Lewy. Chłopak, który zachwycił świat

#SUPERHEROSI
Burda Publishing Polska
2016-04-27
2016-04-27
Robert Lewandowski biografia piłka nożna sport
Inne

Okładka książki Cristiano Ronaldo. Chłopiec, który wiedział, czego chce Jacek Sarzało, Yvette Żółtowska-Darska
Cristiano Rona... Jacek Sarzało, Yvet...
Okładka książki Haaland. Norweski terminator Jacek Sarzało, Yvette Żółtowska-Darska
Haaland. Norwe... Jacek Sarzało, Yvet...
Okładka książki Ronaldo. Po prostu fenomen. Jacek Sarzało, Yvette Żółtowska-Darska
Ronaldo. Po pr... Jacek Sarzało, Yvet...

Bardzo szybko się czyta. Książka bogata jest w informacje przekazane w bardzo ciekawy i oryginalny sposób.

Ciekawiło mnie, dlaczego Lewandowski osiągnął taki sukces. Dzięki książce już wiem.

Super!!!

Super!!!

Yvette Żółtowska- Darska jest mamą 12- letniego synka. Zainspirowana jego pasją do futbolu wymyśliła serię biografii znanych piłkarzy. Dzięki czemu ta książka napisana jest w przystępny sposób dla młodego czytelnika. Jednak język jakim się posługuje autorka nie jest w żadnym stopniu infantylny, po prostu idealnie dopasowany do wieku czytelników do których skierowana jest ta pozycja.

(...) pamiętajcie, kiedy ciemność jest największa, wtedy szykują się nowe możliwości.

"Lewy. Chłopak, który zachwycił świat" to zbiór informacji i ciekawostek z życia prywatnego, ale przede wszystkim opisana jest droga jaką piłkarz musiał przebyć by być w miejscu w jakim aktualnie się znajduje. Wszystkie rozdziały są krótkie i zwięzłe- idealne dla dzieci. Żaden rozdział nie jest na siłę przedłużany, w każdym znajdują się ważne informacje, które zaciekawią młodego czytelnika. Nie ma tu miejsca na nudę i niepotrzebne "lanie wody".

Wielkim plusem tej pozycji jest wyjaśnienie w sposób zrozumiały dla dzieci ważnych spraw, np. utrata rodzica. Ta książka to również dawka wielkiej motywacji. Znajdziecie tu mnóstwo motywujących historii i haseł, które z pewnością wiele dzieci zmotywują do działania.

Książka przesycona jest również mnóstwem zdjęć Roberta Lewandowskiego. Znajduje się w niej też "słowniczek futbolu" oraz cykl "czy wiesz, że" dzięki którym dzieci mogą dowiedzieć się wielu ciekawych informacji dotyczących piłki nożnej. Przy każdej zagranicznej nazwie np. klubu piłkarskiego, napisane jest jak poprawnie powinno się daną nazwę wymówić, co jest zapewne dużym ułatwieniem dla dzieci.

Mój brat ma 12 lat i po przeczytaniu tej biografii stwierdził, że jest świetna. Spodobało mu się to, że znalazło się w niej mnóstwo zdjęć, a książka została napisana w przyjemny i wciągający sposób. Ale mogę Wam zagwarantować, że rodzice również nie będą się nudzić podczas czytania tej biografii. Co prawda, dorośli mogą odnieść wrażenie, że ta biografia jest przesłodzona a Robert wychwalany pod niebiosa. Jednak warto pamiętać, że ta książka skierowana jest do dzieci. Jest dużo informacji, mnóstwo motywacji i ciekawa dla oka szata graficzna- książka idealna dla małego fana piłki nożnej ☺️

www.maobmaze.pl

Światowa literatura sportowa od kilku lat stale się poszerza i rozwija. Coraz więcej książek pojawia się także na półkach polskich księgarni. Większość z nich dedykowana jest raczej dorosłym czytelnikom. Tymczasem Yvette Żółtowska-Darska wyszła naprzeciw młodemu pokoleniu zafascynowanym futbolem i stworzyła cykl książek #SUPERHEROSI dla dzieci. Jedną z nich jest biografia Roberta Lewandowskiego.

„Lewy. Chłopak, który zachwycił świat” to autoryzowana biografia kapitana reprezentacji Polski. Pozwala prześledzić najważniejsze wątki i przełomowe momenty jego kariery klubowej i reprezentacyjnej. Najwięcej historii przedstawionych w książce dotyczy początków kariery „Lewego”, jego piłkarskiego rozwoju i występów w polskich klubach. Nie zabrakło jednak informacji o sezonach spędzonych w zagranicznych zespołach, choć jest ich nieco mniej.

„Coś, co wszyscy uważali za słabość, on przekuł w swoją siłę!”

Lektura składa się z czterech części. Na początku każdej z nich znajdują się „kolorowe strony”, pełne zdjęć i krótkich informacji, które w zasadzie są streszczeniem tego, co zostało rozwinięte w kolejnych rozdziałach. Niestety wstępy te odbierają element zaskoczenia, dlatego po pierwszej części zrezygnowałam z dokładnego ich czytania. Na grafikach można znaleźć również „słowniczek futbolu” oraz ciekawostki z cyklu „czy wiecie, że…”, więc dzieciaki dowiedzą się sporo nie tylko na temat reprezentanta Polski, ale także poszerzą wiedzę o samej dyscyplinie.

Rozdziały są krótkie, dopasowane długością i ilością informacji do młodych czytelników. Nie powinny, więc nikogo ani znudzić ani zniechęcić do dalszego czytania. Trudniejsze zwroty i powiedzenia są odpowiednio wyjaśnione. Kolejnym pozytywnym elementem jest zamieszczony w nawiasach sposób wymawiania zagranicznych nazw – klubów, miast, nazwisk – jeśli różni się od formy pisemnej. Książka nie jest jednak napisana infantylnym językiem, więc mogą ją przeczytać także dorośli.

Historia Lewandowskiego przedstawiona w książce opowiedziana jest w motywujący i inspirujący sposób. Autorka gdzieniegdzie „przemyca” także wychowawcze hasła, jak „prawdziwy wojownik się nie zniechęca”, czy też „co się zaczęło, trzeba dokończyć”. Powyższe kwestie sprawiają, iż książka może wywrzeć pozytywny efekt na młodych czytelników.

„Od kiedy pamiętał, chciał być typowym napastnikiem, jako taki zawsze grał i w tej roli czuł się najlepiej.”

Sięgając po tę książkę dowiecie się (albo Wasze dzieci),którego słynnego judokę trenował ojciec Roberta oraz jaką piłkarz nosił ksywkę, zanim został „Lewym”, poznacie również nietypowego sparingpartnera z czasów jego dzieciństwa. Odkryjecie, komu „Lewy” dedykuje gole, w którym ważnym meczu zmarnował sześć setek, a także, kto od lat jest jego najlepszym przyjacielem. Przeczytacie, w jaki sposób zakończyła się przygoda Roberta z Legią Warszawa, ile czasu potrzebował by strzelić pierwszego gola w Ekstraklasie, czy też, który trener nazwał Lewandowskiego „kawałkiem drewna”, aby ukryć swoje zainteresowanie piłkarzem i nie podbijać ceny przed transferem.

Po lekturze będziecie również wiedzieli skąd pochodzi określenie „beniaminek”, kto powiedział Lewandowskiemu, by ten okazywał więcej emocji po zdobytych bramkach oraz jak kibice Borussii żegnali Roberta, gdy odchodził do Bayernu. Odkryjecie jak wyglądało „wkupne” w Monachium, od czego zależy kolor podświetlenia Allianz Areny oraz dlaczego stadion ma aż cztery szatnie.

„Bo słynna „chłodna głowa” Roberta to inteligencja i błyskawiczna ocena sytuacji na boisku, a w życiu urok, ciepło i szczerość.”

„Lewy. Chłopak, który zachwycił świat” to lektura o bardzo pozytywnym przesłaniu. Nie znajdziecie w niej żadnych kontrowersji ani negatywnych informacji na temat piłkarza. Doświadczeni czytelnicy sportowych biografii powiedzieliby, iż ta książka to swoista laurka dla „Lewego”. Poniekąd tak jest, ale trzeba pamiętać, iż to pozycja dedykowana dzieciom. I to one powinny być z niej zadowolone. Myślę, że tak właśnie będzie, gdy ją przeczytają.

LEWY to uniwersalna historia chłopca,który ani przez chwilę
nie zapomniał,co jest dla niego ważne. Opowieść o wielkim talencie
i konsekwencji. O tym,że nawet porażkę można przekuć w sukces.
To współczesna bajka,w której wszystko wydarzyło się naprawdę.

LEWY to uniwersalna historia chłopca,który ani przez chwilę
nie zapomniał,co jest dla niego ważne. Opowieść o wielkim talencie
i konsekwencji. O tym,że nawet porażkę można przekuć w sukces.
To współczesna bajka,w której wszystko wydarzyło się naprawdę.

Typowa laurka.

Z książki dowiadujemy się jak to młody Robert miał ciężko – strata ojca w wieku 16 lat, słabe warunki fizyczne, treningi początkowo z o dwa lata starszymi trampkarzami na które chłopak musiał dojeżdżać co było męczące, przykra kontuzja po której Legia go odrzuciła i musiał w prowincjonalnym Zniczu budować swoją piłkarską pozycję.

To wszystko prawda, taka narracja jest obecna przez całą książkę, lecz między wierszami z samej lektury można nieco inny obraz uzyskać. Dopóki ojciec żył, a więc przez niemalże całe dzieciństwo Robert miał bardzo dobre przygotowanie sportowe – rodzice byli mistrzami Polski w judo (tata) i siatkówce (mama) i trenowali syna od małego kładąc nacisk na ogólny rozwój – co chyba każdy sportowiec mógłby sobie wymarzyć, gdyż to właśnie w dzieciństwie kształtuje się koordynacja ruchowa i tak ważny jest odpowiednie przygotowanie pod przyszłe profesjonalne uprawianie sportu. Z tym, że Robert był taki wątły też może do końca nie jest w zupełności prawda, bo skoro wygrywał zawody międzyszkolne w bieganiu to trochę nie trzyma się kupy...Na treningi rodzice autem dowozili, więc też jakiś wielki dyskomfort to raczej nie był, starsi trampkarze pewnie wymusili na Robercie jeszcze większe zaangażowanie w rzemiosło piłkarskie. A kontuzja to rzecz normalna w sporcie, więc choć nieco opóźniła jego spektakularne sukcesy to ostatecznie na dobre wszystko się potoczyło.

Nie mam zamiaru to się „pastwić” nad Lewandowskim, bardzo go cenię – uważam, że jest najlepszym polskim piłkarzem, przynajmniej odkąd sięgam moją pamięcią kibicowską. Z wywiadów jakie udziela, sposób zachowania, słownictwo wnioskuje że jest utalentowanym, inteligentnym człowiekiem. Moja krytyka dotyczy autorki książki, która mam wrażenie zbyt „ulukrowała” biografie, choć z drugiej strony książka jest raczej przeznaczona dla młodych czytelników, więc być może taka bajkowa narracja jest właściwym rozwiązaniem.

Irytujące natomiast były te wstępy przed rozdziałami zawierającymi ich streszczenie. Po przeczytaniu wstępniaka, gdzie wszystko co najważniejsze było napisane dalsza lektura w nieco rozbudowanej formie tego samego stawała się po prostu w jakimś tam stopniu nudna.

Typowa laurka.

To wszystko prawda, taka...

Książka dokładnie opisująca czyny Lewandowskiego, ale i też ciekawa. Zawiera dużo ilustracji

Polecam dla osób co lubią czytać biografię

Polecam dla osób co lubią czytać biografię