Stryjeńska. Diabli nadali

- Kategoria:
- biografia, autobiografia, pamiętnik
- Seria:
- Biografie
- Wydawnictwo:
- Czarne
- Data wydania:
- 2015-12-16
- Data 1. wyd. pol.:
- 2015-12-16
- Liczba stron:
- 344
- Czas czytania
- 5 godz. 44 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788380491793
- Tagi:
- Stryjeńska folklor sztuka biografia
- Inne
Książka nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Autobiografia, biografia, wspomnienia.
Zofia Stryjeńska była malarką na śmierć i życie, budziła podziw i zawiść, zaznała wielkiej sławy i straszliwej nędzy. A w tle jej życia krótka, chwiejna niepodległość, elity kulturalne międzywojennej Polski – Iwaszkiewicz, Tuwim, Pawlikowska, Boy, Witkacy, a zaraz potem Hitler i Stalin.
O czym rozmawiała cyganeria warszawska, krakowska, zakopiańska, paryska? Co ich łączyło z Zofią Stryjeńską? Z kim się artystka przyjaźniła? Czego się bała? Jak wyglądał jej związek z wybitnym architektem Karolem Stryjeńskim? Gdzie piła wódkę i jakie wznosiła toasty? O czym milczała? Jak na jej decyzje wpływało macierzyństwo? To tylko kilka z setek wnikliwych pytań, które zadaje Angelika Kuźniak, pozwalając nam w Zofii Stryjeńskiej zobaczyć człowieka z krwi i kości, a w jej rozterkach ponadczasowe dylematy.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oficjalne recenzje
Nie zamierzam błąkać się w nudzie*
Stryjeńska była artystką pełną gębą. Nie tolerowała półśrodków. Obdarzona ogromnym talentem malarskim i poczuciem humoru. W pośpiechu, bo z wielkiej miłości, wyszła za mąż za Karola Stryjeńskiego. Urodziła mu kolejno: Magdę (wkurzona, bo córka),następnie bliźniaków: Jacka i Jan (i o zgroza – tylko jeden ciut, ciut przypomina słowiańskiego, jasnowłosego cherubina). W tzw. międzyczasie małżeńskiego pożycia Stryjeńska podróżowała, zdobywała malarskie szlify, obycie towarzyskie i nowe przyjaźnie oraz ciągle darła koty z Karolem. Ten, nie wytrzymawszy miłosnej presji i opresji, w końcu podstępnie zamknął ją w ośrodku dla obłąkanych. Uczucie wielkie i nieokiełzane skończyło się głośnym rozwodem. Potem kolejni kochankowie** (w tym m.in. Arkady Fiedler : (…)a „ryby śpiewały w Ukajali” wielkie Alleluja),kolejne zlecenia (w tym dla „Papieża czekolady” – Wedla) i kolejne kłopoty finansowe, które towarzyszyć już jej będą do końca życia (gdy poznaje smak rury z kremem pisze, że to feralny dzień dla jej kabzy). I wojna, która również w jej przypadku stanowiła cezurę dwóch, jakże odmiennych egzystencji. Całą wojnę spędziła w rodzinnym Krakowie, zaraz po wojnie osiądzie w Genewie, gdzie umrze w 1976 roku.
Z książki Kuźniak wyłania się zatem Stryjeńska dwojaka: ta przed i ta powojenna. Ta pierwsza, to ekscentryczna (wspomnieć obiadowy epizod u szacownych Mortkiewiczów, kiedy Stryjeńska wylała pełen talerz zupy, chcąc sprawdzić markę talerza, na którym rzeczona zupa była podawana),bon vivant, pełna życia i witalności artystka znająca swoją wartość i przyjaźniąca się z wieloma, znanymi artystami międzywojnia. Nieznośna, gnuśna, rozpieszczana przez krytyków i odbiorców jej prac. Ta powojenna – pełna wiary, kochająca matka zatroskana o los własny i najbliższych, borykająca się z biedą i izolacją. Wówczas już w pełni świadoma, że (…)praca twórcza – gdy już padnie na kobietę – nie znosi żadnego kompromisu. Osobowość niezwykła, talent wybitny.
„Stryjeńska. Diabli nadali” to kolejna, świetna, kobieca biografia (przedtem: „Papusza”, „Czarny Anioł. O Ewie Demarczyk”, „Marlene”) w dorobku Angeliki Kuźniak. Autorka bez wątpienia ma nosa do wspaniałych i unikalnych osobowości, a życiorys każdej z nich potrafi oddać w sposób interesujący i możliwe obiektywny. „Stryjeńska” to zatem portret niezwykły, bo i niezwykłą postacią była sama malarka: bezmiar wyjątkowa, znacząco wyróżniająca się na tle ówczesnej bohemy (co wcale łatwe nie było!). Uwielbiana i odtrącana, kochana i nienawidzona. Artystka, której przyszło żyć i tworzyć w najbardziej dynamicznych i tragicznym momencie historii. Znajomość jej biogramu nie jest oczywiście obowiązkowa, ale ten, kto nie sięgnie po tę książkę, niech liczy się z ogromną stratą i godną pożałowania niewiedzą!
Monika Długa
* Tytuł recenzji oraz wszystkie cytaty za: „Stryjeńska. Diabli nadali” Angelika Kuźniak, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2015.
** „Ubrałam się, umyłam, zeszłam na dół do Ziemiańskiej. Jak to okropne, że nie mam nikogo, do licha ciężkiego, żeby się można troszeczkę erotycznie wyładować. Nie jest to normalne, będąc zdrową, tak ciągle żyć w cnocie i cnocie. Jeszcze mi się coś przyczepi, psiakrew, z tej cnoty i kto doktorów będzie płacił?”
Oceny
Książka na półkach
- 1 529
- 1 306
- 307
- 40
- 39
- 28
- 25
- 21
- 19
- 18
OPINIE i DYSKUSJE
Nie wiem czy polubiłabym ją, gdybym znalazła się w otoczeniu Stryjeńskiej, wiem za to, że warto spędzić kilka godzin z tą biografią.
Nie wiem czy polubiłabym ją, gdybym znalazła się w otoczeniu Stryjeńskiej, wiem za to, że warto spędzić kilka godzin z tą biografią.
Pokaż mimo toOgromna przyjemność z czytania… wciągająca historia jednej z bardziej rozpoznawalnych artystek polskich. Barwnie opisana historia życia Zofii Stryjeńskiej. Czytać te książkę, to niemalże nieć romans z taka nieprzeciętną, niezmiernie utalentowana Zosią… gorąco polecam nie tylko na plażę i leżaczek ale również na fotel + koc i dużo dobrej mocnej herbaty-uwaga - książka wciąga!
Ogromna przyjemność z czytania… wciągająca historia jednej z bardziej rozpoznawalnych artystek polskich. Barwnie opisana historia życia Zofii Stryjeńskiej. Czytać te książkę, to niemalże nieć romans z taka nieprzeciętną, niezmiernie utalentowana Zosią… gorąco polecam nie tylko na plażę i leżaczek ale również na fotel + koc i dużo dobrej mocnej herbaty-uwaga - książka wciąga!
Pokaż mimo toOpowieść o utalentowanej artystce, jej trudnych zmaganiach z problemami finansowymi i rozdarciem między twórczością, a przyziemnym życiem.
Opowieść o utalentowanej artystce, jej trudnych zmaganiach z problemami finansowymi i rozdarciem między twórczością, a przyziemnym życiem.
Pokaż mimo toNaprawdę znakomita historia. A najlepsze jest to, że prawdziwa. Och, jaki byłby z tego dobry film.
Naprawdę znakomita historia. A najlepsze jest to, że prawdziwa. Och, jaki byłby z tego dobry film.
Pokaż mimo toPoruszająca biografia niebanalnej postaci. Pasja i talent mieszają się tu z zagubieniem i poszukiwaniem miłości.
Poruszająca biografia niebanalnej postaci. Pasja i talent mieszają się tu z zagubieniem i poszukiwaniem miłości.
Pokaż mimo toRewelacyjna książka, ja słuchałam w formie audiobooka i go też bardzo polecam. Życie Stryjeńska miała barwne więc historia sama w sobie jest wdzięczna do opowiedzenia, podobały mi się też fragmenty pamiętników i listów, które pozwalały poznać bliżej malarkę i jej sposób myślenia. Polecam!
Rewelacyjna książka, ja słuchałam w formie audiobooka i go też bardzo polecam. Życie Stryjeńska miała barwne więc historia sama w sobie jest wdzięczna do opowiedzenia, podobały mi się też fragmenty pamiętników i listów, które pozwalały poznać bliżej malarkę i jej sposób myślenia. Polecam!
Pokaż mimo toJa czytałam wydawnictwa czarnego.
życie pisze najlepsze historie
Ja czytałam wydawnictwa czarnego.
Pokaż mimo tożycie pisze najlepsze historie
Książki wysłuchałam w formie audiobooka czytanego mistrzowsko przez Dorotę Segdę. Pomimo że nie znałam twórczości Stryjeńskiej zanim zabrałam się za tę książkę, bardzo szybko dałam się porwać i z utęsknieniem oczekiwałam na chwilę, gdy będę mogła posłuchać kolejnego rozdziału. Napisana pięknym językiem, wnikliwa i wyczerpująca biografia świetnej polskiej malarki.
Książki wysłuchałam w formie audiobooka czytanego mistrzowsko przez Dorotę Segdę. Pomimo że nie znałam twórczości Stryjeńskiej zanim zabrałam się za tę książkę, bardzo szybko dałam się porwać i z utęsknieniem oczekiwałam na chwilę, gdy będę mogła posłuchać kolejnego rozdziału. Napisana pięknym językiem, wnikliwa i wyczerpująca biografia świetnej polskiej malarki.
Pokaż mimo toŚwietna. Naprawdę pochwycony żywioł artystki, nie można się oderwać. Dużo faktów, szczegółów, znakomity rytm książki, ciekawa nie tylko dla tych, którzy kochają biografie, ale i dla miłośników sztuki. Bardzo polecam.
Świetna. Naprawdę pochwycony żywioł artystki, nie można się oderwać. Dużo faktów, szczegółów, znakomity rytm książki, ciekawa nie tylko dla tych, którzy kochają biografie, ale i dla miłośników sztuki. Bardzo polecam.
Pokaż mimo toStryjeńska bezdyskusyjnie była postacią niebanalną. Charyzmatyczną i utalentowaną. Jedną z najważniejszych twarzy polskiego art déco. Z jednej strony czytelnik może zachwycać się jej nietuzinkowym życiem. Z drugiej natomiast dostrzega smutek i wieczne rozdarcie malarki w poszukiwaniu miłości, ciepła i spokoju. Nieosiągalnych na dłuższą metę z uwagi na jej charakter, brak zwykłego szczęścia oraz dziejową zawieruchę.
Bardzo dobra pozycja. Czegoś mi w niej jednak braknie, ale to może tylko wrażenie spowodowane szybkością czytania. Bo czyta się ja znakomicie.
Stryjeńska bezdyskusyjnie była postacią niebanalną. Charyzmatyczną i utalentowaną. Jedną z najważniejszych twarzy polskiego art déco. Z jednej strony czytelnik może zachwycać się jej nietuzinkowym życiem. Z drugiej natomiast dostrzega smutek i wieczne rozdarcie malarki w poszukiwaniu miłości, ciepła i spokoju. Nieosiągalnych na dłuższą metę z uwagi na jej charakter, brak...
więcej Pokaż mimo to