Fatum i furia

2015-09-17
Mateusz Borowski
Mateusz Borowski
Inne

Ostatnio znajduję mnie czasu aby pisać regularnie opinie o przesłuchanych czy też przeczytanych książkach. Czytam i słucham dalej, jednak mniej znajduję czasu aby pisać.
„Fatum i furia” to książka którą dodałem na półkę „Chcę przeczytać” już dość dawno temu, na pewno przed kilkoma laty. Nie mając żadnego innego pomysłu zerknąłem na dość mocno „zakurzoną” półkę „chcę przeczytać” i jakos ta pozycja wpadła mi w oko. Poza tym jest dostępna w sklepie audiobookowym Audible, a miałem akurat jeden wolny kredyt, który regularnie otrzymuję w ramach miesięcznej subskrypcji, także postanowiłem ją przesłuchać.
Podczas słuchania zerknąłem również na YouTube i obejrzałem wywiad z autorką na temat tej książki. Główny temat książki to relacja między kobietą a mężczynzą, małżonkami. Cała historia opowiedziana jest najpierw z perspektywy faceta, następnie z perspektywy kobiety. Różnią się te dwie wersje opowieści, chociaż tak naprawdę opisują jedną rzeczywistość. Bardzo ciekawy pomysł na książkę. Główny bohater to dramaturg, który długo nie mógł się odnaleźć w życiu twórczym i zawodowym, aż wreszcie napisał sztukę teatralną, która odniosła oszołamiający sukces. U jego boku zawsze była jego żona, muza, która w dużym stopniu przyczyniła się do tego, że odniósł sukces. Jednak ich relacja chyba nie byla aż tak idealna, szczególnie kiedy w drugiej części książki przeczytamy o tym jak odbierała całą sprawę ona.

Może powieść ma jakiś głębszy przekaz, ma jakąś myśl, która ma skłonić czytelnika do przemyśleń, niestety, do mnie ona nie dotarła. Książka nudna, historia ciągnie się jak guma przyklejona do podeszwy buta. Jedynym plusem mogą być wyraziste główne postacie. I tyle w temacie.

Książka bardzo wciągająca przede wszystkim przez swoją kompozycję. Składa się z 2 części, w pierwszej poznajemy bohaterów z perspektywy mężczyzny, męża i artysty, W drugiej natomiast z perspektywy kobiety, żony, furii ...i wszystko co sobie poukladalismy czytając część pierwsza się wywraca, bo okazuje się że prawie wszystko było inaczej...
Czyta się bardzo szybko, i wciąga... ciekawi i intryguje...stawia pytania czy zawsze powinniśmy wiedzieć wszystko...o wszystkich.. .czyvwarto mieć tajemnice, czy nkedopowoedzenie to kłamstwo... I czy zaufanie zawsze wystarczy...

Czyta się bardzo szybko, i...

Rozpisana na dwa głosy opowieść małżeńska jest na pewno ciekawa pod względem narracji. Postaci są zarysowane na tyle mocno i prawdziwie, że wywułują w czytelniku silne emocje - żadnej z nich nie polubiłam. Bardzo spodobał mi się pomysł na fabułę.

Niby jest dobrze, ale chyba jednak wciąż za mało, żeby zostać Najgłośniejszą Powieścią Amerykańską 2015 roku. A jednak, jakimś cudem, tak się stało.

To kolejna książka, którą wielu się zachwyca a dla mnie była po prostu OK.

Jak wygląda fabuła? Mówiąc najoględniej, sztampowo. Oto młody i piękny potomek bogatej rodziny, Lancelot, zostaje wydziedziczony przez matkę i posłany do szkoły z internatem. Niby cierpi, ale jest urodzony pod szczęśliwą gwiazdą i skazany na sukces. Interesuje się kobietami i teatrem, ale głównie jednak kobietami, których udaje mu się dzięki temu zgromadzić zapewne więcej niż widzów w szkolnych przedstawieniach. W pewnym momencie poznaje piękną i tajemniczą Mathilde, z którą z miejsca postanawia się ożenić. Mathilde zostaje znienawidzona przez bogatą i bogobojną matkę bohatera, jednak dla Lancelota okazuje się wybawieniem: odwodzi go od biegania za sukienkami, zarabia, opiekuje się domem, idealnie dopełnia się z nim uczuciowo i erotycznie. Jako jedyna wydaje się podtrzymywać go w jego aktorskiej pasji, jako pierwsza dostrzega też jego dramaturgiczny talent i zachęca do zostania dramatopisarzem. Dzięki Mathilde Lancelot staje się literacką gwiazdą. Tylko tematu potomstwa Mathilde raz po raz unika, trudno się jej jednak dziwić, skoro swoim mężem musi wciąż zajmować się jak dużym dzieckiem.

Jak łatwo się domyśleć (zostało to zresztą, żeby czytelnik zdążył się zorientować, podkreślone w kampanii promocyjnej książki, na okładce książki i na obwolucie książki) cały obrazek jest zbyt piękny, żeby mógł być prawdziwy. Mathilde żoną idealną być nie może, więc z pewnością skrywa jakąś mroczną tajemnicę.
Całość recenzji na blogu zszafy.wordpress.com (Facebook: zszafy)

Najglosniejsza Amerykańska powieść 2015 roku niestety okazała się jednym z moich największych literackich rozczarowań. Historia miała potencjał - świetny pomysł na fabułę, podoba mi się ta sama historia opowiedziana z dwóch różnych perspektyw. Niestety okazała się banalna i infantylna. O ile Fatum czytało się jeszcze w miarę dobrze i szybko, to Furia była jakimś nieporozumieniem. Jak zresztą cała postać Mathilde pełna sprzeczności i nie mająca w ogóle racji bytu. Chyba ze czegoś tu nie zrozumiałam.

,,Najgłośniejsza amerykańska powieść 2015 roku" krzyczy okładka. To czytam w takim razie. Srogi zawód.
Nie ma w tej książce niczego niezwykłego. Trochę nadmiaru poetyckiego języka, sporo zwierzęcego seksu i dosyć prosta i nudna fabuła. Przez jakieś 80% powieści zastanawiałam się - no dobrze, dobrze, ale do czego ta historia ma prowadzić? Pod koniec akcja trochę nabrała nie tyle tempa, co jakiegoś smaku, ale nadal nie do końca wiem, co miałam ciekawego wynieść po przeczytaniu tej lektury. Odkładam ją z poczuciem straconego czasu.
Nie polecam

Przerost formy nad treścią. Bohaterowie odpychający, nie udało mi się polubić nikogo ani w nikogo uwierzyć. Psychologia kulała. Nagle na końcu poznajemy pobudki bohaterki, którą okazuje się ukształtowało przez całą lekturę niewspominane dzieciństwo. Słabe.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Pretensjonalne, powierzchowne, banalne czytadło. Nawet jeśli się z góry wie, że to nie literatura, a tylko opowiedziana historia i czyta dla zabicia czasu - nie. Nieporadne, płaskie, nudne.

Pretensjonalna wydmuszka.

Pretensjonalna wydmuszka.