Dzieła wybrane t. I-IV

Okładka książki Dzieła wybrane t. I-IV
Fiodor Dostojewski Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biblioteka klasyków klasyka
klasyka
Biblioteka klasyków
Преступление и наказание, Записки из мёртвого дома, Игрок, Идиот, Униженные и оскорблённые, Бесы, Кроткая, Двойник, Братья Карамазовы
Państwowy Instytut Wydawniczy
1984-01-01
1984-01-01
Jerzy Jędrzejewicz, Czesław Jastrzębiec-Kozłowski, Tadeusz Zagórski, Władysław Broniewski, Gabriel Karski, Zbigniew Podgórzec, Seweryn Pollak, Aleksander Wat
literatura rosyjska XIX wiek dzieła wybrane

Wybór zawiera chyba wszystko co chciałoby się przeczyć i mieć. Cenię i wracam znajdując wciąż coś nowego. Natomiast największym sentymentem darzę "IDIOTĘ" za niesamowicie wnikliwą analizę charakterów i "prawdziwość" postaci.

Przeczytałam gdzieś kątem oka, że do czytania Dostojewskiego trzeba być w odpowiednim wieku. Prawdopodobnie nie jestem w odpowiednim wieku do czytania tego arcydzieł Dostojewskiego. Czy ktoś wie jaki to wiek? Zmęczyłam jedną trzecią treści "Idioty" i nie zamierzam jej kończyć. Niestety zasypiałam z nudów nad książką i pomimo przerwy i nowej dawki pozytywnego nastawienia do "Idioty" poddaję się. Nie wiem czy w związku z tym chce mi się nadrabiać braki w rosyjskich klasykach. Może poczekam na więcej słońca za oknem.
Wnioskuję też o utworzenie nowej kategorii typu "Przeczytane połowicznie" lub "Porzucone w trakcie":)

Ważne w jakim wieku się go czyta lub na jakim etapie... Moje ścieżki wybrałam w pewnym stopniu pod jego (D.) wpływem....

Może natrafiłam na zły przekład, ale jak na książkę, która uchodzi za apogeum twórczości Dostojewskiego, to się z nią umęczyłam. Okropne portrety kobiece - histeryczki, zwodnice i kłamczuchy. Bez szału.

Dodaj cytat z książki Dzieła wybrane t. I-IV