Okładka książki Mit przedsiębiorczości. Dlaczego większość małych firm upada i jak temu zaradzić
Michael E. Gerber Wydawnictwo: MT Biznes biznes, finanse
biznes, finanse
MT Biznes
2007-01-01
2005-03-27

Nie licząc tego, co już się zdezaktualizowało albo co stylistycznie w tej książce nie gra.

Czy tylko mnie, spośród wszystkich czytelników tutaj, przeraża, że ten poradnik sprowadza się do tego, jak eksploatować pracowników, robić z nich bezosobowe roboty, które jedynie krok po kroku spełniają działania określone w procedurze, i jak manipulować klientów i konsumentów? I jeszcze do tego wszystkiego, jak zrobić sobie z tego sens życia?

Porządkująca, demitologizująca i otwierająca oczy na pewne aspekty prowadzenia przedsiębiorstwa. Niektóre wskazówki można też odnieść do innych sfer życia czy też podejścia do życia w ogóle.

Z całości można wyciągnąć parę ciekawych idei. Aczkolwiek zupełnie do mnie nie przemawiała forma dialogu z Sarą, która często gubiła główny wątek i nie wnosiła nic do treści. Myślę, że całość można było przekazać w prostszy i bardziej usystematyzowany sposób.

Książka w postaci opowieści o tym dlaczego małe firmy często zamieniają się dla początkujących przedsiębiorców w więzienie zamiast ich wyzwalać.

Otwiera oczy i pomimo fabularnego układu zawiera również praktyczne kroki, które każdy przedsiębiorca może przedsięwziąć nawet w chwili czytania.

Planuję do niej wrócić i sporządzić notatki plus wprowadzać pewne rzeczy w życie, bo przeleciałem przez książkę zdecydowanie za szybko. Polecam zwłaszcza osobom, które zaczynają swój biznes lub utknęli w jednoosobowej działalności, gdzie muszą pracować dużo dłużej niż na etacie, żeby firma cały czas działała.

Na półkach: , , , ,

Świetna książka. Polecam szczególnie tym, którzy jeszcze są na etapie planowania biznesu lub myślą o własnej firmie. Wartościowa też dla tych, którzy prowadzą już swoją działalność. Zawiera bardzo dużo, konkretnych, praktycznych rad. Uważam, że jest to lektura obowiązkowa dla przedsiębiorców.

Świetna książka zarówno dla początkujących i doświadczonych przedsiębiorców. Podane są w niej proste lecz sensowne rady, które można wdrożyć w każdym przedsiębiorstwie. Osobiście uważam ten tytuł za ciekawy początek co do tematyki prowadzenia firmy. Z pewnością książka, do której co jakiś czas się powraca.

Zaczynałem swoją działalność jako informatyk. Próbowałem zatrudniać ludzi, ale to byli w zasadzie moi pomocnicy. Ja - robiłem zadania trudne, oni - te łatwiejsze. Odwrócenie tego sposobu myślenia zajęło mi kilka lat. Gdy zrozumiałem, że nie ja mam być informatykiem w firmie zespół zaczął rosnąć, ludzie zaczęli robić swoją pracę, a ja wreszcie stałem się managerem.
I tak znowuż - trwałem kilka lat. Dochodziłem do zespołu 5 osobowego i nie byłem w stanie tego "ogarnąć". Dotykałem szklanego sufitu.
Wreszcie zrozumiałem, że firma musi być tak przygotowana, żeby można ją było łatwo skalować. Wtedy dopiero zacząłem być przedsiębiorcą.
Ile to czasu... z 10 lat. Trochę szkoda. A takich jak ja, widzę na rynku ... oj bardzo wielu.
Jeśli planujesz otworzyć działalność - mocno polecam. Szczególnie, jeśli jesteś w czymś dobry, ale wolisz "być na swoim" - wybierasz odejście z etatu, żeby robić to co robisz "po swojemu". W takim wypadku - lektura obowiązkowa!
Jeśli prowadzisz małą i dochodową działalność - mocna rekomendacja. Przy czym warunek dochodowości jest dosyć istotny. Jeśli nie generujesz wyraźnych zysków - poszukaj czegoś innego, co Ci pomoże je generować i dopiero wtedy wróć tutaj.

I tak...

Myślę, że książka warta jest przeczytania ze względu na jej inny charakter niż tego typu poradniki dla przedsiębiorców. Mit przedsiębiorczości może być pewnym ostrzeżeniem dla osób, które bez przygotowania chcą prowadzic biznes.

Jest to książka ważna. Może ona uratować wielu przedsiębiorców od porażki. Dla mnie chyba po prostu jest zbyt podstawowa. Przez połowę książki myślałam "autor pisze rzeczy oczywiste". W drugiej połowie denerwowałam się, że tak bardzo rozwadnia konkretne praktyczne idee, wiele razy powtarza to samo, aż do znudzenia. Postać Sary, z którą autor konwersuje w każdym rozdziale, jest po prostu nudna. Mimo to nie mogę zupełnie skreślić tej książki, bo:
i. postanowiłam sprezentować ten tytuł mojej kuzynce, jako że otwiera właśnie firmę i obawiam się, że może popełniać te same błędy co Sara.
ii. przeczytałam książkę do końca, a gdyby naprawdę była kiepska, porzuciłabym ją w połowie.
iii. zainspirowała mnie ona do dwóch ważnych przemyśleń odnośnie mojej firmy: systemu szkolenia managerów (jeszcze go nie stworzyłam, a myślę że już czas) oraz stworzenia systemu, w którym troska o gości, tworzenie ciepłej i bezpiecznej atmosfery i "ludzkie" podejście byłoby normą a nie wyjątkiem (wcześniej uważałam, że "troska" i "systemowość" są sobie sprzeczne.
Ogólnie cieszę się, że ją przeczytałam, ale mam wrażenie, że mogłaby być o połowę krótsza, a wciąż przekazałaby tę samą wiedzę.

80% nowych firm upada w ciągu kilku lat po ich założeniu. To daje do myślenia. Bardzo inspirująca książka. Napisana prostym i zrozumiałym językiem. Przy tym bardzo konkretna - zawiera porady co konkretnie należy zrobić, aby nie wpaść w pułapkę. Oczywiście naiwnym byłoby myślenie, że te rady zawsze działają, jednak uważam, że każda osoba prowadząca swój biznes lub planująca to robić powinna po nią sięgnąć. I to niezależnie od wiedzy i doświadczenia, które posiada. Negatywne zjawiska, które opisuje autor udało mi się zaobserwować zarówno w małych jednoosobowych przedsiębiorstwach, jak i tych zatrudniających po kilkaset osób. Warto przeczytać, aby uniknąć podstawowych błędów, zmienić pewne zachowania lub wziąć pod uwagę nowe rozwiązania.