Stryjeńska. Diabli nadali

Okładka książki Stryjeńska. Diabli nadali Angelika Kuźniak
Nominacja w plebiscycie 2015
Okładka książki Stryjeńska. Diabli nadali
Angelika Kuźniak Wydawnictwo: Czarne Seria: Biografie biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Biografie
Czarne
2015-12-16
2015-12-16
Stryjeńska folklor sztuka biografia
Inne

Oficjalne recenzje i

Nie zamierzam błąkać się w nudzie*

Link do recenzji

1414 108 128

Stryjeńska bezdyskusyjnie była postacią niebanalną. Charyzmatyczną i utalentowaną. Jedną z najważniejszych twarzy polskiego art déco. Z jednej strony czytelnik może zachwycać się jej nietuzinkowym życiem. Z drugiej natomiast dostrzega smutek i wieczne rozdarcie malarki w poszukiwaniu miłości, ciepła i spokoju. Nieosiągalnych na dłuższą metę z uwagi na jej charakter, brak zwykłego szczęścia oraz dziejową zawieruchę.
Bardzo dobra pozycja. Czegoś mi w niej jednak braknie, ale to może tylko wrażenie spowodowane szybkością czytania. Bo czyta się ja znakomicie.

ZOCHA, CUDNA ! Kobieta to prawdziwa była, i te jej zmienne nastroje, takie bardzo mocno zmienne.... oj cudowna postać.
W samej książce jednak czegoś mi brakowało. A może to takie złudzenie...może chciałabym więcej tej Zośki...

Stryjeńska to wdzięczna bohaterka biografii, bo pisała mnóstwo prywatnych notatek i pamiętników. Czasem ta książka przypomina bardziej ich opracowanie i wolałabym więcej tekstu od Autorki książki, ale w sumie w sposób ciekawy i - jak się wydaje osobie mało znającej temat - rzetelny przybliża postać artystki. Fajnie, że są też zdjęcia i ilustracje, a na końcu nawet zabawny słowniczek zwrotów Stryjeńskiej.

Nietuzinkowe losy niebanalnej postaci. Artystki, która swoje życie poświęciła sztuce, a ta jej się tak pięknie nie odwdzięczyła. Zofia Stryjeńska poświęciła malarstwu wiele – ot, choćby bliskość z własnymi dziećmi. Wiedziała, że albo sztuka i długie godziny przed sztalugami, albo matkowanie. Dla możliwości studiowania w Monachium przebrała się za mężczyznę, podrobiła dokumenty. Lecz czy się opłaciło? Jesteście ciekawi, poczytajcie. Naprawdę warto. Opowieść jest barwna, pełna kolorów niczym malarstwo Zochy, a jej wyrazisty język sprawia, że niejednokrotnie zaśmiałam się w głos. Wersja audio przyjemna dla ucha, jedynie żal, że obrazów w niej nie ma. Zawsze można poratować się internetem, ale to już nie to samo. Jednym słowem – polecam.

Baaardzo przyjemnie mi się czytało. Wielki plus dla ładnie podzielonych i krótkich rozdziałów, takich w sam raz. Gdy doszłam do podziękowań - w moich oczach momentalnie urósł ogrom pracy włożony w napisanie tej biografii, a także wdzięczność za informacje od rzeczywistych świadków.

Lubię też język autorki oraz umiejętne przeplatanie z notatkami samej Zosi. Ogromnym plusem były też fotografie, jednak myślę, że ich ułożenie mogłoby być lepiej przemyślane - czasami zdjęcie zdecydowanie różniło się datą w porównaniu do aktualnie poruszanego okresu, sytuacji, a pod koniec zdjęcia się bardziej stanowczo rozjechały.

Chciałabym dostawać pocztówki od Stryjeńskiej

Chciałabym dostawać pocztówki od Stryjeńskiej

Świetna biografia. Postać Stryjeńskiej na wyciągnięcie ręki, jakby była tuż obok. Historia bardzo ciekawa, takie życie mogłoby być kanwą do napisania kilku książek. Bardzo warto po nią sięgnąć.

Genialnie napisana biografia wypełniona po brzegi faktami, ciekawostkami, zdjęciami i wspomnieniami. Mimo takiej ilości materiału książka nie nudzi, a wręcz przeciwnie wciąga czytelnika do barwnego, okrutnego, wypełnionego biedą świata wspaniałej artystki Zofii Stryjeńskiej.

Malarstwo Zofii Stryjeńskiej towarzyszy mi od wielu, wielu lat. W dzieciństwie kolekcjonowałam pocztówki (jak wiele osób z mojego pokolenia) i na tych kartach pocztowych były właśnie prace artystki. Wtedy nie wiedziałam, kim była. Tak naprawdę poznałam ten dorobek, będąc już dorosłą osobą. A jej burzliwe życie odsłoniła przede mną dopiero Angelika Kuźniak.
„Stryjeńska. Diabli nadali” to biografia, którą czyta się jednym tchem. Autorka dotarła do wielu materiałów i dokumentów oraz do wciąż żyjących osób pamiętających malarkę.
Z książki wyłania się obraz wielkiej artystki (szkoda, że zapomnianej), dla której tworzenie było sensem życia, także wówczas, gdy przymierała głodem, przeżywała osobiste tragedie i musiała dokonywać trudnych wyborów.
Angelika Kuźniak prowadzi czytelnika nie tylko przez życie Zofii Stryjeńskiej. Anegdotycznie, barwnie, ale i z wielkim wyczuciem pokazuje losy rodziny oraz bliskich malarki – jej przodków, mężów, dzieci, rodzeństwa, kochanków, przyjaciół, znajomych.
Najpierw poznajemy małą Zosię, potem Zośkę, Zochę. To jednak wciąż ta sama osoba. Dorasta w rodzinie, w której legendarny ojciec decyduje o wszystkim, ale też w osobliwy sposób wpływa na córkę. Wspólne spacery, rozmowy, spotkania zbliżają i kształcą. Kładą się też jednak cieniem na późniejszych poglądach artystki, która z jednej strony jest wyzwolona, robi, co chce, wywołuje skandale, zmienia kochanków jak rękawiczki (do czasu), z drugiej strony jednak wymaga od swoich dzieci, by …brały kościelne śluby jako wychowane w wierze katolickiej.
Dla mnie Zofia Stryjeńska jest artystką i postacią niejednoznaczną i tragiczną – i właśnie za taki portret bardzo dziękuję autorce.
Dużą zaletą biografii są cytaty z korespondencji i zapisków malarki oraz szata graficzna, czyli liczne barwne reprodukcje prac artystki.
Osobny plus za zamieszczony na końcu „Słownik (niepełny) Zochy Stryjenskiej” – pełen żartobliwych, sarkastycznych, krytycznych i wciąż aktualnych wyrażeń, zwrotów, cytatów, określeń.
I coś jeszcze na koniec – ta książka to również opowieść o niepokornej kobiecie i trudnych czasach, w których przyszło jej żyć. A może przede wszystkim o tym właśnie…

„Stryjeńska....

Zupełnie nie przypadł mi do gustu styl Pani Autorki, tej książki.
Była to książka ciekawa tylko ze względu na niezwykle barwny życiorys Stryjeńskiej.
Odebrałem tę opowieść jako zbyt luźno, powierzchownie przedstawioną. Nie mam tu jednak na myśli, rzetelności i zgodności z faktami.

Zupełnie nie przypadł mi do gustu styl Pani Autorki, tej książki.