Kolonia karna

2020-01-01
27 min.
9788327201386

Okładka książki Proces Franz Kafka, David Zane Mairowitz, Chantal Montellier
Proces Franz Kafka, David ...
Okładka książki Franz Kafka. Rysunki Judith Butler, Franz Kafka, Andreas Kilcher, Pavel Schmidt
Franz Kafka. R... Judith Butler, Fran...

Opresja dyktatora. Zidiocenie masy, która zatraca wrażliwość i solidarność międzyludzką oraz oczywiście zdolność racjonalnego myślenia. Bezkrytyczne przyjmowanie wizji jednego człowieka jako religii i prawa rządzącymi masami. Niepojęte jak ponadczasowe są to zachowania. By to opisać trzeba by było wejść w politykę, i naszą wewnętrzną i tą światową ☹ lepiej sięgnąć po kolejna książkę ☺

Krótkie opowiadanie o tym, jak sprawiedliwy sąd zmienia się w krwawe przedstawienie. Sprawiedliwy tylko z punktu urzędu, ponieważ skazaniec ginie bez powiadomienia i wcześniejszego ostrzeżenia przed wyrokiem. Absurdalne, jak twórczość Kafki, ale autor ma w swojej twórczości bardziej zajmujące opowieści, jak ,,Zamek" czy ,,Przemiana".

Co to za dziwne opowiadanie, historia jest strasznie dziwna, ale kwestionuje wiele rzeczy: moralność, sprawiedliwość, tradycje, słuchanie się rozkazów, karę śmierci. Groteskowe i zaskakujące.

Pierwsze skojarzenie, które pojawia się w umyśle na początku lektury to doktor Mengele i jego eksperymenty. Kompletne wyrachowanie i usunięcie z pole widzenia jakiejkolwiek wartości jaką może stanowić człowieczeństwo na rzecz skrajnie idącego eksperymentalizmu i zachwytu nad doświadczeniem i postępem. Jednakże, w objęciu całej treści nasuwa się refleksja, iż tak jak rewolucja zjada swoje dzieci, tak w pewnym sensie idea obwarowana najpiękniejszymi argumentami może stać się także zgubą dla tych, którzy przy niej trwają. Jeśli jednak przyjąćby łagodniejszą interpretację możnaby postawić twierdzenie, iż zasadniczą treścią opowiadania jest pytanie o to co jest pewne i co za tą pewnością przemawia. Metodą zaś na sprawdzenie i zweryfikowanie tego czy w to co wierzymy jest prawdziwe jest to by niejako wyjść z siebie i oglądem zzewnątrz spróbować "hipostatycznie" zaobserwować siebie samego wraz ze swym stanowiskiem, i określić czy jest on racjonalne oraz czy ma rację bytu.

Czasami taką kolonią karną mogą być nasze przekonania, przy których trwamy bez względu na koszta nie bacząc na to, że ranią bądź są zgoła fałszywe.

Krótka, a niesamowicie dająca do myślenia historia!

Krótka, a niesamowicie dająca do myślenia historia!

System sprawiedliwości to tu leży.

System sprawiedliwości to tu leży.

• Studia
  • 👌 Janecki poleca
  • 0 📲 E-książki
  • Przeczytane - 2019

Dodaj cytat z książki Kolonia karna