Młodość

Paolo Sorrentino Wydawnictwo: Rebis Seria: Bel Paese. Mistrzowie współczesnej literatury włoskiej literatura piękna
La giovinezza
literatura piękna
Alicja Bruś
Bel Paese. Mistrzowie współczesnej literatury włoskiej
literatura włoska film włoski Sorrentino

"Młodość" nie jest typową powieścią, bardziej jest zbiorem rozmaitych scenek, które rozgrywają się w szwajcarskim kurorcie dla podstarzałych bogaczy. Ta pozycja nie wnosi nic nowego do filmu, jest zupełnie niepotrzebna i styl pisarski pozostawia także wiele do życzenie. Palo Sorrentino jest o niebo lepszym reżyserem, za pomocą obrazów opowiada piękne, wzruszające historie,...

Dla mnie jest to przeciętna książka z fajną ideą.

Świetne, odniosłam wrażenie że z całego wachlarza gości kurortu najstarsi (duchem) byli ci z najmłodszą metryką i na odwrót: najmłodsi wydawali się ci staruszkowie pytający się codziennie o ilość oddanego moczu!

Wesołe jest życie staruszka? Chyba jednak niekoniecznie.

Książka inna niż wszystkie, trochę jak scenariusza, trochę jak pokaz slajdów. Sens odnajdujemy na końcu. Książka pełna refleksji, zamyślenia ale też co rzadkie ...inteligentnego dowcipu. Nie takiego "haha", który wychodzi z buzi, ale takiego, który wychodzi z duszy. Dowcip tak zaskakujący, że w pociągu udało mi się parsknąć bez zapowiedzi. Zaskakująca też jest śmierć w tej...

"Młodość" Paolo Sorrentino jest jak przyjemna piosenka. Przepiękna i poruszająca. Warto się wsłuchać. Niech nikogo jednak nie zmyli tytuł. To książka o starości.GORĄCO POLECAM!

Dzień za dniem, tydzień za tygodniem, miesiąc za miesiącem i rok za rokiem. Nasze ciało się zmienia, wiotczeje, chmurnieje. Jak dobrze, że mamy jeszcze duszę, która pomimo upływu czasu wciąż żywa, dynamiczna, młoda. Nie zabij jej starością i zniechęceniem.

Przyjaźń i pasja...

Starość też jest piękna i bogata w przeżycia. proza subtelna, adaptowany scenariusz filmu, który chętnie bym obejrzała ze względu na charyzmatyczną obsadę. Michael Caine i Harvey Keitel to wspaniali aktorzy z doskonałym warsztatem.
Fabularnie niewiele się dzieje, ot dwaj staruszkowie zażywają dostępnych im uciech w alpejskim kurorcie. Towarzyszą im dzieci, kotóre stanowią...

Niewyobrażalnie boli mnie, że książka oparta na jednym z moich ukochany filmów zeszłego roku jest tak fatalnym tworem. Sorrentino, reżyser z ciebie świetny, ale pisać to ty nie potrafisz. Co trzy minuty rzucałem książką z krzykiem "jezu, jakie to koszmarne".

Zgrabnie skomponowany w prozę scenariusz do filmu "młodość". Napisany bardzo przystępnie, szybko się czyta. Historia grupy ludzi, dodam ze w większości starszych ludzi, przebywajacych w alpejskim kurorcie. Ich rozterki, dramaty, szczęścia, problemy zgrabnie zebrane w prostą historię.

Dyskusje

• 2019