Miejsce na ziemi

2015-01-01
Robert Waliś
Robert Waliś literatura indyjska

Taka sobie historia

Książkę bardzo dobrze się czytało, mogłam wczuć się w sytuację bohaterów.

Książkę bardzo dobrze się czytało, mogłam wczuć się w sytuację bohaterów.

Była zupełnie inna niż się spodziewałam.
Zaczęłam ją z myślą, że to będzie lekki kryminał z ciekawym tłem. Otrzymałam spory kawałek historii Anglii i Indii, zaskakujące zwroty akcji, nietypową narrację i nowe doświadczenie.

Była zupełnie inna niż się spodziewałam.

Historia rodzinna opisana przez trzy pokolenia. Lila jest świadkiem rodzinnej tragedii. Jak to zaważy na jej dalszych losach? i jak do tego w ogóle doszło?
Opowieść spisana świetnym i lekkim językiem, ale opowiada o trudnych czasach i wydarzeniach. Na pewno warto mieć te książkę na swojej półce Przeczytane

********/10

********/10

Tragiczna rodzinna historia, którą na kolejnych stronach autorka odsłania powoli, aż do ostatnich kartek. Historia opowiedziana z perspektywy trzech bohaterów i różnych punktów widzenia... Kulisy kolonizacji Indii, animozji na tle narodowościowym, a w tym wszystkim mała dziewczynka Lilla, trochę zagubiona, przestraszona i wyobcowana, wyrwana ze swojego środowiska próbująca odnaleźć się w nowym miejscu. Czy uda się jej znaleźć siebie, przyjaciół, uczucie? Duży plus za oddanie klimatu Indii.

Podobała mi się, klimatyczna- w sam raz na odpoczynek)

Podobała mi się, klimatyczna- w sam raz na odpoczynek)

Opowieść o losach rodziny napisana z perspektywy kilku pokoleń. Z uwagą czytała każde zdanie, każde bowiem wytwarzało specyficzny klimat i nastrój. Tajemnica rodzinna, przedstawiona na początku, a na którą znajdujemy odpowiedź w zakończeniu, wprawiła mnie w dziwny stan zaskoczenia. Powieść pozwoliła mi spojrzeć na okres kolonizacji Indii z zupełnie innej perspektywy. To również ciekawy obraz ludzkich charakterów i portret społeczeństwa pełnego uprzedzeń, z jakimi spotykają się niektórzy bohaterowie. Troszkę męczyło mnie to, że wciągnęła mnie historia jakiegoś członka rodziny, która był urywana i rozpoczynała się kolejna dotycząca zupełnie innych czasów i osoby.

pierwsza polowa dobra i fajnie sie czyta, potem robi sie nudno plus dochodzą męczące historie romansowe

Interesujaca opowiesc. Wielopokoleniowa. Ciekawie i orginalnie wykreowane postacie - z krwi i kosci, z zaletami i wadami - tak jak lubie.

Rozwoj akcji zaskakuje. Warto przeczytac.

Polecam!

Rozwoj akcji zaskakuje. Warto przeczytac.

Polecam!

Nigdy nie sądziłam, że jakaś książka może mnie tak poruszyć. Tyle wzruszeń i łez jeszcze przy żadnej książce nie miałam. Opis na okładce idealnie oddaję fabułę książki. Poznajemy PRAWDZIWYCH bohaterów, w których DA SIĘ UWIERZYĆ, którzy mają LUDZKIE problemy. I to uwielbiam w tej książce, że życie bohaterów nie jest idealne, tylko jest realistyczne. Takie problemy mogą się wydarzyć i to mi się podoba. Ta książka niczego nie udaję. Nie udaje jakiejś książki z wielkim przesłaniem, nie stara się uczyć, po prostu opowiada nam o życiu kilku pokoleń jednej rodziny. O życiu, które nie było proste. Na drodze książkowych postaci pojawia się wiele problemów i emocjonalnych pułapek. Książka jest przepełniona emocjami i to uwielbiam. Nareszcie wiem co bohaterzy czują, i że czują podobnie do nas samych. Tajemnice rodziny to główny wątek, który prowadzi jej członków w różne miejsca, w których każdy z nich musi sobie poradzić.

• 2016

Umi Sinha Miejsce na ziemi Zobacz więcej