Chawa Rubin

Okładka książki Chawa Rubin
Aleksander Świętochowski Wydawnictwo: Fundacja Nowoczesna Polska Seria: Wolne Lektury literatura piękna
12 str. 12 min.
literatura piękna
Wolne Lektury
Fundacja Nowoczesna Polska
2015-12-09
2015-12-09
12 min.

więcej Więcej

Świętochowski Aleksander urodzony w połowie XIX wieku znany był jako pisarz tzw. nurtu pozytywizmu warszawskiego, krytyk, publicysta polityczny, działacz społeczny. W tym kontekście nie dziwi, że ta krótka opowieść o losach biednej żydowskiej rodziny, porusza tak ważki temat trudnej egzystencji i pozycji społecznej Żydów w Polsce.

Rzecz dzieje się w Kazimierzu, a...

Polecam książkę "Żyd w powieści polskiej" Teodora Jeske-Choińskiego, znajdziemy tam dobry komentarz do "Chawy Rubin".

Po "Damianie Capenko" polubiłem Świętochowskiego i przeleciałem następne pozycje dostępne na "Wolnych Lekturach": "Dafne", "Cholerę w Neapolu" i "Chawę Rubin", której poświęcam niniejszą notkę. Liczy 43 strony (e-book) a adres: https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/chawa-rubin.html

Wydana pierwotnie w 1879, w zbiorze pt "O życie" (z ...

Ciekawe.

• Lektury