Dziedzictwo Orchana

Aline Ohanesian Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece powieść historyczna
Orhan’s Inheritance
Anna Minczewska-Przeczek
Wydawnictwo Kobiece
debiut literacki Turcja ludobójstwo miłość Ormianie relacje rodzinne rozstanie saga testament tragedia ucieczka wspomnienia
Orhan’s Inheritance
powieść historyczna
Anna Minczewska-Przeczek
Inne

Oficjalne recenzje i

Miłość w czasach ludobójstwa

[ 16 ] Link do recenzji

Długo odkładałam tę książkę "na później"- niepotrzebnie. Bałam się nudy. Tymczasem (chocią nie ma akcji jak Bondzie) czyta się przyjemnie, a całość skłania do przemyśleń. O tym, że wojny, deportacje i ludobójstwo to nie tylko Hitler, Żydzi i obozy koncentracyjne.
Bardzo serdecznie polecam

Nasze życie jest niczym odcisk stopy nad brzegiem morza, chwilą, którą zaraz zmyje fala. Tym samym wydaje się być historia Ormian żyjących w czasach Imperium Osmańskiego.
Fabuła książki jak i przypominanie historii Ormian stanowi warkocz splecionej przeszłości z teraźniejszością. A kosmyk przyszłości sami musimy wpleść.
Czy warto tą książkę przeczytać? Tak. Choćby...

Przeszłość zawsze kształtuje naszą przyszłość. To właśnie przeszłość ma najwięcej do powiedzenia w kwestii naszego życia. I tu jest poważne niebezpieczeństwo, nie możemy żyć przeszłością, ponieważ zapętlimy się w niej nieodwracalnie. Żyjąc wiecznie, cały czas w przeszłości, żyjąc i siedząc w tym co było nigdy nie spojrzymy w naszą przyszłość. Nie możemy do tego dopuścić....

"Dziedzictwo Orchana" to próba przypomnienia "światu" o tragedii ludobójstwa Ormian, które miało miejsce w latach 1915-1917 na terenie Imperium Osmańskiego. Autorka pokazała w książce, że nie wszyscy Turcy byli mordercami, niektórzy pomagali im się ukryć. Niemniej była to masakra, o uznanie której po dziś dzień upominają się Ormianie. Świat często zapomina o tym co...

Dobra i wartościowa literatura, o miłości, ludobójstwie, wspólnej historii dwóch narodów, o której zapewne wielu z nas nie ma pojęcia.
Smutna, ale warta przeczytania.

Podobno nie ma złych narodów, są tylko źli ludzie, chociaż ta książka troszkę może zaburzyć to zdanie. Może za dużo w tej lekturze przeżyć miłosnych, a za mało historii, za dużo banału, a za mało głębszego uchwycenia tematu, ale i tak powieść warta przeczytania!

Książka podejmuje niezwykle ważny i mało znany temat- ludobójstwa dokonanego na Ormianach przez Turków w czasie I wojny światowej.
Sama historia ukazana w książce- Orchana i jego rodziny nie jest zbyt wciągająca i angażująca.

Dziedzictwo Orchana to debiutancka powieść Aline Ohanesian, która zdobyła uznanie międzynarodowej krytyki.
Akcja powieści rozpoczyna się w 1990 r. w Turcji. Tytułowy Orchan dziedziczy po dziadku - Kemalu rodzinną, bardzo dobrze prosperującą, firmę włókienniczą. Natomiast dom, w którym wychowało się kilka pokoleń rodziny Orchana zostaje zapisany nikomu nie znanej Sedzie...

Akcja powieści rozgrywa się w Anatolii, która nie poddała się postępowi, gdzie wciąż można spotkać pasterzy wypasających kozy i wieśniaczki dźwigające na plecach wiązki chrustu.
Gdy tytułowy bohater przyjeżdża do rodzinnej wioski na pogrzeb dziadka, poznaje nieznane karty historii rodzinnej i musi zmierzyć się z jej konsekwencjami.
Autorka ukazała w swojej powieści Turcję...

Na pewno kolejna ważna książka jeśli chodzi o problemy narodowościowe. Uważam, że każdy sposób jest dobry, aby poruszać te problemy.
Tutaj mamy konflikt turecko - osmański. I ludzie, którzy stoją po dwóch stronach, nie ze swojej winy.
W to wpleciona historia miłosna i rodzinna.
Dla mnie miała książka wartość dodatnią, ponieważ nie znałam realiów tego konfliktu.

Dyskusje

• 2018