Akuszerka

literatura piękna
2020-06-03
Bożena Kojro
Finlandia wojna poród aborcja II wojna światowa literatura fińska

Dziwny nie zrozumiały język tej książki odżuca.

Nie dokończyłam. Pierwszy raz nie dokończyłam książki. Może za jakiś czas podejdę do niej jeszcze raz.
Nie chodzi o to co w tej książce jest napisane, każdy z nas wie czego można się spodziewać, ale jakim językiem. Jak dla mnie zbyt prostacki język i sposób przekazania pewnych wydarzeń.

Mieszkam w Finlandii i tylko dlatego chciałam przeczytać tą książkę...aby choć trochę zrozumieć fenomen tej pisarki...I dalej wiem tyle co wiedziałam wcześniej...nigdy tego nie zrozumiem.

Jak dla mnie książka bardzo dobra. Jednak czytając nawet przez sekundę mi nie przeszło przez myśl, że będzie tam ostry język i erotyka. Spodziewałam się jakiego romansu, ale takiego ‚delikatnego’, a tu wszystko z grubej rury. Nie zanudziła mnie nawet przez moment choć miałam takie momenty, że w myślach miałam ‚Dzikie Oko daruj sobie tego chłopa’. Miłość trudna, bolesna....

Zbyt długo wsłuchiwałam się w monologi tytułowej bohaterki i "jej" Szwaba. Dość. Akuszerka = pornografia. Miałam nadzieję na jakąś przyzwoitą powieść o wojnie fińsko-rosyjskiej, niestety totalnie się zawiodłam. Czyżby u Lapończyków wszystko kręciło się wokół (przepraszam za wyrażenie) c...py?

Dzika miłość

Bardzo ciekawiła mnie ta powieść, dlatego z przyjemnością zabrałam się do czytania. Czasem jednak oczekiwania są większe, niż rzeczywistość i tak było w przypadku "Akuszerki".
Dziwna powieść, nietypowa. Czytało się ją szybko i lekko, chociaż niekiedy gubiłam wątki i już sama nie wiedziałam co się tak naprawdę tam dzieje.
Krzywe Oko (tak, właśnie tak...

Akuszerka" to z pewnością książka, nad którą nie da się przejść obojętnie, jeśli się ją przeczyta. Piszę "jeśli", bo nie jest to literatura łatwa w odbiorze i mnie samej bardzo ciężko i powoli szło.
Przede wszystkim trudno się przedrzeć przez dość skomplikowany słowotok głównej bohaterki tytułowej akuszerki zwanej przez miejscowych Finów Krzywe Oko.
Jej strumień przemyśleń...

Opis z okładki sugerował ciekawą historię miłosną, zainspirowaną autentycznym zdarzeniem mającym miejsce w 1944 roku, w odległym zakątku Finlandii, w Laponii gdzie w małym miasteczku pracowała jako położna i leczyła mieszkańców młoda kobieta Helena, nazywana przez mieszkańców Krzywe Oko. W czasie wojny poznała nazistowskiego oficera Johannesa, niemiecko-fińskiego ...

Język literacki książki jest tak zły, że cierpiałam czytając. Dawno nie czytałam nic gorszego. Uwielbiam tematykę wojenną i dosadne określenia. Ale tutaj miałam wrażenie, że autorka nie potrafi dobrać słów. Kipiące chrapanie, wyciskać ruchliwe ciało, maska samochodu przypominała garnek ?? Poważnie ?

Oj nie, jak mi bardzo nie pasuje taki styl pisania. Przeczytać tą książkę to nie lada wyczyn. Te fińskie nazwiska i niechronologiczne wydarzenia opowiadane przez bohaterkę.. Uff, dzięki, ze już skończyłam.

• 2018
  • 2019