Odprawa Posłów Greckich

Okładka książki Odprawa Posłów Greckich
Jan Kochanowski Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biblioteka Lektur Szkolnych utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
48 str. 48 min.
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Biblioteka Lektur Szkolnych
Państwowy Instytut Wydawniczy
1969-01-01
1969-01-01
48 min.

więcej Więcej

Skąd tyle złych komentarzy? Trudno dziwić się temu, że szkolna lektura budzi tyle negatywnych emocji, ale dyskredytowanie "Odprawy..." ze względu na archaiczny język to jakby powiedzieć, że Umberto Eco był złym pisarzem, bo pisał po włosku.

Tragedia przekazuje uniwersalne prawdy o świecie - być może dość trywialne, ale na pewno aktualne i prawdziwe. Czytałam o problemie,...

Język bardzo utrudnia czytanie. Całe szczęście, że tak krótka.

"Odprawa ..." zabiła u mnie miłość do czytania na lata! Nienawidzę jej, jak i ludzi przez których musiałem to czytać w szkole średniej!

Liczne archaizmy powodują, że tekst jest zupełnie niezrozumiały. Grzebanie w przypisach nie jest ani trochę przyjemne.

"Odprawa Posłów Greckich" nie należy do książek łatwych. Jeśli ktoś szuka książki, którą mógłby przeczytać dla rozrywki, raczej nie znajdzie w tej pozycji tego, czego szuka. Natknie się natomiast na archaizmy, "dziwaczną" stylistykę i motyw mitologiczny. Jednorazowe przeczytanie "Odprawy..." nie da wystarczająco dobrego oglądu na ten dramat, stylizowany na tragediach...

Odprawa posłów greckich opowiada o scenie z mitologii greckiej, w której władcy Troi debatują nad tym, czy oddać uprowadzoną przez nich Helenę, prawowitą żonę Menalausa. Wiedzą, że jak tego nie zrobię to wybuchnie krwawa wojna. Większość treści tej książki poświęcona jest rozmowom wpływowych ludzi w Troi, którzy przekonują się nawzajem co do ostatecznej decyzji. Moim...

Odprawa posłów to taki średniaczek. Nie polecam specjalnie.

Przeczytałem trochę książek w młodości :) . To książka z mojej półki "różności", wrzucam tu te setki książek które przeczytałem w życiu w latach 2000-2019.

Książka opowiada o lojalności mężczyzny do kobiety. Jednak z powodu na archaizmy i słabą zrozumiałość tekstu ocena jest zaniżona.

Książkę musiałam czytać dwa razy, żeby cokolwiek zrozumieć, ale wydaje mi się to normalne, skoro została napisana w XVI wieku. Sama tematyka utworu jest ciekawa. Pokazuje ona ponadczasowy temat, aktualny nadal wiele lat później, czyli jak ludzki egoizm i dążenie do swoich własnych celów może zniszczyć innych ludzi, a nawet całe państwa.

4 276
  • Lektury