Historia dobrego bramina

Okładka książki Historia dobrego bramina Voltaire
Okładka książki Historia dobrego bramina
Voltaire Wydawnictwo: Wolne Lektury klasyka
Kategoria:
klasyka
Wydawnictwo:
Wolne Lektury
Data wydania:
2014-09-11
Data 1. wyd. pol.:
2014-09-11
Język:
polski
ISBN:
9788328810228
Tłumacz:
Tadeusz Boy-Żeleński
Tagi:
fiozofia szczęście
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
33 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
39
26

Na półkach:

miniatura, ale niesie

miniatura, ale niesie

Pokaż mimo to

avatar
1130
916

Na półkach:

Tak dużo treści, a tak niewiele do czytania.

Tak dużo treści, a tak niewiele do czytania.

Pokaż mimo to

avatar
268
54

Na półkach: ,

W krótkiej powiastce filozoficznej Voltaire, francuskiego filozofa, spotykamy się z dwoma postaciami: bogatego i roztropnego mędrca - bramina, oraz jego starej i biednej sąsiadki - Hinduski.
Problem w tym, że światły bramin czuje się nieszczęśliwy; zajmowanie się filozofią powoduje tylko że staje się: "przygnieciony własną ciekawością i niewiedzą" (co ciekawe: zgłębia tajemnice natury tylko wtedy gdy nie zabawia się ze swoimi trzema żonami),a głupia Hinduska - szczęśliwą pomimo życia w niewiedzy. Pojawia się paradoks: "[…] ci, którzy są zadowoleni ze swego istnienia, są zupełnie pewni, że są zadowoleni; ci, którzy rozumują, nie są równie pewni, że dobrze rozumują". Narrator (prawdopodobnie Voltaire) zastanawia się, czy warto być radosnym głupcem, niż szarpanym wątpliwościami istoty świata mędrcem; pyta swoich koleżków po filozofii. I tutaj pada wyraźna odpowiedź, będąca puentą utworu: "Wywnioskowałem stąd, iż jeżeli przywiązujemy wagę do szczęścia, więcej jeszcze przywiązujemy jej do rozumu".

[Bardziej przemawia do mnie postawa przejawiana przez starą Hinduskę, która pomimo swojego ubóstwa i lekkiej dewocji potrafi być osobą szczęśliwą. Można sobie tkwić w filozoficznej zadumie, mając w życiu wszystko czego potrzeba (tu dziwne stwierdzenie: "mając bowiem wszystkiego pod dostatkiem, nie potrzebował nikogo oszukiwać"),a o wiele łatwiej zrozumieć, że zmagając się z nieprzychylnym losem szukamy pocieszenia, dającego ułudę radości w rzeczach najprostszych (mimo całej naiwności, bycia jak ona: "starym bezdusznym gratem" (sic!)). Potem taki Faust (podobnie jak on, bramin zgłębił całą wiedzę książkową świata) zacznie pragnąć - po prostu - szczęścia.
Reasumując, bardziej przemawia: "ostatecznie bowiem o cóż chodzi? O to, aby być szczęśliwym"].

Inne uwagi:

- nadużycie określeń - można znaleźć kilka dowodów; nazwanie: w tytule bramina "dobrym" (czemu? przecież w tekście nie ma żadnych do tego odwołań; prawdopodobnie kontrast pomiędzy "złym" myśleniem Hinudski a "dobrym" bramina),Hinudski "starym bezdusznym gratem" i "dewotką"(tylko dlatego że nieco naiwnie, nie zadawając sobie pytań o istotę religii, jest wierząca i pewnie przyjmuje jej wszystkie proste myśli - uznaje dobro; nie posiada filozoficznej "ogłady")
- brak wyrazistej puenty

Cytaty:

* "Studiuję od czterdziestu lat pouczam innych, a sam nie wiem nic",
"Tymczasem zasypują mnie codziennie pytaniami co do wszystkich tych punktów; trzeba odpowiadać; nie mam nic rozsądnego do powiedzenia; gadam wiele i kiedy skończę mówić, doznaję uczucia pomieszania i wstydu za samego siebie" - można odnieść do niektórych nauczycieli w polskich szkołach

* "nie wiem, dlaczego istnieję"

* "Zrozumiałem, że im więcej posiadał światła w głowie a uczucia w sercu, tym bardziej był nieszczęśliwy"

Data powstania utworu: 1759

NOTATKA

;)

W krótkiej powiastce filozoficznej Voltaire, francuskiego filozofa, spotykamy się z dwoma postaciami: bogatego i roztropnego mędrca - bramina, oraz jego starej i biednej sąsiadki - Hinduski.
Problem w tym, że światły bramin czuje się nieszczęśliwy; zajmowanie się filozofią powoduje tylko że staje się: "przygnieciony własną ciekawością i niewiedzą" (co ciekawe: zgłębia...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    49
  • Chcę przeczytać
    17
  • 2018
    3
  • Ebooki
    3
  • Literatura francuska
    2
  • E-book
    2
  • 2023
    1
  • Może kiedyś
    1
  • Literatura francuska 🇫🇷
    1
  • Posiadam
    1

Cytaty

Więcej
Voltaire Historia dobrego bramina Zobacz więcej
Voltaire Historia dobrego bramina Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także