Kiedy mnie jeszcze nie było na świecie

Okładka książki Kiedy mnie jeszcze nie było na świecie Joanna Omilian
Okładka książki Kiedy mnie jeszcze nie było na świecie
Joanna Omilian Wydawnictwo: Novae Res literatura dziecięca
28 str. 28 min.
literatura dziecięca
Novae Res
2015-01-01
2015-01-01
28 min.

„A skąd się biorą dzieci?” – to chyba pytanie, przed którym drży większość rodziców. I słusznie, ponieważ historia z bocianem i kapustą, choć wszystkim znana to raczej mało wiarygodna. „Kiedy mnie jeszcze nie było na świecie” to wierszyk dziecka, które opowiada jak minęło mu kilka miesięcy w brzuchu mamy. Sięgnęłam po tę książkę z czystej ciekawości jak zostanie rozwiązana kwestia trafienia do tego brzucha.
Krótki wierszyk opatrzony czasem mniej czasem bardziej udanymi rymami przywołuje ważniejsze momenty z życia płodowego. Pierwsze uderzenia serduszka, pojawianie się kolejnych części ciała, ekspresja emocji, pierwsze interakcje ze światem zewnętrznym, aż do momentu narodzin. Niezwykle dopasowane są piękne ilustracje, które spodobają się czytelnikom w każdym wieku. Odzwierciedlają one opis rozwoju, który łatwiej jest zapamiętać.
Jako psycholog blisko związany z działem rozwojowym muszę przyznać, że spodobało mi się, że książka zwraca uwagę na społeczne i emocjonalne aspekty rozwoju w brzuchu mamy. Przecież to nie tylko pojawianie się kolejnych narządów i osiąganie coraz większych rozmiarów. Nauka pokazuje, że jest to okres bardzo znaczącego rozwoju w każdym jego aspekcie, co umiejętnie pokazała Joanna Omilian w swojej książce.
Co mnie zaniepokoiło? Dziecko słyszy mamę, mama jeszcze nie wie, że ono tam jest. A gdzie tata? Nie wspomina się o nim w całej książce. Rozumiem, że rodzicielstwo to nie zawsze mama i tata, bo życie różnie się toczy. Jednak z tego, co wiem, po to by dziecko przyszło na świat tata jest potrzebny, bez dodatkowego wdawania się w szczegóły. Skoro dziecko słyszy świat zewnętrzny to też tatę. Przewracając kolejne strony książki czekałam aż on się pojawi, ale nie ma go całe 9 miesięcy. Po przeczytaniu zaczęłam się zastanawiać czy zostanie to dostrzeżone przez dzieci, czy będą pytać, czy samotna matka będzie umiała o tym opowiedzieć. Niemniej książka jest ciekawą i nieingerującą nadmiernie w dziecięce postrzeganie świata przez nawet najmłodszych czytelników.

Pełna recenzja książki na:

Kolorowa, rymowana i z humorem o tym, gdzie przebywa maluszek przed urodzeniem i co "tam" robi. Jestem na tak dla takich opowiastek.

• Legimi 📚
  • Zrecenzowane
  • 2015
  • Dla Mateusza
  • Dziecionkowe
  • Egzemplarz recenzencki

Dodaj cytat z książki Kiedy mnie jeszcze nie było na świecie