Najazd 1939. Niemcy przeciw Polsce

978-83-240-1808-6
Dariusz Salamon
II wojna światowa najazd Niemcy

Okładka książki Waffen SS Jochen Böhler, Robert Gerwarth
Waffen SS Jochen Böhler, Robe...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 19 (09/2014) Jochen Böhler, J. Michael Cleverley, Jerzy Dziewulski, Marek Gałęzowski, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Maciej Rosalak, Wiktor Suworow, Remigiusz Włast-Matuszak, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Historia Do Rz... Jochen Böhler, J. M...

Kto wygrał? Niemcy przeciwko Polsce

Sięgnąłem po tę książkę by poznać spojrzenie niemieckiego historyka na trudny temat okupacji Polski przez Niemców w czasie II wojny św. Jestem mile zaskoczony. Książka jest obiektywna i uczciwa. Jest w niej kilka małych pomyłek lub niedociągnięć, ale są to drobiazgi. Należy się uznanie dla odwagi i uczciwości Autora, który - niestety - po 80 latach od zakończenia tego straszliwego konfliktu nadal jest pionierem w dziedzinie rzetelnych badań zbrodni dokonanych w Polsce przez formacje militarne III Rzeszy. Nie jest to praca wyczerpująca temat. Wiele spraw Autor potraktował hasłowo. Wiele zostało jeszcze do opisania, ale jest to świetna cegiełka w tym zakresie i do budowania mostów polsko-niemieckich. Przede mną teraz "Zbrodnie Wehrmachtu w Polsce" tego samego historyka. P.S. Doskonale napisana, czyta się wyśmienicie!

Atak Niemców na Polskę w 1939 roku z punktu widzenia właśnie Niemców. Przygotowania i sam atak.
Opis zbrodni popełnianych we wrześniu 1939 odbrązawiający Wehrmacht. To nie tylko SS ale tez zwykłe regularne wojsko dokonywało masakr ludności cywilnej w Polsce.

Kampania wrześniowa pokazana z innej perspektywy.szanuje za pokazanie paru wątków,których nie znajdziemy gdzie indziej.

Autor nie szczędzi swoim rodakom...i to chyba największa wartość tego wydawnictwa...że napisał je Niemiec. Mimo iż w zapowiedzi jest napisane, że treść obala wiele mitów...wcale tak tego wszystkiego nie odebrałem.

"Pod koniec października 1 938 roku Gestapo nałożyło na 17 000 polskich Żydów areszt deportacyjny, a następnie z użyciem brutalnej siły wydaliło aresztantów na granicę polsko-niemiecką, wywłaszczywszy ich z posiadanego majątku.(...) W 1938 rząd w Warszawie pozostawił na pastwę losu żyjących w Rzeszy w polskich Żydów."

"25 marca Fiihrer pouczył głównodowodzącego Wehrmachtu Walthera von Brauchitscha, że "planowane w najbliższej przyszłości rozwiązanie
"musi dokonać się w dogodnych dla Niemiec warunkach politycznych.Polska
powinna zostać zmiażdżona w taki sposób, by straciła swoje znaczenie
polityczne w ciągu nadchodzących dziesięcioleci. Mówiąc o tym rozwiązaniu, Hitler myśli o przesunięciu na wschód granicy Rzeszy, która docelowo miałaby się ciągnąć od wschodnich rubieży Prus Wschodnich aż po najdalej wysunięty na wschód kraniec Górnego Śląska
Kwestia niezbędnych wysiedleń i przesiedleń pozostaje wciąż jeszcze otwarta"...

Cztery dni po zawarciu polsko-brytyjskiego uldadu sojuszniczego Hitler podpisał "Wytyczne w sprawie jednolitego przygotowania Wehrmachtu do wojny" , wydając tym samym rozkaz opracowania planu ataku na Polskę pod kryptonimem FalI Weiss. 27 kwietnia Fiihrer wypowiedział - łamiąc tym samym prawo międzynarodowe - niemiecko-brytyjski układ morski z roku
1935 oraz polsko-niemiecki pakt o nieagresji z 1934roku.23 maja 1939 roku na naradzie z dowództwem Wehrmachtu - Hitler ostatecznie przestawił zwrotnicę w kierunku wojny imperialnej na wschodzie:
"Przestrzeń życiowa"- dostosowana do potęgi danego państwa - jest podstawą wszelkiej władzy(...) Miniony czas nie został przez nas zmarnowany. Wszystkie poczynione przez nas kroki konsekwentnie prowadziły do tego celu.(...) Podjęcie kolejnych kroków nie obędzie się bez przelewu krwi. Prze
sunięcie granicy ma znaczenie wojskowe. Polak nie jest po prostu dodatkowym wrogiem. Polska zawsze będzie stała po stronie naszych przeciwników.Wbrew układowi o przyjaźni w Polsce w dalszym ciągu istniała wola, by wykorzystać przeciwko nam każdą nadarzającą się okazję. Odzyskanie Gdańska nie jest naszym głównym celem. Naszym celem jest rozszerzenie naszej przestrzeni życiowej na wschodzie i zapewnienie wyżywienia naszemu narodowi"

W marcu 1939 roku w swoim prywatnym dzienniku Groscurth skomentował wkroczenie wojsk niemieckich do "Reszty Czech" w następujący sposób: Kto jeszcze będzie w stanie wierzyć nam, skoro pogwałciliśmy wszystkie zawarte przez nas układy oraz podeptaliśmy etniczną zasadę [Volkstums prinzip]?O wiele istotniejsze byłoby rozwiązanie kwestii polskiej.

"25 marca Fiihrer pouczył głównodowodzącego Wehrmachtu...

Bardzo dobra pozycja o kampanii wrześniowej z niemieckiej perspektywy. Mamy tło historyczne poprzedzające wojnę jak i wojskowe i propagandowe przygotowania do wojny.
W temacie samej kampanii polskiego czytelnika może zdziwić brak większych opisów walk, ale autor skupił się na zbrodniach Wehrmachtu i tym jak sam niemiecki aparat terroru te zbrodnie tłumaczył ( walka z mitycznymi partyzantami już w pierwszych dniach września !!! )
Podsumowując jest to bardzo dobra książka napisana przez niemieckiego historyka o zbrodniach Niemców w Polsce we wrześniu 39, ale obiektywnie znalazł się również wątek "Polskich marszów śmierci", który miały faktycznie miejsce na mniejszości niemieckiej.

Mimo szczerych chęci autora... książka dość tendencyjna.

Mimo szczerych chęci autora... książka dość tendencyjna.

Warto przeczytać, aby zapoznać się z inną perspektywą. Armia niemiecka widziana jako niedoświadczona, przestraszona stąd niezwykle brutalna.
Kampania w Polsce jako preludium do przemocy II wojny. I bardzo ciekawy wątek - sprawiedliwi wśród żołnierzy niemieckich. Ciekawe uzupełnienie naszej wiedzy o 1939.

Książka Jochena Bohlera to dobrze udokumentowana monografia historyczna o Wrześniu’39 r., w której Autor koncentruje się przede wszystkim na niemieckich zbrodniach dokonanych w Polsce: od bombardowania Wielunia, poprzez masakry ludności cywilnej, po rozstrzeliwanie polskich jeńców wojennych. Natomiast niemieckiej perspektywy militarnej wobec działań wojennych w 1939 r. jest tu jak na lekarstwo. Autor naszkicował jedynie tło polityczne, społeczne i psychologiczne konfliktu wraz z całą warstwą propagandową, wskazując m.in. sposoby powstawania legend o Wrześniu ’39 r. i ich wpływie na kreowanie świadomości społeczeństwa niemieckiego w powojennym okresie.
Należy jednocześnie zaznaczyć, iż Autor odsłania okrutną prawdę i obala wiele narosłych z upływem kolejnych dziesięcioleci mitów i legend, w tym przede wszystkim mit o rycerskości Wehrmachtu. Bazując na archiwalnych dokumentach, cytując wspomnienia uczestników J. Bohler prezentuje nam zdarzenia, w których niemieckie siły zbrojne, jej dowódcy jak i szeregowi żołnierze, ochoczo wykonywali zbrodnicze rozkazy swojego Fuhrera, nadając konfliktowi charakter iście ideologiczny i rasistowski. Dla wielu Niemców lektura tej książki musiała być zatem wielkim emocjonalnym przeżyciem, czy wręcz szokiem.
Reasumując, książka rzetelnie napisana i przetłumaczona, oparta na solidnych źródłach historycznych, jedna z tych, które ukazują nade wszystko dramat i tragiczne koleje losu zwykłych ludzi podczas zmagań wojennych we Wrześniu’39.

• II wojna światowa
  • historia