rozwiń zwiń

Dwa lata, osiem miesięcy i dwadzieścia osiem nocy

Okładka książki Dwa lata, osiem miesięcy i dwadzieścia osiem nocy
Salman Rushdie Wydawnictwo: Rebis literatura piękna
328 str. 5 godz. 28 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Two Years Eight Months and Twenty-Eight Nights
Wydawnictwo:
Rebis
Data wydania:
2015-11-03
Data 1. wyd. pol.:
2015-11-01
Data 1. wydania:
2015-09-08
Liczba stron:
328
Czas czytania
5 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788378187615
Tłumacz:
Jerzy Kozłowski
Tagi:
czary egzotyka fanatyzm religijny literatura angielska miłość odmiana losu orientalizm poszukiwanie szczęścia realizm magiczny relacje damsko-męskie relacje rodzinne tolerancja uczucie wojna Ziemia
Średnia ocen

                6,4 6,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Wszystkie historie to fikcja



868 346 50

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
201 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
814
803

Na półkach: , , , , ,

To moje pierwsze spotkanie z twórczością Rushdiego. Spotkanie jak najbardziej udane, zapadające w pamięci i wywołujące tę fajną ochotę do spekulacji i wyszukiwania znaczeń, której tak brak po lekturze książek podłych.

Autor „osacza” czytelnika wielotorowo, rzucając mu sporo fałszywych tropów. Ułatwiają mu to dzisiejsze czytelnicze gusta, nasz postmodernistyczny świat, tak bardzo nastawiony na przekształcanie starego w nowe, na nadawaniu takim tworom nowych znaczeń, na zabawę z konwencjami. Zresztą, jak Rushdie sam przyznaje, „żyjemy w czasach 'post' i uważamy siebie nie za siłę sprawczą, lecz za konsekwencje”.

Dla mnie „Dwa lata” to sen nocy letniej emigranta-intelektualisty. A ponieważ sam jestem emigrantem (aczkolwiek daleko mi do intelektualisty), znakomicie rozumiem przekaz Rushdiego. Pod rzekomym pastiszem „Opowieści z 1001 nocy” i „Hamzanamy”, pod pozornym traktatem filozoficznym i pod całą hałdą nawiązań do współczesnej popkultury (od opowieści o superbohaterach, poprzez tematy z serialu „Marzę o Jeannie” po produkcje w stylu „Herosi” i „Amerykańscy bogowie”) kryją się dobrze znane mi tęsknoty człowieka, który opuścił ojczyznę i jest absolutnie świadomy faktu, że do wyidealizowanego świata dzieciństwa nie ma już powrotu.

Tak, „Dwa lata” to może nie tyle autobiografia a raczej próba uchwycenia odczuć człowieka na obczyźnie. A do tego osobowości mocno skrzywdzonej przez religijnych fanatyków. Tęsknota za światem bez bogów jest tutaj w pełni zrozumiała, bo z bogami (a zwłaszcza z ich tak zwanymi „przedstawicielami na tej ziemi”) osoba odsądzana od czci i wiary dyskutować raczej nie może. Życie w strachu oraz takowego życia konsekwencje – oto jeden z tematów przewodnich tej opowieści.

Dlatego marzy się Rushdiemu, że „strach ostatecznie nie pchnął ludzi w ramiona Boga. Przeciwnie, strach przezwyciężono, a gdy został pokonany, mężczyźni i kobiety mogli odesłać Boga do lamusa, tak jak chłopcy i dziewczynki odkładają na półkę dziecinne zabawki lub jak młodzi opuszczają dom rodziców, aby założyć własny, gdzie indziej, w słońcu.”

Naiwne to? Może. Ale na pewno warte rozpatrzenia.

To moje pierwsze spotkanie z twórczością Rushdiego. Spotkanie jak najbardziej udane, zapadające w pamięci i wywołujące tę fajną ochotę do spekulacji i wyszukiwania znaczeń, której tak brak po lekturze książek podłych.

Autor „osacza” czytelnika wielotorowo, rzucając mu sporo fałszywych tropów. Ułatwiają mu to dzisiejsze czytelnicze gusta, nasz postmodernistyczny świat, tak...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    540
  • Przeczytane
    236
  • Posiadam
    87
  • Chcę w prezencie
    61
  • Teraz czytam
    9
  • Audiobooki
    5
  • 2018
    4
  • Orient
    4
  • 2015
    4
  • Ulubione
    4

Cytaty

Więcej
Salman Rushdie Dwa lata, osiem miesięcy i dwadzieścia osiem nocy Zobacz więcej
Salman Rushdie Dwa lata, osiem miesięcy i dwadzieścia osiem nocy Zobacz więcej
Salman Rushdie Dwa lata, osiem miesięcy i dwadzieścia osiem nocy Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także