Dwa lata, osiem miesięcy i dwadzieścia osiem nocy

Salman Rushdie Wydawnictwo: Rebis literatura piękna
Two Years Eight Months and Twenty-Eight Nights
2015-11-03
2015-11-01
Data 1. wydania:
2015-09-08
Jerzy Kozłowski
Rebis
czary egzotyka fanatyzm religijny literatura angielska miłość odmiana losu orientalizm poszukiwanie szczęścia realizm magiczny relacje damsko-męskie relacje rodzinne tolerancja uczucie wojna Ziemia
Two Years Eight Months and Twenty-Eight Nights
literatura piękna
2015-11-03
Jerzy Kozłowski

Oficjalne recenzje i

Wszystkie historie to fikcja

[ 12 ] Link do recenzji

Na półkach: , , , , ,

To moje pierwsze spotkanie z twórczością Rushdiego. Spotkanie jak najbardziej udane, zapadające w pamięci i wywołujące tę fajną ochotę do spekulacji i wyszukiwania znaczeń, której tak brak po lekturze książek podłych.

Autor „osacza” czytelnika wielotorowo, rzucając mu sporo fałszywych tropów. Ułatwiają mu to dzisiejsze czytelnicze gusta, nasz postmodernistyczny świat, tak...

Podziwiam wyobraźnię autora. Jednak to było totalnie nie w moim guście.

Rzadko mi się to zdarza, ale poległam gdzieś koło 140 strony. Niby nie taka zła, ale jednak czytanie kosztowalo mnie zbyt wiele wysiłku. To chyba po prostu kwestia gustu. Lub jego braku :)

Zdecydowanie protestuję przeciwko wpisywaniu tej książki w nurt realizmu magicznego. To mało udany pastisz baśni Tysiąca i jednej nocy. Rzecz nudna, pretensjonalna i pseudofilozoficzna. Czytając jedynym określeniem, które przychodzi mi na myśl to książka nikomu niepotrzebna. Według mnie szkoda czasu.

Opowieść o dzinach, która toczy się jak bajka i jest podobnie jak ona nieprawdopodobna. Można znaleźć w tej historii także drugie dno, opowieść o własnych ograniczeniach i pożądaniu.

Ufff - prawie mnie zęby rozbolały od tej lektury. To jest, jak informuje okładka, baśń, jest dla dorosłych i jest erudycyjna, tyle że ja tej baśni i jej autorowi nie wierzę. Czytałem jego debiut (za wszelką cenę silący się na awangardę), nie czytałem Wersetów (ale zgadzam się, że to najprawdopodobniej koniunkturalizm), wiem o jego małżeństwie z top-modelką (żeby było głośno...

Wnikliwe studium współczesnego świata w postaci alegorycznej baśni , z dużą dawką sarkastycznego humoru. Perełka 💜

Mitologia przyszłości, która się dopiero wydarzy. Intrygująca lektura, bajkowa, przygodowa, filozoficzna. Literatura fantasy, która jest apologią racjonalizmu.

Salman Rushdie wziął na warsztat legendy perskie i arabskie (Hamzanama i Baśń tysiąca i jednej nocy) i zrobił z nimi to, co w naszych warunkach robi Allegro z tzw. legendami polskimi (oczywiście przy zachowaniu stosownej proporcji erudycji i języka sztuki) - stworzył współczesną baśń dla dorosłych, gdzie seks i okrucieństwo jest imieniem gry nadnaturalnych sił,...

Brnęłam przez tę powieść niemal 2 miesiące, ale warto było. Nadnaturalne szaleństwo jest obrazem tego szaleństwa, o którym słyszymy na codzień w wiadomościach i jest to przerażające. Niezwykłe zakończenie: spodziewałam się, że w połowie książki odkryłam myśl przewodnią autora, ale ostatnie dwie strony dodały do tego nową przewrotna nutę.

Dyskusje

• Chcę w prezencie