Małe eksperymenty ze szczęściem

Okładka książki Małe eksperymenty ze szczęściem Hendrik Groen
Nominacja w plebiscycie 2016
Okładka książki Małe eksperymenty ze szczęściem
Hendrik Groen Wydawnictwo: Albatros literatura piękna
literatura piękna
Attempts to make something of life
Albatros
2016-05-11
2016-05-11
Ryszard Turczyn
literatura holenderska proza holenderska starość pamiętnik
Inne

Jesień życia oczami osiemdziesięciolatka. Jesień życia zza szyb domu spokojnej starości. Jesień wydawałoby się smutna, deszczowa, nostalgiczna, budząca wspomnienia minionych dekad…

A co powiedzielibyście gdyby jesień trwała przez cały rok?
I tak samo jak wiosną budzi się w nas chęć do życia, tak samo autor – staruszek – postanowił znaleźć ją w sobie i swemu pobytowi w miejscu w którym zapomina się już o ludziach nadać nowy sens.
Latem razem z innymi pensjonariuszami - zdatnymi do poruszania się o własnych siłach – wybrać się na wycieczkę za mury miejsca w którym dominują tematy chorób i prześciganie się w ilości ceremonii pogrzebowych, w których wzięło się udział.
Jesienią być może przyjdzie się pożegnać z którymś ze swych kolegów lub koleżanek a zimą cieszyć się,że oto znów minął rok i przeżyło się kilka znanych osobistości, których nekrologi pojawiły się w gazecie czytanej do poobiedniej herbatki.

Na jesień życia można spojrzeć z przymrużeniem oka i choć autor za cel postanowił sobie prowadzenie dziennika z humorem przez okrągły rok, bywały tez momenty trudne i bolesne. Sam przyznaje że więcej w nim smutku i melancholii, użalania się i niepewności niż radości. Ale o wszystkich tych rzeczach starał się pisać ze specyficznym dla siebie poczuciem humoru. Zapraszam Was na wycieczkę do holenderskiego domu starości. Pośród gagów tworzonych przez dziadków dla dziadków, pomiędzy winem, brandy a kieliszkiem pełnym pigułek, wśród nie trzymających moczu i z demencją, można odnaleźć kogoś, kto w tym wszystkim nie poddaje się monotonii i wyciąga z życia tyle ile może. A nawet więcej, bo większości z tych rzeczy już nie może. I to jest w tej książce zabawne...

A co powiedzielibyście gdyby jesień trwała przez cały rok?

Pełny humoru zapis wydarzeń z życia mieszkańców jednego z domów spokojnej starości w Holandii. Ogolnie rozbrajającą ksiazka, chwilami łzy śmiechu ciekną po policzkach, a momentami skłaniająca do refleksji w kontekście tego, co nieuniknione.

Lekka, zabawna, pokazuje aspekty starości, o których młodzi ludzie raczej nie myślą. Czasem smutna. Napisana w formie dziennika, więc nie ma w niej wartkiej akcji (co może po prostu obrazuje starość), pod koniec trochę już męczyłam, żeby tylko skończyć.

Rozczrowanie bo myslałem ze to bedzie bardziej ponuro egzystencjalna a okazała sie lekką troche nudnawą i pozytywną opwiescia z najlepszego na swiecie systemu opieki społecznej dla staruszków.
Canty bitterballen i masa alkoholu, brakowało tylko seksu ale moze w nastepnej czesci. :)
Czuc ze piszacy jest o jakies 25 lat młodszy, polecam polska wersje czyli "Zaraz będzie po wszystkim"

Urocza afirmacja życia w kontekście spokojnej (a może i nie tak w pełni "spokojnej"...) jesieni życia pewnego holenderskiego osiemdziesięciolatka. Tempo wyjątkowo nieśpieszne, co właściwie potęguje obraz wszechobecnej w książce starości. Na plus zdecydowanie lekkie poczucie humoru, które - choć z jednej strony może i zbyt ostrożne - powinno przypaść choć trochę do gustu właściwie każdemu.

Gdzieś mi umknęło napisanie kilku słów o tej pozycji, którą skończyłam chyba koło Wielkanocy.

"Eksperymenty ze szczęściem" są wzruszającą i uroczą książką. Momentami smutna, czasami zabawna, a często wywołująca śmiech przez łzy. Mimo to autor, będący bohaterem książki, skupił się na pozytywnym przedstawianiu rzeczywistości bez nadmiernego jęczenia, które byłoby tu nawet usprawiedliwione.

Rozczulił mnie ten audiobook. Bardzo dobrze przeczytany.

Dla mnie książka momentami była nudna... Może o to właśnie chodziło, bo oddawała klimat domu spokojnej starości. Parę razy zdarzyło mi się przy lekturze zaśmiać. Ogólnie pozycja nie jest zła, ale nie porwała mnie na tyle, żeby sięgnąć po kolejną część.

cudna, co tu więcej pisać...
cudna, podnosząca na duchu, wiele mówiaca o życiu, prosty języjk ale nie prostacka

cudna, co tu więcej pisać...

Bardzo fajna i bardzo śmieszna, poza tym rewelacyjne tłumaczenie p. Turczyna. Oczywiście nie zabraknie tu smutku i wzruszeń, ale cóż, takie jest życie. Bardzo dużo cennych spostrzeżeń dotyczących nie tylko współczesnej Holandii, ale i ogólnie społeczeństw tzw. pierwszego świata. Dla mnie bomba i mojej 70-letniej mamie też się podobało :-)

A co powiedzielibyście gdyby jesień trwała przez cały rok?
I tak samo jak wiosną budzi się w nas chęć do życia, tak amo autor – staruszek – postanowił znaleźć ją w sobie i swemu pobytowi w miejscu w którym zapomina się już o ludziach nadać nowy sens.