Próba

2015-12-03
Data 1. wydania:
2010-03-04
Maciej Świerkocki
Maciej Świerkocki uczennica skandal liceum sztuka dramat literatura nowozelandzka
Inne

Oficjalne recenzje i

Co się dzieje, a co się tylko wydaje?

Link do recenzji

1097 48 165

Strasznie zmanierowana. Rozumiem, że ten styl ma naśladować teatr, jednak mimo tej wiedzy nie byłem w stanie doczytać dalej, niż do setnej strony. O ile "Wszystko, co lśni" uważam za świetne, tak tutaj mówię stanowcze "nie". Na pewno może się podobać, jest nieoczywista, odważna i nowatorska - ale nie jest dla mnie.

Widzę i doceniam kunszt konstrukcyjny. Stylizację wypowiedzi bohaterów na monologi aktorskie. Ironiczny obraz środowiska artystycznego. Warstwę psychologiczną i filozoficzną. Wszystko to rozumiem, ale nie zmienia to faktu, że jednak się nudziłam i nie mogłam doczekać się końca.

Bardzo interesująca pozycja. Coś innego czego jeszcze nie było. Od czasu do czasu można się zagubić, ale nadal uważam, że przez swoją wyjątkowość zasługuje na tak wysoką ocenę.

Wnikliwa i wciągająca historia grupy młodych ludzi dotkniętych skandalem z pobliskiej szkoły. Niewykorzystane i wykorzystane szanse, plany na przyszłość i plany, które się nigdy nie ziściły. Granice, które przekroczono i do których jest blisko. Głęboka lektura, warta każdej minuty

Wyjątkowo zacznę od pochwalenia blurba – spełnia swoje zadanie i dokładnie opisuje o czym jest fabuła. I nie jest to żaden spoiler, bo to nie fabuła robi tę książkę. Otóż w pewnej szkole średniej wybuchł skandal, ponieważ jeden z nauczycieli uwiódł nieletnią uczennicę. A przynajmniej w teorii, bo w praktyce, to wcale nie do końca wiadomo, co się między nimi stało. Niewątpliwie jakaś relacja między nimi była, ale nikt nie wie, jak daleko zaszła. Cała okolica huczy od plotek. Na dodatek sąsiednia szkoła teatralna chce wykorzystać tę historię w swojej premierowej sztuce…

Afera jest spora i budzi silne emocje we wszystkich. Wiemy to, bo Eleanor Catton pokazuje nam wydarzenia z kilku perspektyw. Rodziców, którzy się boją o swoje córki, nauczycieli, którzy boją się jakichkolwiek pomówień oraz nastolatek, które zazdroszczą uwiedzionej koleżance oraz czują się zdradzone, że im nic nie powiedziała… Fabuła tej książki zbudowana jest właśnie na opisach tych wszystkich, czasem sprzecznych emocji i zachowań: matek, które chcą zarządzać córkami jak tabelkami w excelu (nie ja wymyśliłam to określenie, ale jest super trafne); nastolatkami, które marzą już żeby wyrwać się spod skrzydeł rodziców i móc przeżyć jakąś przygodę oraz nauczycieli, którzy wszystko to widzą, a jednocześnie sami są tylko ludźmi…

Próba to opowieść o dorastaniu, o uczeniu się swoich emocji, zdobywaniu pierwszej pewności siebie. Bardzo fajny jest opis procesu budzenia się empatii, spostrzegawczości i umiejętności wyjścia poza stereotyp, tak potrzebnych do bycia aktorem. Dzieje się to we wspomnieniu, w którym główny bohater, młody chłopak zdający do szkoły teatralnej, spotyka aktorkę po czterdziestce, atrakcyjną, dojrzałą i pewną siebie. Jest zaskoczony, gdy odkrywa w niej te cechy, niespotykane u koleżanek w jego wieku.

Trochę pamiętnik, a trochę nie

Z tego, co wyczytałam o tej książce (ale to był bardzo niewielki research) zauważyłam, że czytelnicy zwracali uwagę na oryginalną formę. I faktycznie, Próba jest napisana w formie pamiętnika złożonego ze wspomnień wielu ludzi, w którym wymieszały się kartki i wydarzenia poznajemy nie po kolei.

Styl jest plastyczny i bardzo ładny, ale trudno było mi się na początku połapać, o co tu chodzi. Każdy rozdział to pewien krótki okres czasowy: lekcja, koncert, spotkanie, które są rozmieszczone skokami i nie są regularne. Czasem widzimy co się dzieje dzień po dniu, kolejny wpis jest trzy miesiące później, a następny znów wraca do wydarzeń sprzed trzech miesięcy. Dzięki temu możemy poznać skrawki przyszłości i przypuszczać co może się zaraz wydarzyć. Jednocześnie trzeba bardzo się pilnować, żeby nie zgubić w tych przeskokach.

Opisy teatru

Kiedyś na studiach przez chwilę pracowałam w obsłudze widowni teatru BTL (Białostocki Teatr Lalek). Przesiąkłam wtedy atmosferą tego miejsca i wspominam ten czas jako magiczny… Ten charakterystyczny zapach składający się z kurzu, nuty drewna, olejów i innych chemikaliów zabezpieczających drewno, perfum oraz innych woni. W każdym razie, zapach jest specyficzny i bardzo dobrze mi się kojarzy. I czytając książkę czułam ten zapach, wróciłam znów do fajnych momentów tej pracy. Autorce całkiem zręcznie udało się oddać klimat teatru. Bardzo mi się to podobało. Są więc w tej książce momenty świetne. Są też słabsze i nie do końca przemyślane. Na przykład zupełnie nie rozumiem, po co autorka aż tak duży nacisk położyła na relacje homoseksualne, ale zapewne się nie znam, więc się nie wypowiadam.

Podsumowując, Próba jest dobrze napisana i fragmentami bardzo mi się podobała, ale jako całość do mnie nie przemawia. Głównie przez to przesadne zagmatwanie. Nie do końca wiadomo, co jest prawdą, a co tylko fantazjami. Pewnie autorka właśnie taki efekt chciała osiągnąć, ale mnie to specjalnie nie rusza.

Momentami książka była dziwna, ale właściwie nie wydaje mi się było to przesadzone. Nie lubię jak coś jest na siłę artystyczne, ale tutaj przy całym kontekście teatru nawet to wszystko współgrało. I te ostatnie rozdziały w formie scen wpasowały się w całą konwencję. Nie ma tu dużo historii do opowiedzenia, ale całkiem przyjemnie się czytało.

Świetnie napisana książka, wielowarstwowa, niepokojąca, fascynująca, wartka. Wściekłe ironiczna i nie mówiąca wprost. Konstrukcja dosyć wykoncypowana, ale może przez to taka nieoczywista. Trochę może napompowana, ale wydaje się to uzasadnione - i opisywanym środowiskiem scenicznym i wiekiem bohaterów i autorki - młodej aczkolwiek piórem wymiatającej. Czytałam dawno i ciągle wracam myślami zachwytu. Nawet!

Próba to debiutancka powieść laureatki nagrody Bookera Eleanor Catton za Wszystko co lśni.Sama powieść podejmuje bardzo trudny temat molestowania.Akcja powieści rozpoczyna się w momencie gdy wychodzi na jaw to że jedna z uczennic miała romans z nauczycielem w szkole muzycznej.
Jeden z głównych bohaterów powieści Stanley dostaje się do szkoły aktorskiej ,w której to szkole na zakończenie semestru ma odbyć się przedstawienie ,którego tematem mają być wydarzenia w szkole muzycznej gdzie doszło do skandalu obyczajowego.
Próba Eleanor Catton to powieść podejmująca temat molestowania seksualnego który jest tematem dość drażliwym,niewygodnym,szokującym i dotykającym wiele środowisk.W samej powieści nie pojawia się osoba która by zmierzyła się z problemem w celu podjęcia dyskusji o tym problemie,a ofiara molestowania musi sama zmierzyć się z tym problemem.
Powieść można odczytywać która mierzy się z problemem molestowania,ale także jako pokazania problemu w formie sztuki i na co mogą sobie pozwolić osoby grające aby jak najlepiej odegrać sztukę ale nie obrażając czyjś uczuć,jest to także powieść która przez tytułową próbę chce pokazać coś co jest zakazane jednym słowem podejmuje temat tabu.
Autorka podjęła bardzo trudny temat,jednak powieści brakuje końcowego rozwiązania,a brak tego powoduje to że sprawia wrażenie niedopracowanej.

Trochę przeintelektualizowana książka przepełniona bardziej profilami psychologicznymi, niż bohaterami z krwi i kości. Wieczne skakanie w czasie może miało urozmaicić historię, ale tutaj czasem przeszkadzało. Dopiero pod koniec historia składała się w jakąś spójną całość.
Szybko się czyta, ale też szybko męczy.

Szybko się czyta, ale też szybko męczy.

Debiutancka powieść najmłodszej laureatki Bookera (nagrodę dostała za monumentalne „Wszystko, co lśni”, którego lektura jeszcze przede mną) w przekładzie Macieja Świerkockiego zachwyca przemyślaną, spiętrzoną konstrukcją i narracyjnym pomysłem. Nie chcąc zdradzać zbyt wielu fabularnych szczegółów, które warto odkrywać samemu, powiem, że to opowieść o młodych ludziach z dwóch artystycznych szkół, w których skandal obyczajowy (romans nauczyciela z uczennicą) został przetransponowany na teatralne widowisko. Największy urok historii zasadza się na tym, że każda z opisywanych scen może opisywać rzeczywistość lub ją tylko odgrywać: to, co mówią i robią bohaterowie jest ich faktycznym działaniem lub działaniem stricte scenicznym. Tytułowa „próba” to przede wszystkim młodzieńcze mierzenie się z życiem, odgrywanie rozmaitych ról, kreowanie swojego wizerunku dla siebie i wobec innych. Rzeczywistość komentuje tu przede wszystkim niespełniona i zgorzkniała nauczycielka gry na saksofonie, która prowokuje uczennice do intymnych zwierzeń, udających terapię. Każdy z bohaterów funkcjonuje jako rozdwojone między życiem a sztuką „ja”, które zapatrzone we własną wyjątkowość, zbyt często uznaje za prawdę to, co aż razi sztucznością. Giętki, soczysty język przekładu Świerkockiego pozwala w pełni docenić zalety prozy Catton (młoda, zdolna bestia!) i z uwagą przyjrzeć się wielowymiarowym portretom jej postaci.