Kobiety

Okładka książki Kobiety Andrea Camilleri
Okładka książki Kobiety
Andrea Camilleri Wydawnictwo: Rebis Seria: Bel Paese. Mistrzowie współczesnej literatury włoskiej literatura piękna
Bel Paese. Mistrzowie współczesnej literatury włoskiej
Donne
Rebis
2015-09-22
2015-09-22
Tomasz Kwiecień
Tomasz Kwiecień

Kobiety i ich różnorodność. Kobiety, ich piękno i złożoność charakteru... Camilleri pisze o tych, które spotkał w literaturze i w rzeczywistości. Niektóre opowieści podobały mi się bardzo, inne mniej, ale ogólnie było naprawdę dobrze. Jeśli ktoś lubi przyglądać się kobietom albo o nich czytać to może mu się spodobać ta książka. Są w niej również wątki, jak mniemam autobiograficzne, uwielbiam czytać takie historie.

Wybitna

Wybitna

Wspaniałe historie kobiet. Kobiet przeróżnych, istny wachlarz osobowości. Historie opowiedziane z wdziękiem, z szacunkiem, z podziwem. Chyba przede wszystkim z tym ostatnim. Odniosłam wrażenie jakby każda kobieta w oczach pisarza była jedyna w swoim rodzaju, na swój sposób ciekawa i wartościowa. Na tyle, by zechcieć przekazać jej historię dalej. Wspaniała książka

Niesamowite! Włoski pisarz i reżyser. To on wymyślił komisarza Montalbano. Tutaj dostajemy chyba 40 opowiadań o kobietach w życiu pisarza. Kobiety, które spotkał osobiście oraz takie o których czytał w powieściach i takie, które uwieczniono na obrazach, rzeźbach i na grobowcach. Od A do Z. Wszystkie piękne i niepowtarzalne. Czasami niszczycielskie.

Bardzo lubię prozę A. Camilleriego, zarówno jego cykl o komisarzu Montalbano, jak i krótkie opowiadania o innej tematyce.
W tym zbiorze autor składa hołd kobietom i kobiecości (przyznam, że dziwią mnie uwagi na temat szowinistycznego charakteru utworów; jestem na tym punkcie wyczulona, ale tutaj jakoś nie doszukałam się takich treści).

Camilleri opisuje zarówno kobiety, które na różnych etapach swego życia poznał osobiście, jak i takie, o których jedynie słyszał albo czytał. Nie brak tu wspaniałych i kontrowersyjnych bohaterek literackich, są mniej lub bardziej popularne aktorki, pisarki, postacie historyczne...
Są i babcie autora, o których pisze on ciepło, ale i zabawnie - z typowym dla siebie poczuciem humoru.

W całym zbiorze dowcip przeplata się z powagą, są tu i fragmenty dosadne, i liryczne; sporo utworów kończy się zaskakującymi puentami albo ma otwarte zakończenia, co zostawia pole do popisu wyobraźni czytelnika.

Spodobało mi się balansowanie przez pisarza między prawdą i fikcją literacką. Nieraz narrator podkreśla, że nie jest pewien, czy pewne zdarzenia rzeczywiście miały miejsce, czy tylko mu się przyśniły albo z biegiem lat przybrały nowe barwy i kształty. Pisze o tym także co nieco w posłowiu, w którym puszcza do odbiorców oko:) - cały Camilleri.

Dla fanów włoskiego pisarza ten zbiór to wielka gratka - przy okazji można dowiedzieć się, jaka jest geneza powstania postaci skandynawskiej kochanki komisarza Montalbano. To, oczywiście, nie jedyny i nie najważniejszy powód, dla którego warto sięgnąć po tę książkę.

Camilleri opisuje zarówno kobiety,...

Interesująco i ładnym językiem napisane, ale zbyt szowinistyczne...

Interesująco i ładnym językiem napisane, ale zbyt szowinistyczne...

Zbiór opowiadań o kobietach. Kobietach, które autor znał, o których od kogoś usłyszał, które zostały uwiecznione w sztuce. Nie ma żadnego klucza w doborze opowiadań, to zbieranina impresji, których jedynym wspólnym mianownikiem jest bohaterka - kobieta.
Niektóre opowiadania są zabawne, niektóre smutne niektóre (zwłaszcza te dotyczące kobiet jako inspiracji dla artystów) - ciekawe. Co do zasady jednak, nieco seksistowskie. Dla mnie pozycja ciekawa głównie dlatego, że daje wgląd w osobowość i życie autora.
Jedna gwiazdka jest za jak zawsze dobry styl i język.

Spotkane w mieście i na wsi, gwiazdy kina i teatru, bohaterki literackie, postacie historyczne, wymyślone, wyśnione lub realne, Włoszki i cudzoziemki, młode, dojrzałe, wyzwolone lub opięte gorsetem moralności, zawsze fascynujące - kobiety. Zbiór krótkich historii, o kobietach, które pozostały w pamięci autora i miały według niego, wpływ na jego życie. Hołd dla kobiecości oczami mężczyzny.

Na pytanie o czym jest ta książka można odpowiedzieć jednym słowem: o kobietach. Autor zebrał w tej książce całą galerię kobiecych postaci wokół których snuje swoje historyjki. Każda z kobiet w jakiś sposób zostawiła swój ślad w pamięci pisarza i nieważne czy była to bohaterka wiersza, żona średniowiecznego wielmoży, kobieta, którą Camilleri poznał czy też, o której tylko słyszał. Znajdziemy tutaj przeróżne charaktery, które w jakiś sposób zachwyciły lub zainteresowały pisarza. Angelica, Bianca, Carla, Ksenia, Lulla, Zina... Postacie barwne, pełnokrwiste, nietuzinkowe.

Kobiety według Camilleriego to istoty tajemnicze, piękne, niebywale zmysłowe, niekiedy wręcz pierwotne w swej zmysłowości. Widać, że tę książkę pisał facet, z samego sposobu, w jaki pisał o paniach, oraz z rzeczy na które zwracał uwagę, często skupiał się na cielesności, instynkcie. Przy czym odniosłam wrażenie, że kobiety Camilleriego są częścią natury, są nieokiełznane, wolne i zachwycające. Podobały mi się te miniaturki, choć autor moim zdaniem za bardzo skupiał się na seksualności, nieco zaniedbując inne aspekty kobiecości - przynajmniej przy niektórych bohaterkach :)

Wydanie książki jest bardzo estetyczne. Twarda oprawa i okładka dopasowana do treści bardzo mi się podobały. Czcionka i układ tekstu są przyjazne dla oka i sprawiają, że Kobiety czyta się przyjemnie i płynnie. Miło spędziłam przy niej czas. Ciekawie było dowiedzieć się, jak nasza płeć widziana jest oczami mężczyzn. Choć mam wrażenie, że tacy mężczyźni jak autor powoli wymierają - tacy, którzy zachwycają się kobietą, dlatego, że jest kobietą. A i prawdziwa kobiecość też powoli się gubi w tym tempie życia, które sobie narzucamy. Warto się nad tym zastanowić, nad istotą kobiecości.

Urocze miniaturki poświęcone kobietom, które w jakiś sposób wpłynęły na życie Camileriego. Wśród nich znajdują się zarówno gwiazdy filmowe oglądane w kinie w czasach dzieciństwa, wieloletnie przyjaciółki, przelotne znajomości, albo też osoby, których historie poznał tylko ze słyszenia. Każda z nich jest jednak na swój sposób niezwykła i wspólnie tworzą ciekawy obraz przeszłości pisarza. Można też odkryć ciekawostkę związaną z pierwowzorem jednej z bohaterek serii powieści o Montalbano.

• O kobietach
  • Literatura włoska