Akuszerka

Świat Książki
2020-06-03
2016-09-14
Bożena Kojro
Finlandia wojna poród aborcja II wojna światowa literatura fińska

Nie dokończyłam. Pierwszy raz nie dokończyłam książki. Może za jakiś czas podejdę do niej jeszcze raz.
Nie chodzi o to co w tej książce jest napisane, każdy z nas wie czego można się spodziewać, ale jakim językiem. Jak dla mnie zbyt prostacki język i sposób przekazania pewnych wydarzeń.

Mieszkam w Finlandii i tylko dlatego chciałam przeczytać tą książkę...aby choć trochę zrozumieć fenomen tej pisarki...I dalej wiem tyle co wiedziałam wcześniej...nigdy tego nie zrozumiem.

Jak dla mnie książka bardzo dobra. Jednak czytając nawet przez sekundę mi nie przeszło przez myśl, że będzie tam ostry język i erotyka. Spodziewałam się jakiego romansu, ale takiego ‚delikatnego’, a tu wszystko z grubej rury. Nie zanudziła mnie nawet przez moment choć miałam takie momenty, że w myślach miałam ‚Dzikie Oko daruj sobie tego chłopa’. Miłość trudna, bolesna. Miłość dziwna, niespokojna i surowa, tak to wszystko widzę i odczuwam.

Zbyt długo wsłuchiwałam się w monologi tytułowej bohaterki i "jej" Szwaba. Dość. Akuszerka = pornografia. Miałam nadzieję na jakąś przyzwoitą powieść o wojnie fińsko-rosyjskiej, niestety totalnie się zawiodłam. Czyżby u Lapończyków wszystko kręciło się wokół (przepraszam za wyrażenie) c...py?

Dzika miłość

Bardzo ciekawiła mnie ta powieść, dlatego z przyjemnością zabrałam się do czytania. Czasem jednak oczekiwania są większe, niż rzeczywistość i tak było w przypadku "Akuszerki".
Dziwna powieść, nietypowa. Czytało się ją szybko i lekko, chociaż niekiedy gubiłam wątki i już sama nie wiedziałam co się tak naprawdę tam dzieje.
Krzywe Oko (tak, właśnie tak nazywała się główna bohaterka) zakochuje się do szaleństwa w niemieckim esesmanie. Jej ukochany zostaje wysłany do obozu w ramach jakiegoś "wielkiego" projektu, o którym sam niewiele wie. Nie zastanawiając się ani chwili, Krzywe Oko podąża za Johannesem do Titowka.
"Akuszerka" mało ma wspólnego z tytułem. Owszem, główna bohaterka odbiera porody, czasami też zabija dzieci i leczy chorych, ale tytuł nijak się ma do całej powieści. Fabuła w żadnym wypadku nie skupia się na zawodzie Krzywego Oka, to jest jakby na drugim - a może i nawet trzecim? - planie. Przede wszystkim książka opowiada losy kobiety szalenie zakochanej w mężczyźnie, który jest dla niej całym życiem. Jest to też czas drugiej wojny światowej, o której autorka nie zapomina. Co więcej, świat przedstawiony w "Akuszerce" jest brutalny i okrutny, a także oparty na faktach.
Książka nie przypadła mi do gustu, być może powodem jest styl pisarski, który zupełnie do mnie nie przemówił. Streszczenie z tyłu książki zapowiadało naprawdę świetną lekturę, ale niestety, treść nie porywa. Z pewnością jest inna i chyba to najbardziej przemawia na plus tej powieści. Przykro mi to pisać, ale z "Akuszerką" się nie polubiłyśmy :(

Dzika miłość

Krzywe Oko (tak, właśnie tak...

Akuszerka" to z pewnością książka, nad którą nie da się przejść obojętnie, jeśli się ją przeczyta. Piszę "jeśli", bo nie jest to literatura łatwa w odbiorze i mnie samej bardzo ciężko i powoli szło.
Przede wszystkim trudno się przedrzeć przez dość skomplikowany słowotok głównej bohaterki tytułowej akuszerki zwanej przez miejscowych Finów Krzywe Oko.
Jej strumień przemyśleń przetykany skrótami myślowymi, wulgarny i dosadny język, świat przedstawiony: brutalny, zwierzęcy, brudny i pełen różnych odrażających aktów wojennej przemocy naprawdę mogą zniechęcić do lektury.
Czas wojny ukazany w "Akuszerce" to czas pogardy, ludzkiego upadku i zła.
Finka Krzywe Oko ma to nieszczęście, że zakochuje się w przystojnym oficerze SS Johannesie Angelhurście i podążając za głosem serca, ślepa na głos rozsądku podąża za nim do obozu na Titowce, gdzie jej ukochany zostaje komendantem. Jej człowieczeństwo tam zostanie wystawione na ciężką próbę.
Ale czego się nie robi dla miłości. Autorka przekornie bohaterami miłosnej historii czyni totalnych antybohaterów: SS-manna i jego kochankę. Brutalnego kata i pomocnicę diabła.
Katja Kettu nie ucieka od brudnej rzeczywistości, ta miłość nie jest piękna. Jest pełna wulgarności, przemocy, gwałtów, obozowej codzienności, rzezi i zła. Okropny język pełen przekleństw i dosadności dodaje "Akuszerce" krwistości i realizmu, ale na pewno nie jest dla wrażliwców językowych.
Autorka bardzo często operuje różnymi czasami wydarzeń, co dodatkowo utrudnia lekturę. Nie raz trudno się zorientować, o czym traktuje dany rozdział.
Ledwo przebrnęłam, ale muszę stwierdzić, że nie był to czas zmarnowany. Książka zapada w pamięć, może dlatego że wymaga wielu trudów , żeby przez nią przebrnąć.
Jest dobra. Może nie jakaś wybitna, ale na pewno dobra.
Kogo nie odstrasza taka literatura, może sięgnąć ;)

Jej strumień przemyśleń...

Dziwny nie zrozumiały język tej książki odżuca.

Dziwny nie zrozumiały język tej książki odżuca.

Świetna powieść, w której dosadny, obrazowy, nabrzmiały od erotyki i naturalizmu, niemal narkotyczny język gra rolę nie mniejszą niż główni bohaterowie. Klimat jest zimny jak fińska ryba wyciągnięta z lodowetej wody. Żadna postać nie jest dobra, choć nie wszystkie są złe - nikogo nie da się ocenić stosując miarę czasów pokoju do okrucieństw drugiej wojny światowej. Forma powieści jest bardzo oryginalna, to zapiski z Chaty Martwego Człowieka, która stanowi niepokojące tło dla fabuły. Główna bohaterka, Dzikie Oko traci zdrowy rozsądek kiedy w jej życiu pojawia się piękny niemiecki nazista, likwidator Żydów z Babiego Jaru na Ukrainie, szarpany neurozami i uzależniony od silnych leków Johannes, syn Niemca i Finki. Wszystko w ich relacji jest toksyczne, wynaturzone i fascynujące jednocześnie. "Akuszerka" to niezwykła powieść, jakiej nie można porównać z innymi utworami. Brutalny, przedstawiony bez jakiegokolwiek znieczulenia świat jest bezlitośnie okrutny. Książka na pewno nie da o sobie zapomnieć przez bardzo długi czas.

Nie dałam rady.

Nie dałam rady.