Proste sytuacje nie do rozwiązania. 39 opowiadań filozoficznych

Okładka książki Proste sytuacje nie do rozwiązania. 39 opowiadań filozoficznych Roberto Casati, Achille Varzi
Okładka książki Proste sytuacje nie do rozwiązania. 39 opowiadań filozoficznych
Roberto CasatiAchille Varzi Wydawnictwo: literatura piękna
2008-01-01
2008-01-01

Książka intrygująca. Historie króciutkie, z których każda inspiruje i zmusza do myślenia. Wracamy dzięki niej do punktu widzenia pytającego o wszystko dzieciaka, z tym że owe pytania to już zupełnie inna bajka.

Zaczyna się fascynująco, z lekka filozoficznie, kończy na zawiłościach logicznych. Do pewnego momentu czytało się ją jednym tchem, ale później nastał punkt zwrotny, w którym nie było już nawet zbyt interesująco.

Bardzo ciekawy pomysł. Książeczka, choć w zasadzie na jedno popołudnie, coś po sobie pozostawia.

Filozofowanie podane w bardzo przystępnej formie. Łatwo było wychwycić sens opowiadań, a właściwie opowiastek, bo wszystkie były bardzo krótkie. Niektóre faktycznie pobudziły do myślenia, ale nie były to jakieś głębokie refleksje. Jako odskocznia od normalnych powieści - może być.

Nie mogłam się doczekać tej książeczki :) smakowałam ją później jak najdroższą czekoladę. Usłyszałam kiedyś zdanie "lubię radio, bo lubię kiedy ktoś do mnie mądrze mówi" - mam dokładnie takie same odczucia w przypadku "Prostych sytuacji"; otóż lubię, gdy ktoś dla mnie mądrze pisze! Mądrze, ale nie w sposób, który pokazuje wyłącznie wyrafinowanie autora i sprawia, że czytelnik gubi się w gąszczu jego myśli. Nad tymi opowiadaniami nieraz zatrzymywałam się i zastanawiałam, wiele mnie bawiło, nie nudziłam się ani przez chwilę. Polecam wszystkim, którzy lubią wynieść coś z lektury.

Doceniłam zaledwie kilka opowiadań z 39. Głównie spodobało mi się pierwsze i to dzięki niemu wzięłam się za czytanie tej książki.

Po ocenie na portalu myślałem, że książka będzie faktycznie ciekawa. Moim zdanie przereklamowana i trochę nudna. Czekałem z oceną parę dni, że może mi się coś poukłada, ale nic się nie zmieniło po ochłonięciu :)
Wydaje mi się, że szkoda na nią czasu.

Wydaje mi się, że szkoda na nią czasu.

• Plan na 2015
  • #hiszpanskowloskibzik
  • Włochy

Dodaj cytat z książki Proste sytuacje nie do rozwiązania. 39 opowiadań filozoficznych