Donald Trump. W pogoni za sukcesem

2016-03-30
2016-03-30
Maciej Studencki
Donald Trump biografia miliarder

Donald to osoba niewątpliwie trudna do ocenienie. Ze względów politycznych często kontrowersyjny, ze względów biznesowych często wybitny. Książka Micheael'a D'Antonio wydaje się wiernie ukazywać postać Trumpa, nie wyczuwa się tutaj stronniczości autora, a przynajmniej ona nie przeszkadza.

Człowiek kontrowersja i wyłączając wątki polityczne naprawdę gościa podziwiam.

Thorokk

Człowiek kontrowersja i wyłączając wątki polityczne naprawdę gościa podziwiam.

Thorokk

Po tym, jak Donald Trump okazał się najmniej mogącym pogodzić się z porażką człowiekiem 2020 roku, postanowiłem sięgnąć po jedną z wielu jego biografii, aby sprawdzić czy ludzkość mogła przewidzieć jak będzie wyglądała prezydentura tego człowieka. I mega spoiler, mogła. Oj, tak bardzo mogła.
Pozycja autorstwa pana D'Antonio jest kompleksowym przewodnikiem po postaci byłego już prezydenta (jak dobrze). Zaczyna opowieść od przybycia pierwszych Trumpów do ówczesnych Stanów Zjednoczonych i sposób w jaki zdobyli dość wysoką pozycję wśród postaci amerykańskiego biznesu.
Niemniej spokojnie, przeważająca część książki dotyczy już postaci samego Donalda. Czytelnik może zapoznać się z czasami jego edukacji, pierwszymi biznesami, życiem osobistym, nie-do-końca bankructwami oraz całą resztą bujnego żywota opisywanego bohatera. No jest to klasyczna biografia. Wprawdzie Trump współuczestniczył przy jej powstawaniu, stąd pewnie przewija się kilka nieco bardziej tajemnych faktów, niemniej jest on przedstawiany raczej w pozytywnym świetle. Mam wrażenie, że autor chciał przede wszystkim nie krytykować. I mógłbym uznać, że to taki styl pisania, mało emocjonalny, przytaczający wyłącznie fakty, ich interpretację pozostając już czytelnikowi. Niemniej, pozytywne momenty życia Trumpa czy też posunięcia biznesowe pokazujące jego spryt są mocno chwalone. Nie odniosłem wrażenia, że pan D'Antonio ukrywa niewygodne dla ex-prezydenta fakty, ale z pewnością zauważyłem różnice w opisie pozytywów i negatywów charakteru bohatera.
Bardzo pozytywnie zaskoczony zostałem tym, jak bardzo ta książka wyjaśnia większość zachowań Trumpa podczas jego prezydentury. Skłonności do przesady w wypowiedziach i czynach, pewnego rodzaju celebryckość, chęć bycia dostrzeganym przez świat są cechami, które Trump przejawiał już w czasach wyraźnie poprzedzających lata 2016-2020.
Najciekawszymi dla mnie fragmentami były biznesowe perypetie bohatera. Można z Trumpem się nie zgadzać, ale zmysł do biznesu z pewnością posiada. Nawet jeśli część z podejmowanych przez niego działań jest wątpliwa moralnie czy też prawnie, nie mogę nie doceniać jak sprytnie wywijał się z kolejnych kłopotów i nieudanych inwestycji.
Ogólnie, gdybym w 2016 roku miał przewidywać jak będzie wyglądała prezydentura Donalda Trumpa tylko i wyłącznie po lekturze tej książki... myślę, że trafiłbym w jakichś 75-80%. Prawie skłoniło mnie to zadumania się nad słabościami demokracji jako ustroju, ale przypomniałem sobie, że mam obiad do podgrzania w lodówce. I jakoś do tego już nie wróciłem. Poza tym obserwuję sytuację polityczną w Polsce, jakich więcej dowodów na słabość systemu demokratycznego trzeba? Jeśli ktoś interesuje się polityką, polecam przeczytać, a jeśli ktoś lubi biografie znanych czy ciekawych osób... to w sumie też.

Wbrew okładce książka nie jest apologetyką Trumpa, a im dalej, tym więcej krytyki. Początkowo jako biznesmena, potem jako celebryty i showmana a w końcu jako kandydata na prezydenta. Biografia kończy się w dniu startu w kampanii republikańskiej przed wyborami w 2016 r. Dużo kąśliwych detali z życia Donalda Trumpa i jego rodziny, ale też szczegółów biznesowej walki "na noże". Trochę tu krytyki amerykańskiego stylu życia ostatnich lat i wpływu mediów na społeczeństwo. Na plus 10 godzin rozmów autorów z samym Trumpem i wiele z jego otoczeniem i rodziną. Czy książka pozwala zrozumieć fenomen Trumpa i zrozumieć jego samego? Tak, ale tylko trochę.

Nie należę do miłośników Donalda Trumpa, ale też nie jestem jego "hejterem". Jest mi obojętny - ot kolejny bardzo (bardzo ,bardzo) bogaty Amerykanin, mieszkający bardzo daleko, zapewne nawet nie mogący wskazać Polski na mapie bez pomocy doradców.
Jest to jednak dosyć ciekawa postać, którą bezczelność, pewność siebie i narcyzm doprowadził na sam szczyt światowej władzy. I właśnie zakulisowe zachowania, negocjacje i sposób prowadzenia przez Trumpa interesów są ciekawe i warte zapoznania się z nimi aby móc chociaż w części zrozumieć fenomen obecnego prezydenta USA. W książce dużo miejsca poświęcono stylowi prowadzenia interesów przez DT, jest też trochę o życiu prywatnym, trochę o działalności celebryckiej, ale uważam że jednak jest tego trochę zbyt mało by mówić o pełnoprawnej biografii. Pominięto tutaj sporo spraw i faktów, choćby rola Trumpa w oskarżeniu i procesie Mike'a Tysona została tutaj całkowicie pominięta, nie wspomniano nawet że coś takiego miało miejsce. Zdaję sobie sprawę, że chcąc opisać to wszystko to książka musiałaby co najmniej podwoić swoją objętość, lecz wtedy nazwałbym ją pełnoprawną biografią. Teraz mamy tylko pobieżną podróż przez życie Donalda Trumpa.

Sięgnęłam po tę pozycję niekoniecznie ze względu na ekonomię i socjologię, ale głównie z ich powodu skończyłam książkę z przyjemnością. Przedstawiany nam jest, oprócz tytułowej postaci, świat, w jakim wychował się, odnosił sukcesy i porażki, powodował skandale (a w końcu i został prezydentem) Donald Trump. Autor przeprowadza nas przez ponad 100 lat ekonomii i branży nieruchomości, a także zmian społecznych, takich jak udział mediów w życiu amerykańskich obywateli czy narzucanie trendów.
Moim zdaniem są to elementy, które tworzą dobrą biografię. Oprócz zwykłego przekazania faktów z życia Michael D'Antonio próbuje zrozumieć opisywaną przez siebie postać, a przede wszystkim pokazuje środowisko, które ją kształtowało.

Okazuje się, że nie lubię biografii. Nie ciekawa.

Okazuje się, że nie lubię biografii. Nie ciekawa.

Ciekawa biografia, ciekawego człowieka. Polecam.

Ciekawa biografia, ciekawego człowieka. Polecam.

Osobiście nie przepadam za Panem Trumpem, ale w ostatnim czasie zapałałem sympatią do Prezydenta Trumpa (i tak jestem z tych, co uważają, że to dwie nieco inne kreację tej samej osoby). Dlatego zdecydowałem się na książkę, która będzie o Donaldzie Trumpie, ale nie będzie pióra Trumpa. I tak oto wpadła mi w ręce książka taka, jaką chciałem, książka w której Donald Trump jest przedstawiany jako "człowiek sukcesu" (którym niewątpliwie jest),a nie np. "człowiek z nadzieji". Pan Michael d'Antonio za cel postawił sobie przybliżenie odbiorcom biografii Trumpa, a nie napisanie jej na nowo. Nie jest to biografią, którą chciałby przeczytać zagorzały zwolennik 45. Prezydenta USA, nie jest też to tekst, w którym rozmiłowałby się polityczny przeciwnik Pana Trumpa (bo w książce nie odnajdziemy pochwały dla Trumpa; ale też nie znajdziemy tu jednoznacznego potępienia)… szczerze, sądzę że sam Donald Trump pluje sobie w brodę, że zgodził się na tych kilka spotkać z Michaelem d'Antonio.
Wszelkie opinie zawarte w książce, albo odniesienia do innych tekstów mają charakter informacyjny, faktyczny, nie stanowią manifestu politycznego autora (a coraz o to trudniej w dzisiejszych czasach); np. kiedy autor tłumaczy fenomen Trumpa odwołując się do „Kultura narcyzmu” Christophera Lascha, to wnioskiem nie jest to, że „Donald jest bezczelnym populistą i wykorzystuje ludzi o mniejszym ilorazie inteligencji”, albo jakby to zrobiły światłe media „Donald to matoł”, nie! autor podkreśla, że osobowość Donalda Trumpa jest skrojona na miarę naszych czasów, jest tym, kogo ludzie chcą oglądać, jest tym, kogo jedni chcą podziwiać, a inni potępiać… w każdym razie jest tym, którego nie sposób nie znać. Autor opowiada też, w jaki sposób Donald Trump zyskuje na wszelkich burzach medialnych, które wokół siebie tworzy (podkreślając przy tym, że jest to człowiek pragmatyczny do bólu). W książce jest opisany sposób funkcjonowania w mediach Pana Trumpa, jest mowa o tym jak przekłada się milionowa widownia programu „The Apprentice” na np. milionową sprzedaż, albo jak po macoszemu, a jednocześnie pragmatycznie potraktowana kampanie prezydencką z roku 2000 (swoją drogą nie udana) może pozytywnie wpłynąć na kieszeń kandydata…
I to właśnie jest to, co urzekło mnie w tej książce. Pan d'Antonio nie tworzy fikcji, w której wszyscy ludzie twardo stąpający po ziemi, z nieposzlakowanymi opiniami i nienaruszalnymi systemami moralnymi muszą się zmierzyć i przeciwstawić z tym jednym, co to jest zły. Autor zauważa, że Donald Trump to osoba, ale też marka, osoba, która genialnie odczytuje sygnały niewerbalne wysyłane przez społeczeństwo i marka, która spełnia oczekiwania tych, którzy wysyłają te sygnały. Naprawdę bardzo pouczająca książka, ciekawe spojrzenie na postać Donalda Trumpa, a może bardziej na wpływ Donalda Trumpa na kulturę i społeczeństwo amerykańskie.

Co do polonizacji tekstu - jest bardzo dobra. Książkę dobrze się czyta, choć nie jest to zwykłe czytadło. Autor często odwołuje się do wcześniejszych rozdziałów swojej pracy, jak i do prac innych twórców, którzy zajęli się tą samą tematyką, więc uważne czytanie jest tu wskazane. Mimo, ze tekst wymaga uwagi czytającego to nie jest to książka przepełniona suchymi faktami, datami, godzinami, nazwami ulic... Książka faktycznie jest przepełniona... ale osobami (portretami ludzi, o których zapewne kiedyś półuchem słyszeliśmy),historiami z życia Donalda Trumpa i ludzi, z którymi ten był związany.

Książka naprawdę opowiada o życiu Trumpa, więc nie są to historie moralizatorskie i wypełnione odpowiednimi treściami - to są historię, które przedstawiają człowieka postępującego skrajnie racjonalnie, wyrachowanie, nieodpowiednio…

Mam mieszane uczucia po lekturze.

Z jednej strony pełen szacunek dla autora za tytaniczną pracę wykonaną przy zbieraniu faktów z dzieciństwa DT, szczegółów najważniejszych transakcji itp. Przez to książka traktuje nie tyle o samym Trumpie, co o Nowym Jorku z lat 50-90 i w mojej ocenie jest to jej zaleta, choć na pewno nie jest to lekka lekturka na plażę. Wymaga skupienia.

Niestety, wadą, która w dużej mierze przykrywa zalety książki, jest z trudem ukrywana niechęć autora do postaci, którą opisuje. Trump ukazany jest tu jako hochsztapler, manipulator, megaloman, rasista i po lekturze właściwie należałoby sobie rwać włosy z głowy, że ktoś taki stanął na czele USA, bo zrobił to "oszukując wyborców" - brzmi znajomo? D'Antonio jest jednocześnie bezkrytyczny wobec Obamy, co sprawia, że ostrzegawcza lampka pali się mocnym światłem.

Niestety, autor nie jest wcale "świętszy" używając w krytyce Trumpa takich określeń jak "było powszechnie uważane za rasistowskie", "przez wielu uznany za ksenofoba", co brzmi jakby D'Antonio krył swoje zdanie na temat DT za opiniami innych ludzi. To jest słabe, ale dość typowe dla liberalnych elit, które nie mogą pogodzić się z porażką swoich kandydatów zwalając winę na "ogłupiałe społeczeństwo". Cóż, jak widać polityka w USA ma wiele wspólnego z tą znad Wisły, niestety.

Mam mieszane uczucia po lekturze.

• Biografie
  • Biograficzne