Anatomia układu ruchu

Elsevier Urban & Partner
2009-11-03
2009-11-03
Anatomia Fizjoterapia

Okładka książki Anatomia narządów wewnętrznych i układu nerwowego człowieka. Przewodnik do ćwiczeń Jarosław Domaradzki, Zofia Ignasiak
Anatomia narzą... Jarosław Domaradzki...

Podręcznik rzetelny, dokładny i w ogóle, ale wg mnie daleko mu do ideału.

Są różne podręczniki do anatomii, o poziomie szczegółowości dostosowanym do zaawansowania czytelnika. Określę je w ten sposób, że poziom początkujący to opisy mięśni połączonych w grupy (np. mięśnie przywodziciele),poziom średni to gdy już chcemy dowiedzieć się czegoś o każdym z nich, i zaawansowany na potrzeby zawodów medycznych. Ten atlas podobno jest dobry dla studentów fizjoterapii i AWF, mnie został polecony na kursie na trenera personalnego. Zgodnie z moją własną systematyką byłby to taki poziom średni i to będzie mój punkt odniesienia.

Za podstawową trudność w korzystaniu z tego atlasu uważam posługiwanie się nazwami łacińskimi. Owszem brzmią mądrze, ale tak szczerze, jeśli np. ktoś dopiero uczy się poszczególnych mięśni, przykładowo dopiero uczysz się odróżniać od siebie głowy tricepsa, czy to naprawdę najlepszy na świecie pomysł, żeby na ilustracjach były tylko nazwy łacińskie? Uważam, że po prostu komuś nie chciało się przetłumaczyć ilustracji. I żeby to był jedyny problem, że zanim coś znajdziesz na ilustracji, musisz coś przetłumaczyć, ale nie, bo często nazwa występująca w opisie jest niemożliwa do odnalezienia na ilustracji. Czasem jest możliwa dopiero jak zdasz sobie sprawę, że na ilustracji została użyta inna forma gramatyczna w łacinie. Na ilustracji dwie strony dalej. Po prostu to jest robienie dwóch kroków do tyłu żeby zrobić jeden wprzód.

Druga rzecz, której mi brakuje, to usystematyzowanie treści. Dobre podręczniki często starają się ująć problemy w różny sposób, od ogółu do szczegółu, przez różne systematyki itp. Tu jeśli np. chcesz się dowiedzieć, które mięśnie odpowiadają za zgięcie w biodrze, to musisz przekartkować kilkanaście stron, wypisać je sobie na boku, uporządkować które są w tym ważne, a które nie itp. Są tak naprawdę same łyse opisy i niewiele inwencji pomagającej młodocianemu adeptowi w przyswojeniu wiedzy.

Lepsze to, niż nic, ale wolałabym mieć inną książkę.

Podręcznik rzetelny, dokładny i w ogóle, ale wg mnie daleko mu do ideału.

• Ano mam
  • Pejper
  • MEDYCYNA - Ogólna / Podręczniki
  • Nauki medyczne
  • Fizjoterapia - Wirtualny zbiór
  • Fitness

Dodaj cytat z książki Anatomia układu ruchu