Dwie siostry i Wiedźma

Okładka książki Dwie siostry i Wiedźma Agnieszka Budzicz-Marchlewska
Okładka książki Dwie siostry i Wiedźma
Agnieszka Budzicz-Marchlewska Wydawnictwo: Skrzat opowiadania, powieści dla dzieci
opowiadania, powieści dla dzieci
Skrzat
2015-01-01
2015-01-01

Bardzo fajna książeczka dla dzieci od najmłodszych lat! Świetnie zachęca do nie poddawania się i wytrwałości. Wiele rzeczy zapewne rozumie się dopiero, jak jest się starszym, natomiast idealnie pasuje do dzieci, które od najmłodszych lat lubią czytać lub lubią słuchać bajeczek. Polecam.

Ta niewielka książeczka do razu kusi czytelnika wyrazistą, żółtą okładką i dość charakterystyczną kreską ilustracji. Równie intrygujący jest tytuł: „Dwie siostry i wiedźma”, który sprawia, że trudno przejść obok niej obojętnie.

Jest to opowieść o dwóch siostrach mieszkających na krańcu miasta, a za ich domem rozciąga się las, który choć relatywnie rzecz biorąc jest dość niewielki, młodym bohaterkom wydaje się wyjątkowo rozległy. Dziewczęta większość wolnego czasu spędzają przechadzając się między drzewami razem ze swoim czworonogim pupilem – psem Miłkiem. Jak się okazuje zagajnik jest niezwykły, gdyż stanowi przyczółek dla rozmaitych legendarnych stworzeń, począwszy od tytułowej wiedźmy, na rusałkach skończywszy. Patrycja i Dominika mają niezwykłą okazję poznać niesamowitych leśnych mieszkańców, gdy przestraszony Miłek urywa się mamie dziewczynek ze smyczy.

Fabuła powieści sprowadza się do poszukiwań zagubionego psa i poznawania coraz to innych stworzeń i postaci znanych ze słowiańskiej mitologii. Autorka umieszczając takie istoty jak skrzaty, Dziewanna, czy Chmurnik przybliża młodym czytelnikom wierzenia naszych przodków, których echo wybrzmiewa w nielicznych tradycjach obecnych współcześnie (na przykład topienie marzanny). Drugą istotną kwestią poruszoną w tej opowieści jest jej delikatny proekologiczny wydźwięk, sprowadzony do wyjaśnienia, jak ważne jest poszanowanie natury i dbałość o przyrodę.

Książka napisana jest stosunkowo prostym i zrozumiałym językiem, nawet jeśli natrafimy tu niekiedy na rzadziej używane słowa, to kontekst w jakich występują sprawia, że nie powinny stanowić problemu młodemu czytelnikowi. Dzięki temu dzieci wzbogacają słownictwo w prosty i przyjemny sposób, bez trudu poznając nowe wyrażenia.

Lektura upłynęła mi przyjemnie, przygody dziewczynek są interesujące, a fabuła wciąga. Podobały mi się, że przemycono w niej zarówno nawiązania do tradycji, jak i pewne ekologiczne wartości. Tym bardziej, że zostały one przemycone w bardzo subtelny sposób, na solidnych fabularnych fundamentach. Zdecydowanie polecam tę pozycję młodym czytelnikom, raczej ze wskazaniem na dziewczęta, gdyż im łatwiej będzie się utożsamić z głównymi bohaterkami.

Patrycja i Dominika to dwie siostry, które mieszkają niedaleko lasu.Dziewczynki wierzą, że mieszka tam wiedźma która ubiera się na czarno, nosi przeciwsłoneczne okulary by nikt nie dostrzegł błysku jej oczu. Dodatkowo nosi tez kaptur, żeby czasem światło nie odbiło się od rubinu znajdującego się na środku czoła. Zdarzyło się raz, że Dominika młodsza z sióstr zobaczyła wiedźmę i powiedziała o niej swojej starszej siostrze i od tamtego czasu nie wychodziły na spacery bez swojego psa Miłka, który może ni był duży ale waleczny. Wiedźmę spotkały ponownie gdy chciały wybudować domek na jednym z drzew a wiedźma uświadamia dziewczynkom jak wielką krzywdę robią drzewom raniąc je gwoździami. Gdy Miłek ich pies zaginie zwrócą się o pomoc własnie do wiedźmy by pomogła im odnaleźć psa.

Wiedźma w tej historii nie jest przedstawiona jako ta zła jak to zwykle bywa ale jako przewodnik dwóch sióstr, który opowiada im o świecie magicznych istot. Siostry poznają historię dawnych wierzeń, które odeszły już w zapomnienie. Dodatkowo fajny format i ciekawe ilustracje sprawiają, że książkę czyta się szybko.

Dominika i Patrycja to dwie sympatyczne siostry, które uwielbiają bawić się w lesie. Pewnego dnia, razem ze swoim pupilem Miłkiem, postanawiają zbudować domek na drzewie. Ku ich ogromnemu zaskoczeniu pomysł ten nie podoba się pewnej wiedźmie...ubranej na czarno, tajemniczej i z pozoru bardzo strasznej. Okazuje się jednak, że Jaga wcale nie jest taka zła i nie ma zamiaru zrobić dziewczynkom krzywdy, wręcz przeciwnie, ostrzega je by nie robiły domku na drzewie, bo w ten sposób przyczyniają się do zniszczenia jego kory i gałęzi. Rady wiedźmy są bardzo pomocne i pozwalają Dominice i Patrycji spojrzeć zupełnie inaczej na las i jego roślinność. Ludzie uwielbiają wyrzucać śmieci do lasu, polować na zwierzęta i zachowywać się głośno, a przecież dzieci należy uczyć, że tak robić nie wolno.

Znajomość z wiedźmą owocuje też w mnóstwo informacji na temat słowiańskich wierzeń, Pełno w nich duchów, bóstw, stworków, każdy z nich jest za coś innego odpowiedzialny a wiele tradycji przetrwało do dziś, np. noc świętojańska czy topienie Marzanny.
Pewnego dnia piesek sióstr znika i pomimo wielu prób odszukania go, nie znajduje się. Dziewczynki postanawiają odnaleźć kwiat paproci by wypowiedzieć życzenie, są przekonane, że wtedy ich ukochany pies się odnajdzie. Będą tez potrzebowały pomocy Jagi i jeszcze kogoś...
Czy historia skończy się happy-endem? Zapraszam do lektury!

Bardzo ciekawa książeczka, warta uwagi dzieci w wieku szkolnym. Historia dwóch sióstr spodoba się dzieciom lubiącym fantazję w literaturze. Wiedźma Jaga tym razem nie jest uosobieniem zła a źródłem cennych informacji a jak potrzeba przyjaciółką. Dzięki niej sporo dowiadujemy się o słowiańskich wierzeniach, o których tak rzadko się teraz mówi czy pisze. Całość wzbogacona cudnymi ilustracjami Olgi Inglot, które bardzo mi i córce przypadły do gustu. Warto jeszcze wspomnieć o formacie książki, jest tak niewielki (ale ma twardą oprawę!),że z powodzeniem zmieści się w każdej torebce czy plecaku. Przygody Dominiki i Partycji możemy bez trudu zabrać na wakacje, wycieczkę czy gdzie tylko chcemy.
Serdecznie polecam, razem z córką byłyśmy mile zaskoczone zarówno treścią, jak i wydaniem!

Wędrówka po świecie bóstw słowiańskich

We współczesnych filmach i tekstach literackich bardzo często pojawiają się starożytni bogowie i herosi, bohaterowie mitologii rzymskiej i greckiej. Czasem też występują w nich postacie z mitów skandynawskich. Wszystkie te opowieści zawsze bardzo mnie fascynowały, dlatego też często do nich wracam. Smutne jest jednak to, że tak rzadko dziś wspomina się o pradawnych bóstwach słowiańskich. Wszyscy wiedzą, kim był Zeus czy Thor, ale nie znają Peruna. Polskie tradycje i zwyczaje, dawne, słowiańskie opowieści są przecież podstawą naszej tożsamości. Jeśli chcielibyście poznać niewiarygodny świat Słowian, opiekuńcze duchy, które być może nadal pomagają ludziom i przyrodzie, koniecznie sięgnijcie po „Dwie siostry i wiedźmę” Agnieszki Budzicz-Marchlewskiej.

Autorka w interesujący sposób wprowadziła młodych odbiorców książki w świat bóstw słowiańskich. Głównymi bohaterkami swojej opowieści uczyniła siostry, Patrycję i Dominikę, wiedźmę jeżdżącą na snowboardzie oraz psa Miłka. Dziewczynki mieszkające na obrzeżach małego miasteczka, dużo czasu spędzały na świeżym powietrzu. Często też chodziły do pobliskiego lasu. Tam poznały czarownicę, która odtąd pomagała im w sytuacjach trudnych. Kiedy siostry zgubiły ukochanego psa Miłka, wiedźma wraz z całym zastępem pradawnych mieszkańców przyrody pomagała im w poszukiwaniu pupila.

(...)

Magdalena Żerek, www.czytamto.pl

Wędrówka po świecie bóstw słowiańskich

Po za drzewami które szumią nam nad głowami, to wśród leśnego runa można znaleźć inne życie. Ale książka nie tylko o tym, jak to w życiu bywa każdy prędzej czy później ma swojego pupila i pewnie zdarzyła lub zdarzy się sytuacja gdzie nagle nasze kochane zwierzątko przepadło. Czas na poszukiwania i na przygodę. Ciekawe czy siostry znajdą swojego Miłka? i co ma wspólnego z tym las, wiedźma, duszki i inne tajemnicze stworzenia? Ciekawi?

• Dla dzieci
  • Siostry