Stryjeńska. Diabli nadali

Nominacja w plebiscycie 2015
Angelika Kuźniak Wydawnictwo: Czarne Seria: Biografie biografia, autobiografia, pamiętnik
Czarne
Stryjeńska folklor sztuka biografia
biografia, autobiografia, pamiętnik
Biografie
Stryjeńska folklor sztuka biografia
Inne

Oficjalne recenzje i

Nie zamierzam błąkać się w nudzie*

[ 37 ] Link do recenzji

"Zawsze samotna,zawsze w postawie żebraczej, zawsze upokorzona." (str.246)

Autorka w rzetelny sposób przybliża nam sylwetkę polskiej malarki Zofii Stryjeńskiej. Osoby kontrowersyjnej, ekscentrycznej, o zmiennych nastrojach, genialnej w swojej pracy. Była nie tylko malarką , ale i grafikiem, ilustratorką, scenografem. Jej zakres prac był szeroki od projektowania papierów...

Autorka zostawia nas sam na sam ze swoją bohaterką. Nie ocenia, nie sugeruje. Opowieść o Artystce dyskretnie przeplata swoją obecnością...Po przeczytaniu zaczęłam się zastanawiać jaka była naprawdę Zofia Stryjeńska....Na pewno była bardzo świadoma tego, co tworzy i tego co chciałaby tworzyć, czego pragnęła....Bardzo świadoma ceny jaką płaciła za wybór artystycznej...

Ciekawa biografia polskiej artystki. Podczas lektury ciągle towarzyszyło mi takie wrażenie, że - biorąc pod uwagę, jak nieodległa jest to przeszłość i jak wieloma źródłami dysponujemy - można było pokusić się o głębszą analizę postaci, bardziej szczegółowe opisanie jej losów, zwłaszcza w ostatnich latach. Ktoś, kto ma minimalną wiedzę o malarce, może poczuć się...

Ciekawa jestem, co odpowiedziałaby Prokopowi, gdyby zaprosił ją na kanapę do studia „Dzień dobry TVN” i zapytał o to, jak udaje jej się łączyć życie zawodowe z macierzyństwem. Czy goniłaby go po mieście z bronią w ręku, jak niegdyś swojego męża Karola? A może obsztorcowałaby, jak tych od Złotego Wawrzyna, którym ją odznaczono? Diabli wiedzą! Tak jak „Diabli nadali”...

Angelika Kuźniak sprawiła, że Zocha, zwlekająca się z katafalku jest do połknięcia i przyjemnego strawienia. Ekscentryczna bohaterka i zmyślna autorka. Wspaniały język i styl. Lektura obowiązkowa.

Znakomicie napisana biografia, z wielką wrażliwością i talentem. Przywraca powszechnej pamięci postać nietuzinkową, charyzmatyczną, artystkę, której losy potoczyły się niezwykle dramatycznie, ale może właśnie dlatego ciągle fascynuje.
Całość recenzji - na blogu:

Nie mogłam się od niej oderwać....

Wspaniałe wspomnienia. Nie będę pisać nic na temat samej bohaterki, każdy powinien wyrobić sobie własne zdanie. Natomiast zachwycił mnie język, jego barwność jak i prostota. Książkę można przeczytać jednym tchem, a temperament oraz nieprzewidywalność Zofii Stryjeńskiej nadaje szczególny wyraz.

Zamiast tej książki można było wydać pamiętnik Stryjeńskiej i jej listy z komentarzem edytorskim, nie byłoby większej różnicy. Biografia przeciętna, bez jakiejś próby osadzenia malarki w kontekście.

Niestety książka mnie rozczarowała. Sięgnęłam po nią po przeczytaniu pełnych zachwytu recenzji, które szczególnie wychwalały warsztat autorki biografii. Czegoś w tej książce brakuje, szczególnie w drugiej części opisującej lata tuż po wojnie. Narracja jest dosyć rwana, brak jakiegoś bardziej ogólnego tła, tak jakby autorce już się spieszyło do końca.

Dyskusje

1 260