Stryjeńska. Diabli nadali

Nominacja w plebiscycie 2015
Angelika Kuźniak Wydawnictwo: Czarne Seria: Biografie biografia, autobiografia, pamiętnik
Czarne
Stryjeńska folklor sztuka biografia
biografia, autobiografia, pamiętnik
Biografie
Stryjeńska folklor sztuka biografia
Inne

Okładka książki Znak nr 764 Wojciech Bonowicz, Marek Krajewski, Tomasz Cyz, Angelika Kuźniak, Halina Bortnowska, Julia Fiedorczuk, Joanna Mueller, Janusz Poniewierski, Jürgen Habermas, Piotr Oczko, Dominika Kozłowska, Marta Kijewska-Trembecka, Roberto Esposito, Weronika Gogola, Redakcja miesięcznika Znak
7,0
Znak nr 764 Wojciech Bonowicz, ...
Okładka książki Znak nr 763 Wojciech Bonowicz, Mateusz Marczewski, Barbara Toruńczyk, Jacek Filek, Tove Jansson, Angelika Kuźniak, Leszek Bugajski, Julia Fiedorczuk, Marta Mizuro, Janusz Poniewierski, Marcin Wilk, Dominika Kozłowska, Józefa Hennelowa, Anna Mateja, Robert Maciej, Anna Marchewka, Olga Drenda, Anna Arno, Dorota Groyecka, Redakcja miesięcznika Znak
7,5
Znak nr 763 Wojciech Bonowicz, ...
Okładka książki Znak nr 762 Inga Iwasiów, Jan Hartman, Angelika Kuźniak, Janusz Poniewierski, Dominika Kozłowska, Józefa Hennelowa, Robert Pawlik, Andrzej Muszyński, Jan Assmann, Magdalena Kicińska, Mindaugas Kvietkauskas, Redakcja miesięcznika Znak, Piotr Oleksy
7,0
Znak nr 762 Inga Iwasiów, Jan H...
Okładka książki Znak nr 761 Manfred Frank, Wojciech Bonowicz, Grzegorz Strumyk, Angelika Kuźniak, Janusz Poniewierski, Józefa Hennelowa, Ola Synowiec, Redakcja miesięcznika Znak
5,5
Znak nr 761 Manfred Frank, Wojc...

Recenzje oficjalnych recenzentów i

Nie zamierzam błąkać się w nudzie*

36 Link do recenzji

Znakomicie napisana biografia, z wielką wrażliwością i talentem. Przywraca powszechnej pamięci postać nietuzinkową, charyzmatyczną, artystkę, której losy potoczyły się niezwykle dramatycznie, ale może właśnie dlatego ciągle fascynuje.
Całość recenzji - na blogu:

Nie mogłam się od niej oderwać....

Wspaniałe wspomnienia. Nie będę pisać nic na temat samej bohaterki, każdy powinien wyrobić sobie własne zdanie. Natomiast zachwycił mnie język, jego barwność jak i prostota. Książkę można przeczytać jednym tchem, a temperament oraz nieprzewidywalność Zofii Stryjeńskiej nadaje szczególny wyraz.

Zamiast tej książki można było wydać pamiętnik Stryjeńskiej i jej listy z komentarzem edytorskim, nie byłoby większej różnicy. Biografia przeciętna, bez jakiejś próby osadzenia malarki w kontekście.

Niestety książka mnie rozczarowała. Sięgnęłam po nią po przeczytaniu pełnych zachwytu recenzji, które szczególnie wychwalały warsztat autorki biografii. Czegoś w tej książce brakuje, szczególnie w drugiej części opisującej lata tuż po wojnie. Narracja jest dosyć rwana, brak jakiegoś bardziej ogólnego tła, tak jakby autorce już się spieszyło do końca.

Stryjeńska maluje głownie tematy ludowe bo w nich widzi kolor - przeciwieństwo szarości. Po przeczytaniu "Diabli nadali" śmiało można napisać, że sama była kolorowym ptakiem, który nie dał się podporządkować żadnym schematom. Wspaniały jest jej cięty i dowcipny język.

Świetna książka, wciągająca i wprowadzająca w klimat dwudziestolecia międzywojennego.

Na półkach: , , , , ,

Z jednej strony - zawód, że życie artystki potraktowano dosyć pobieżnie, wręcz reportersko. Z drugiej strony - mimo tej kondensacji - ukazanie niespokojnego, artystycznego ducha Zofii Stryjeńskiej; kobiety genialnej ale niezrównoważonej psychicznie (może dwubiegunowość, może zdiagnozowana późno schizofrenia) i z tego powodu skazanej na wieczną tułaczkę emocjonalną i...

fantastycznie napisana, smiałam się i płąkałam, wracam do jej cytatów non stop

Cóż za rozczarowanie. Taka postać i taki materiał na biografię, a tymczasem dostajemy to, co zwykłe, urodziła się...rodzice byli...ona się uczyła...pojechała, wróciła, umarła.
Taka postać zasługuje na wyjątkową biografię, mam nadzieję, że pojawi się ona jeszcze za mojego życia.

Dyskusje

1 179