Próba

Data 1. wydania:
2010-03-04
Maciej Świerkocki
Wydawnictwo Literackie
Maciej Świerkocki uczennica skandal liceum sztuka dramat literatura nowozelandzka
The Rehearsal
literatura piękna
Maciej Świerkocki
Inne

Oficjalne recenzje i

Co się dzieje, a co się tylko wydaje?

[ 18 ] Link do recenzji

Widzę i doceniam kunszt konstrukcyjny. Stylizację wypowiedzi bohaterów na monologi aktorskie. Ironiczny obraz środowiska artystycznego. Warstwę psychologiczną i filozoficzną. Wszystko to rozumiem, ale nie zmienia to faktu, że jednak się nudziłam i nie mogłam doczekać się końca.

Bardzo interesująca pozycja. Coś innego czego jeszcze nie było. Od czasu do czasu można się zagubić, ale nadal uważam, że przez swoją wyjątkowość zasługuje na tak wysoką ocenę.

Wnikliwa i wciągająca historia grupy młodych ludzi dotkniętych skandalem z pobliskiej szkoły. Niewykorzystane i wykorzystane szanse, plany na przyszłość i plany, które się nigdy nie ziściły. Granice, które przekroczono i do których jest blisko. Głęboka lektura, warta każdej minuty

Wyjątkowo zacznę od pochwalenia blurba – spełnia swoje zadanie i dokładnie opisuje o czym jest fabuła. I nie jest to żaden spoiler, bo to nie fabuła robi tę książkę. Otóż w pewnej szkole średniej wybuchł skandal, ponieważ jeden z nauczycieli uwiódł nieletnią uczennicę. A przynajmniej w teorii, bo w praktyce, to wcale nie do końca wiadomo, co się między nimi stało....

Momentami książka była dziwna, ale właściwie nie wydaje mi się było to przesadzone. Nie lubię jak coś jest na siłę artystyczne, ale tutaj przy całym kontekście teatru nawet to wszystko współgrało. I te ostatnie rozdziały w formie scen wpasowały się w całą konwencję. Nie ma tu dużo historii do opowiedzenia, ale całkiem przyjemnie się czytało.

Świetnie napisana książka, wielowarstwowa, niepokojąca, fascynująca, wartka. Wściekłe ironiczna i nie mówiąca wprost. Konstrukcja dosyć wykoncypowana, ale może przez to taka nieoczywista. Trochę może napompowana, ale wydaje się to uzasadnione - i opisywanym środowiskiem scenicznym i wiekiem bohaterów i autorki - młodej aczkolwiek piórem wymiatającej. Czytałam dawno i ciągle...

Próba to debiutancka powieść laureatki nagrody Bookera Eleanor Catton za Wszystko co lśni.Sama powieść podejmuje bardzo trudny temat molestowania.Akcja powieści rozpoczyna się w momencie gdy wychodzi na jaw to że jedna z uczennic miała romans z nauczycielem w szkole muzycznej.
Jeden z głównych bohaterów powieści Stanley dostaje się do szkoły aktorskiej ,w której to szkole...

Trochę przeintelektualizowana książka przepełniona bardziej profilami psychologicznymi, niż bohaterami z krwi i kości. Wieczne skakanie w czasie może miało urozmaicić historię, ale tutaj czasem przeszkadzało. Dopiero pod koniec historia składała się w jakąś spójną całość.
Szybko się czyta, ale też szybko męczy.

Debiutancka powieść najmłodszej laureatki Bookera (nagrodę dostała za monumentalne „Wszystko, co lśni”, którego lektura jeszcze przede mną) w przekładzie Macieja Świerkockiego zachwyca przemyślaną, spiętrzoną konstrukcją i narracyjnym pomysłem. Nie chcąc zdradzać zbyt wielu fabularnych szczegółów, które warto odkrywać samemu, powiem, że to opowieść o młodych ludziach z...

Dobrze się czyta, ale to zdecydowanie inna klasa od świetnej „Wszystko co lśni”.

Dyskusje

• Chcę w prezencie