Oni

Wolne Lektury
2012-08-15
2010-01-01
26 min.

Z cyklu patriotycznych rozkminek.

Z cyklu patriotycznych rozkminek.

Orzeszkowa, Konopnicka, Sienkiewicz... Prus - nasza rodzima klasyka, która powraca. Do każdego w odpowiednim czasie, bo tylko wówczas należycie ją DOCENIMY i uznamy jej niewysłowioną wartość i głębię.

Oni - opowiadanie Elizy Orzeszkowej, to opowieść o pewnym wieczorze i pewnej decyzji jednego z mężczyzn, którego oczekuje zebrane grono. Zgodzi się, czy nie zgodzi - rozważają wszyscy wkoło. Podejmie oddział i dowództwo, czy jednak nie, bo to gra o życie. Nie warto ryzykować siebie i swego żywota, podczas gdy na drugiej szali ciężarem przeważa śmierć i klęska w boju.
I zajeżdża do dworu ... Romuald Traugutt.

Orzeszkowa, jakże ona pisze, jak wiele widzi, jak wiele wyłapuje drobnostek, które nie zatrzymałyby wzroku innych. Jakże ona wchodzi w treść. Opisy, wnikliwe spostrzeżenia i język - piękny, rozbudowany, czasem trudny do wczytania. Ale... Wystarczy przeczytać kilka pierwszych zdań i już czujesz się gościem w owym gronie czekających na przybysza. Już łapiesz tekst, już staje ci się bliski, już pędzisz po treści, bo ciekawość tego osiadła w tobie i musi zostać zaspokojona. .

Może być. Patriotyczna.

Może być. Patriotyczna.