temat-rzeka.Na jej temat napisano tyle, ze każdy miłośnik, tego traumatycznego okresu, w naszej historii, powinien poczuć się usatysfakcjonowany.Są to nie tylko, niezliczone publikację, próbujące ukazać genezę wybuchu tego konfliktu, a także powieści osadzone, w tamtych czasach, oraz liczne pamiętniki i wspomnienia z tamtego okresu.

"W służbie III...

Dyskusje

• Historia
  • E-Booki
  • 0.0 Posiadam
  • II Wojna Światowa
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)
  • Wspomnienia frontowe