Dzieła wybrane t. I-IV

Fiodor Dostojewski Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biblioteka klasyków klasyka
Преступление и наказание, Записки из мёртвого дома, Игрок, Идиот, Униженные и оскорблённые, Бесы, Кроткая, Двойник, Братья Карамазовы
1984-01-01
Jerzy Jędrzejewicz, Czesław Jastrzębiec-Kozłowski, Tadeusz Zagórski, Władysław Broniewski, Gabriel Karski, Zbigniew Podgórzec, Seweryn Pollak, Aleksander Wat
Państwowy Instytut Wydawniczy
literatura rosyjska XIX wiek dzieła wybrane
klasyka
Biblioteka klasyków
literatura rosyjska XIX wiek dzieła wybrane

Wybór zawiera chyba wszystko co chciałoby się przeczyć i mieć. Cenię i wracam znajdując wciąż coś nowego. Natomiast największym sentymentem darzę "IDIOTĘ" za niesamowicie wnikliwą analizę charakterów i "prawdziwość" postaci.

Przeczytałam gdzieś kątem oka, że do czytania Dostojewskiego trzeba być w odpowiednim wieku. Prawdopodobnie nie jestem w odpowiednim wieku do czytania tego arcydzieł Dostojewskiego. Czy ktoś wie jaki to wiek? Zmęczyłam jedną trzecią treści "Idioty" i nie zamierzam jej kończyć. Niestety zasypiałam z nudów nad książką i pomimo przerwy i nowej dawki pozytywnego nastawienia do...

Ważne w jakim wieku się go czyta lub na jakim etapie... Moje ścieżki wybrałam w pewnym stopniu pod jego (D.) wpływem....

Może natrafiłam na zły przekład, ale jak na książkę, która uchodzi za apogeum twórczości Dostojewskiego, to się z nią umęczyłam. Okropne portrety kobiece - histeryczki, zwodnice i kłamczuchy. Bez szału.

• Literatura Słowian wschodnich
  • Literatura rosyjska