Skafander i motyl

Jean-Dominique Bauby literatura piękna 136 str.
2013-08-05
1997-01-01
słowo/obraz terytoria
literatura piękna

2013-08-05
słowo/obraz terytoria
literatura piękna

Kup książkę

Takie książki w ogóle nie powinny podlegać ocenie.
Wiele już takich książek przeczytałam - prawdziwych, życiowych, tragicznych.
Na ich tle ta jednak się wyróżnia.
Po pierwsze na podziw zasługuje determinacja autora, by w stanie bezruchu i paraliżu całego ciała oraz prawie zupełnego braku możliwości kontaktu ze światem znaleźć jednak sposób na przekazanie swoich myśli.
Po...

Refleksja nad życiem mężczyzny, który kiedyś żył jak młody bóg, a został uwięziony w sparaliżowanym ciele. Ze względu na sposób powstania jest to pozycja imponująca. Objętościowo krótka, ale jej wnętrze jest bogate, chociaż może nie najbardziej oryginalne. Jest tu trochę o zmianie hierarchii wartości, dostrzeganiu tego, co najważniejsze i rozpamiętywaniu straconych szans.

Wiem, że autor pisał to powieką... Wiem o jego zamknięciu w ciele... Wiem, ale... czegoś mi w tym dziele brak, bym uznała je za coś więcej niż tylko zapiski zaskoczonego swym ograniczeniem redaktora sławnego pisma kobiecego.

Książka zaskakująca zawierająca troszkę humoru i powagi sytuacji. Dostajemy w niej emocje jakie wiążą się w umyśle osoby nagle niepełnosprawnej poprzez mocny wylew, gdzie tylko jednym okiem jest w stanie zakomunikować by włączyć mu telewizor czy też poprawić mu rękę po spadła bezwładnie. Powieść daje dużo do myślenia że nagle z różnych przyczyn może się życie posypać...

Jakże inna od filmu..
Każda litera na wagę mrugnięcia..
Budzi mój podziw staranność w doborze słów, dystans do siebie w rozpaczy bezdennej..
Minimalizm w wymiarze XXL niosący niesamowity ładunek emocji..
Przeczytam raz jeszcze, bez pośpiechu..

Mogłoby się wydawać, że jest to historia jakich nie brakuje - zdrowy umysł zamknięty w sparaliżowanym ciele. Jednak w tej opowieści na uwagę zasługuje determinacja autora, który komunikuje się ze światem jedynie po przez mruganie powieką. Tworząc zdania swojej książki, musiał starannie dobierać każde słowo by jak najlepiej, a za razem najkrócej opisać to co czuł.
Czytając...

Intrygujący tytuł. Treść równie ciekawa. Czasami zabawna, czasami smutna. Coś innego. Warto sięgnąć po tę pozycję książkową.

Mimo niewielkiej objętości, zasługuje na uwagę. Fenomenalna ponieważ sposób, w jaki autor porozumiewa się ze światem zewnętrznym, jest absolutnie fenomenalny. A poza tym... kolejna historia człowieka zamkniętego w "kokonie" własnego ciała, który nadal myśli, przeżywa, obserwuje, dostrzega wartość jaką jest życie.

Motyl zamknięty w skafandrze ciała – recenzja książki „Skafander i motyl” Jean-Dominique'a Bauby

"Z dala od zgiełku, w odzyskanej ciszy, słyszę, jak po mojej głowie latają motyle."

Jakiś czasu temu obejrzałam film „Motyl i skafander”. Okazał się niezwykle poruszającym obrazem, a że powstał w oparciu o książkę „Skafander i motyl” (1997) od razu postanowiłam ją przeczytać....

„Skafander i motyl” jest krótka i niby o niczym. Nie jest arcydziełem literatury, ani nie porywa fabułą. Ale jest to książka naprawdę niezwykła przez okoliczności powstania. Każda litera była zapisana przez... mrugnięcie powieką. Niesamowite. Jednocześnie nie jest to ściana płaczu, nad utraconym życiem, ale też o dziwo, całkiem zabawna i ironiczna obserwacja...

Dyskusje

1 562