Droga do domu

Yaa Gyasi Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie powieść historyczna
Homegoing
Michał Ronikier
Wydawnictwo Literackie
Afryka literatura amerykańska niewolnictwo poszukiwanie sensu życia przemoc relacje rodzinne saga siostra USA zazdrość niewolnice Ghana
Homegoing
powieść historyczna
Michał Ronikier
Inne

Recenzje oficjalnych recenzentów i

Biografia Czarnego Lądu

19 Link do recenzji

Książkami po prostu piękna, napisana jakby malowana słowami, w taki sposób, że czytając miałam wrażenie, że jestem tam razem z bohaterami. Zabrała, albo nawet porwała mnie do swojego świata.
Często miałam wrażenie, że pomimo ogólnej spójności i kontynuacji poszczególnych rozdziałów, że czytam odrębne historie luźno ze sobą powiązane.
Z jednej strony jest to spójna...

W porównaniu do "Kolei podziemnej" jest łagodniejsza, mniej regularna. 2-3 ciekawe rozdziały, reszta przegadana, przelewająca się przez ręce (oczy?). Zmierza odkądś dokądś, ale trudno powiedzieć odkąd-dokąd. Coś wyjaśnia, o czymś informuje, ale nie mogłem porzucić wrażenia, że czytam opowiastkę z morałem (jakim?) a nie fabularyzowaną kronikę życia całych generacji...

Książka napisana teoretycznie poprawnie, ale przez cały czas odnosiłam wrażenie, jakby "ślizgała się" po temacie i tak naprawdę żadna kwestia nie został porządnie i skrupulatnie poruszona. Nawet sam problem niewolnictwa został według mnie potraktowany po "macoszemu". Książkę czytało mi się bardzo długo i opornie, nie pamiętam z niej zbyt dużo, żadna postać nie zapadła mi w...

Książka ukazuje los wielu pokoleń ciemnoskórych mieszkańców Afryki i Ameryki Północnej, począwszy od XVIII wieku. To historia naznaczona plagą niewolnictwa i segregacji rasowej ukazująca najciemniejsze zakamarki ludzkiej natury. To także opowieść o próbie odnalezienia własnej tożsamości przez najmłodsze pokolenie potomków pierwotnych plemion afrykańskich. Powieść z...

Czuć, że napisała to bardzo młoda osoba, zarówno w warstwie językowej jak i światopoglądowej.

Ciekawa książka opowiadająca o losach kilku pokoleń afrykańskiej rodziny. Historia wciąga niestety każdy rozdział opisuje inna osobę i kończy sie zbyt szybko jak dla mnie.

Być może moja niska ocena wynika z dużych oczekiwań, jakie miałam względem książki, ale wydaje mi się, że jest ona przeceniania z wagi na tematy, jakie podejmuje. Duże nagromadzenie historii powoduje, że żadna z nich nie wybrzmiewa do końca. Większość dotyczy przemocy, więc ta przemoc się trywializuje.

bardzo dobra pierwsza połowa. wciągająca historia kolejnych członków rodziny borykających się z problemem niewolnictwa i codziennej, afrykańskiej egzystencji. kolejna połowa już tylko dobra, brakuje charyzmy i pomysłu na interesujące wątki. będę czekał na kolejną książkę Yaa Gyasi i z pewnością po nią sięgnę.

Niestety urywane nagle historie osób z rodu dwóch przyrodnich sióstr, które nie znają się, rozbudzały ciekawość, co było dalej, ale niedokończone pozostawiały niedosyt.

Co prawda pewne odniesienia do przodków pozwalają domyślać się, co spotkało poprzednich bohaterów, jednak to nie to, czego bym oczekiwała od kompletnej wizji sagi rodzinnej.

Dużo znajdziemy w książce...

Można się naprawdę pogubić...i to już na samym początku.
Nie doczytałam:-(

Dyskusje