Wiadomość

opowiadania

Oficjalne recenzje i

List w butelce

[ 26 ] Link do recenzji

Młoda kobieta wysyła listy do Evy, jednak nigdy nie otrzymuje odpowiedzi. Inna zabiera swoją łódź na podróż w głąb siebie. Rozmowy z Samuelem zazwyczaj są trudne i prowadzą raczej wstecz. Robert listownie zakańcza znajomości, nawet jeżeli nigdy ich nie rozpoczął. Ilustrator wyjeżdża do upuszczonej chaty w poszukiwaniu inspiracji, mimo że miał ją tak blisko siebie. Młody...

Niesamowite jest to jak autorka potrafiła ze skrawków ułożyć piękne historie, bez początku i końca, zostaje spore pole do popisu dla wyobraźni czytelnika. Zaczarowane historie!

Nierówna książka. Część opowiadań była dobra, kilka genialnych, a kilka nie wiadomo po co napisanych. Jedyne co je wszystkie łączy to szczerość i brak pozy autorki. I to, że wyglądają jak prawdziwe życie, a nie tzw. literatura. A to już uważam za plus.

Wiadomość o tej książce wpadła w moje ręce przypadkowo. A że przypadki uwielbiam, pospiesznie ją zamówiłam. Po "Córce rzeźbiarza" miałam niedosyt, wszak wiele lat nie wiedziałam nawet, że Mama Muminków pisze dla dorosłych!
Opowiadania połyka się jednym szybkim haustem, przez barwne opisy życiowych wydarzeń docieramy do zaskakujących puent.
Książka przypadła mi do gustu w...

2081

Tove Jansson w swojej "Wiadomości" zabiera nas w bardzo intymny świat. Niby ukradkiem pokazuje zapachy, obrazy, emocje. Niby krótkie opowiadania wydają się być różne, a jednak mam wrażenie, że wszystkie mówią o jednym. O bardzo wewnętrznym, głęboko przeżywanym poczuciu samotności. Samotności w rodzinie, wśród przyjaciół, wśród ludzi. O pielęgnowaniu tej samotności,...

Tove w opowiadaniach jest świetna - jest tutaj dużo o sztuce, akcie tworzenia, byciu artystą. Świetne, doskonale zbudowane opowiadania, mistrzowskie operowanie słowem i obrazem.

Trudno mi jest zebrać myśli po lekturze tego zbioru. Trudno mi przede wszystkim dlatego, że ciągle jeszcze brak mi doświadczenia w czytaniu i recenzowaniu takiej formy wypowiedzi, jak opowiadanie. Może też dlatego, że na tapetę zawsze biorę opowiadania tak znakomitej i niekwestionowanej mistrzyni, jak pani Tove Jansson.
Jej nazwisko od razu przykuło moją uwagę, kiedy...

pełne niedopowiedzeń, delikatne i dyskretne

Uwielbiam Tove. Opowiadania na różne tematy, o ludziach, samotności, o surowości skandynawskiej. Plus za okładkę :-)

To, że kocham Tove Jansson jest po prostu oczywistym faktem. Mama Muminków skradła moje serce, ale tak naprawdę moje uczucie przypieczętowała "Córka rzeźbiarza". Książka ta była dla mnie magiczna i wyjątkowa - mogę śmiało powiedzieć, że stanowi dla mnie niedościgniony wzór, którego nie...

Dyskusje

• Chcę w prezencie