Superinteligencja. Scenariusze, strategie, zagrożenia

Okładka książki Superinteligencja. Scenariusze, strategie, zagrożenia Nick Bostrom
Okładka książki Superinteligencja. Scenariusze, strategie, zagrożenia
2014-07-03
9788328319349
Dorota Konowrocka-Sawa
człowiek superinteligencja sztuczna inteligencja

Okładka książki Znak nr 812 / (1 / 2023) Miłosz Biedrzycki, Grzegorz Bogdał, Nick Bostrom, Roberto Calasso, Diana Dąbrowska, Jacek Dukaj, Kamil Fejfer, Julia Fiedorczuk, Jerzy Franczak, Olga Gitkiewicz, Stefan Klemczak, Dominika Kozłowska, Angelika Kuźniak, Anna Mateja, Klaudia Muca, Janusz Poniewierski, Zbigniew Rokita, Agata Sikora, Filip Springer, Adrian Stachowski, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Znak nr 812 / ... Miłosz Biedrzycki,&...

Brawo dla autora za podjęcie tematu badań nad sztuczną inteligencją, bo jest on przecież pionierem takich badań. Jednak książka jako książka nie do końca się broni. Zresztą ze wstępu: "Niełatwo było napisać tę książkę. Starałem się, by łatwo się ją czytało, lecz nie sądzę, by mi się powiodło". Zgadzam się z Autorem, czyta się to ciężko, ale książka opisuje pole wcześniej mało eksplorowane.

Cieszę się, że są badacze, którzy swą uwagę poświęcają zagadnieniom rozwoju sztucznej inteligencji i projektowaniu pewnych mechanizmów zabezpieczających ludzkość przed ewentualnymi katastrofalnymi skutkami powstania takiej zaawansowanej SI. Ale jest to pole wymagające jeszcze wiele pracy i skonkretyzowania wielu bardzo płynnych koncepcji, których opis w tej książce jest jednak męczący, a próby matematycznego konkretyzowania raczej szkodzą niż pomagają.

Możemy się z książki jednak dowiedzieć, jakie mogą być drogi powstania ogólnej SI, jakie są zagrożenia, jakie mamy możliwości kontroli, jakie mogą być scenariusze wydarzeń i jakie działania powinniśmy my, jak ludzkość podejmować, by tę rewolucję powstania pełnej, ogólnej SI przetrwać.

Autor jest też transhumanistą, pewne jego poglądy są mocno kontrowersyjne. Ma też dosyć arogancki, nieprzyjemny sposób przekazywania wiedzy - np. znowu ze wstępu: "...treść tej książki powinna być przystępna dla wielu osób, pod warunkiem, że poświęcą jej odrobinę namysłu i opanują pokusę natychmiastowego błędnego rozumienia każdej nowej koncepcji...". Tak więc czyta się ciężko.

Ale dodatkowym może nie zarzutem, ale jednak zdecydowanie wadą książki jest brak w ogóle rozważania takiego rodzaju sztucznej inteligencji, jaka dzisiaj święci triumfy popularności, czyli Wielkich Modeli Językowych (LLM),takich jak ChatGPT. Pokazuje to, że technologia rozwija się niekoniecznie w przewidywanym wcześniej kierunku, co z jednej strony rodzi inne zagrożenia, ale z drugiej być może pozwala wielu zagrożeń uniknąć.

Ogólnie rzecz biorąc chciałbym przeczytać lepiej napisaną, bardziej aktualną a także w wielu miejscach bardziej konkretną wersję tej pracy. Tak jak jest teraz jest ok, jako lektura na studiach, ale nie gdy chcemy trochę więcej zrozumieć. Także, jeśli nie jesteś naukowcem z powiązanej dziedziny to chyba lepiej przeczytać coś innego na temat SI.

Czyta się to dość kwadratowo :/
Można powiedzieć, że to coś między literaturą popularnonaukową, a właściwą publikacją naukową. Dlatego dla jajogłowych dziwne, że wydane z taką okładką i przez Helion, a dla zwykłego zjadacza chleba lawina pojęć i ciężkiego języka przytłacza :/
Co niemniej - książka ważna, trafna i na czasie. Myślę, że tzw "must read" - w epoce ChatGPT, Barda czy Dall-E.
Wkurzały mnie tylko opinie autora na tematach na których słabo się zna IMO - jak historia czy ekonomia. Do tego czasami prześwitywały poglądy polityczne autora (dość dolino-krzemowo-lewicowe) które mnie też drażniły.

P.S. Zabawne było stwierdzenie, że jak dalej tak pójdzie to w 10 lat komputer wygra z supermistrzem GO. Wyszło im szybciej.

Czyta się to dość kwadratowo :/

Książka mniej więcej do połowy ciekawa i dosyć konkretna, ale dalej odpływa w kierunku nadmiernego teoretyzowania.

Autor stawia pewne hipotezy dotyczące sztucznej inteligencji, które następnie porządnie uzasadnia. Ale następnie na bazie tych hipotez stawia kolejne i jeszcze kolejne, i w efekcie dosyć szybko dociera do punktu fantazji i rzucania stwierdzeń niemożliwych do zweryfikowania negatywnie ani pozytywnie.

Część stwierdzeń już się zdezaktuwalizowała (np. teza o tym że AI rozumiejące język naturalny będzie AGI - istniejące obecnie modele językowe nadzwyczaj dobrze sobie z tym radzą, a robią to wyłącznie na podstawie wyliczania prawdopodobieństw, nie ma tam żadnej inteligencji). Część zdezaktualizuje się zapewne w niedalekiej przyszłości.

Ogólnie, "Superinteligencję" oceniam jako dobrą pożywkę dla myśli - nie trzeba się zgadzać ze wszystkim co jest w niej napisane, nie trzeba przyjmować fatalistycznego podejścia Bostroma, ale można zapoznać się i wyciągnąć z niej coś dla siebie.

Na minus - książka bardzo ciężka w odbiorze. Powala nadmiar niepotrzebnego akademickiego żargonu, który zamiast tworzyć precyzyjne i proste w zrozumieniu definicje, to jedynie utrudnia zrozumienie treści. Zdania mają nieraz po 8 linijek długości. Trudno nadążyć za wątkiem.

Książka trudna, ale bardzo ważna. Naprawdę głęboko przemyślana problematyka, po 10 latach od wydania i ogromnym postępie w SI, wszystko jest wciąż aktualne.

Straszny bełkot. Ciężko dobrnąć do końca. Jest sporo książek poruszających tematykę SI w ciekawszy, bardziej przystępny sposób. Budowa zdań straszna, dużo powtórzeń.

Ciekawa jednak bardzo ciężka

Ciekawa jednak bardzo ciężka

Jak dla mnie meh, napisałem licencjacik krytycznie nt transhumanizmu...

Studiowało się tą filozofię w sumie bodajże 6 lat, więc i troszkę filozoficznych książek się przeczytało. To książka z mojej półki "różności", wrzucam tu te setki książek które przeczytałem w życiu w latach 2000-2019.

Jak dla mnie meh, napisałem licencjacik krytycznie nt transhumanizmu...

Temat ciekawy i dobrze zgłębiony. Niestety książka jest koszmarnie napisana, nie da się tego czytać. Przekomplikowany język, zdania na 8 linijek. Dałem sobie spokój po przeczytaniu połowy - a szkoda, bo bardzo bym chciał dobrnąć do końca.

Przykładowy cytat:

"W pełnej ocenie wykonalności metody zachęt trzeba by również brać pod uwagę szereg innych czynników, włączając w to pewne ezoteryczne rozważania, w wyniku których być może tego rodzaju metody można byłoby uznać za mające większe szanse powodzenia, niż zdawałaby sugerować wstępna analiza."

Przykładowy cytat:

Niniejsza książki przybliża czytelnikowi zagadnienie jakim jest sztuczna inteligencja skupiając się na rozważaniach o tym jaką formę może przybrać SI wraz ze skutkami wynalezienia superinteligencji dla całej ludzkości.

Autor porusza wiele ciekawych tematów np. ścieżki wiodące ku superinteligencji, formy superinteligencji, problem kontroli oraz zaszczepienia wartości czy choćby próba odpowiedzi na pytanie czy na pewno czego nas zagłada. Jak to czasem bywa po skończonej lekturze czytelnik zostawiany jest z większą ilością pytań niż odpowiedzi, co jest oczywiście jak najbardziej w porządku jako, że chyba każdy choć trochę zainteresowany tematem zdaje sobie sprawę z tego, że przewidzenie przyszłości SI na tę chwilę jest właściwie niemożliwe.

Dużym plusem książki jest to, że pomimo dość specyficznego tematu, który mógłby się wydawać wymaga wiedzy technicznej przedstawione tu przemyślenia przyjmują naturę w większości filozoficzno-naukowych, gdzie zarówno filozofia jak i nauka są jak najbardziej strawne nawet dla średnio rozgarniętego czytelnika. Pomimo dość przyjemnej formy miałem wrażenie, że książka czasami przynudza, co dało się odczuć przede wszystkim pod jej koniec, co zapewne jest zasługą aż 450 stron (razem z przypisami). Kolejnym minusem jest również wydanie. Małe literki i próba wykorzystania całej strony powoduje, że wersję papierową czyta się co najwyżej średnio.

Podsumowując książkę na pewno polecam osobom zainteresowanym tym tematem, ale już niekoniecznie całej reszcie z uwagi na sporą objętość, co na pewno odbiję się u nich znużeniem, dla takich osób na pewno znajdą się znacznie krótsze i być może równie ciekawe opracowania.

Jest to pozycja obowiązkowa dla każdego zainteresowanego tematyką SI. Koniec, kropka :)

• Popularnonaukowe
  • Informatyka
  • Nauka

Nick Bostrom Superinteligencja. Scenariusze, strategie, zagrożenia Zobacz więcej