Strefa Darien

Novae Res
2014-10-01
2014-10-01
Ameryka Południowa podróż

Okładka książki Kryminalna Piła. Błąd w sztuce Ryszard Ćwirlej, Marek Dryjer, Dorota Dziedzic-Chojnacka, Joanna Gręda, Andrzej Klawitter, Paweł Kukliński, Robert Małecki, Marta Matyszczak, Jarosław Oryszak, Joanna Pawłusiów, Beata Sołowiej, Izabela Szymczak, Karolina Wilczyńska, Katarzyna Wójcik, Michał Zieliński
Kryminalna Pił... Ryszard Ćwirlej, Ma...
Okładka książki Zaułki zbrodni Katarzyna Ferenc, Marta Jankowska, Marek Kozłowski, Joanna Marat, Piotr Matysiak, Adrianna Michalewska, Anula Trojanowska, Michał Zieliński
Zaułki zbrodni Katarzyna Ferenc, M...

wyprawa ciekawa ale kiepsko opisana językowo

wyprawa ciekawa ale kiepsko opisana językowo

"Jesteśmy niczym maszyny z okresu socjalistycznego (…) A przecież słońce jest gorące, a nasze życie tak krótkie!".

Marzenia się nie spełniają, marzenia się spełnia - tak mogłabym podsumować w małym skrócie całą tę książkę. Książkę, która przedstawia historię świadczącą o tym, że nigdy nie spełnimy swoich marzeń, jeśli będziemy je stale odkładać na później. Każdy z nas ma taką szansę, ale tylko nieliczni ją wykorzystują, tak jak autor.

Michał Zieliński to urodzony w 1986 r. w Białej Podlaskiej, absolwent Wydziału Pedagogiki Kryminologicznej. Jest miłośnikiem podróży wszelakich, a w szczególności tych do Ameryki Południowej. Fascynują go dzikie plemiona i ich kultura.

"Strefa Darién" to autobiograficzna książka będąca świadectwem wyprawy, jaką odbył jej autor do jednego z najmniej znanego człowiekowi miejsca, czyli do Przesmyku Darién, który dzieli Panamę i Kolumbię. Południowoamerykańska selva, czyli dżungla była eksplorowana przez siedmioosobową ekipę. Książkę urozmaicają zdjęcia z tej nietuzinkowej wyprawy.

Wielu z nas oglądając programy podróżnicze lub czytając książki tego typu myśli o tym, by spakować plecak i wyruszyć w świat. Właśnie, tylko myśli, bo gdyby dzisiaj, teraz, w tej chwili zaproponowano nam jakikolwiek wyjazd, pewnie zaczęlibyśmy równoważyć sobie wszelakie za i przeciw temu pomysłowi. Michał Zieliński wybił się ponad tę przeciętność, gdyż niewątpliwie potrafi smakować życie i potrafi wyciągnąć z niego tę najważniejszą esencję, czyli sens istnienia. Nieco szalony, nieodpowiedzialny i nierozważny, ale czasami właśnie takim trzeba być, by przeżyć najpiękniejsze chwile naszego życia. Autor nie jest podróżnikiem z prawdziwego zdarzenia, ale pasjonatem, który nie bał się spełnić swojego marzenia. Jego postawa jest dla mnie inspiracją i dla was z pewnością także będzie.

Wymarzona wyprawa w niezbadane rejony Panamy okazała się dla Michała Zielińskiego nie tylko podróżą otwierającą umysł na szersze horyzonty. Okazała się także bowiem w dużym stopniu wielką bitwą z własnymi ograniczeniami, nie tylko tymi fizycznymi. Otóż surowy, tropikalny klimat i bardzo trudno dostępne położenie Strefy Darién spowodowało wiele komplikacji podczas wyprawy, co z kolei wpływało na kondycję psychiczną autora. To intrygujące móc obserwować, w jakim stopniu czynniki zewnętrzne wpływają na nasze zachowanie w tak ekstremalnych warunkach. Ta walka, którą Michał Zieliński wygrał okazała się dla mnie niezwykle motywującą, bo skoro taki kompletnie nieprzygotowany na wszelkie trudy człowiek dopiął swojego celu, to każdy z nas może również tego dokonać.

Michał Zieliński podczas swojej podróży stara się ukazać specyfikę miejsca, które eksploruje. Miejsca, w które zwykli ludzie praktycznie się nie zapuszczają, a w którym można spotkać przedstawicieli karteli narkotykowych, czy też kolumbijskich partyzantów. Zadziwiające jest również to, że opisane przez autora procedury załatwiania potrzeb fizjologicznych w dżungli są tak sprecyzowane i usystematyzowane.

Nie ukrywam, że Michał Zieliński wzbudził mój podziw i szacunek. Spełnił bowiem swoje marzenie i jeszcze do tego napisał o tym książkę. "Strefa Darién" to w dużej mierze literatura podróżnicza, ale widoczna warstwa pokonywania własnych ograniczeń, jest równie wciągająca.

Nie rozumiem tak wysokiej oceny tej książki. Irytuje wszechobecny zbędny dramatyzm - narrator namiętnie przedstawia siebie w sytuacjach iście krańcowych, jak chociażby u progu śmierci głodowej; nie sądzę, aby na tego rodzaju wyprawie, z której powrócić można stosunkowo szybko do wioski, z której się wyruszyło, tego rodzaju ryzyko istniało. A jeśli tak, to pan Michał i jego znajomi poniekąd zgotowali je sobie sami - kto wyrusza na taką ekspedycję nieprzygotowany, bez odpowiedniego zaopatrzenia? Mam wrażenie baaaardzo mocnego przekoloryzowania pewnych sytuacji, autor za wszelką cenę pragnie pokazać siebie w roli superbohatera - odkrywcy.
Niektóre z przedstawionych w książce sytuacji dowodzą u autora braku szacunku do otaczających go ludzi i natury - zrobienie bez pozwolenia zdjęcia otwarcie oponującej Indiance Guna czy zostawianie ubrań w dżungli (śmieci!!!) nie są w mojej opinii powodami do chwalenia się.
Jedynym źródłem merytorycznej wiedzy dla autora zdaje się być Wikipedia (do której zresztą otwarcie się odnosi),dla osoby mającej jakiekolwiek pojęcie o Ameryce Środkowej i o Panamie książka nie przyniesie zbyt wiele odkrywczych informacji.
Polecam wyłącznie osobom mocno zainteresowanym panamskimi tematami - to jedna z niewielu książek poświęconych wyłącznie Panamie na polskim rynku.

Z tego co wiem to pierwsza książka Michała Zielińskiego.
Udany debiut.
Przeczytałam w jednym podejściu.
Lekka i przyjemna lektura.
Przyjemnie się czyta, wciąga.
Polecam wszystkim.
Dobra na każdą wolną chwilę.

P.S.
Autor powiedział, że w następnej będzie więcej fotografii... 😉

Z tego co wiem to pierwsza książka Michała Zielińskiego.
Udany debiut.
Przeczytałam w jednym podejściu.
Lekka i przyjemna lektura.
Przyjemnie się czyta, wciąga.
Polecam wszystkim.
Dobra na każdą wolną chwilę.

P.S.
Autor powiedział, że w następnej będzie więcej fotografii... 😉

super książka. dobrze się czyta, ciekawa i wciąga. lokalny patriota, który opisuje swoją jak odmienna kulturowo przygodę w dżungli. trochę za krótka. proszę o więcej.

Strafa Darien to książka o wyprawie w głąb niezdobytej puszczy południowoamerykańskiej z punktu widzenia "laika" bo Michał nie jest typowym podróżnikiem. Wymyślił sobie tę podróż, zamarzył o niej i spełnił swoje marzenie (a później napisął i wydał ksiażkę o tym za co szacun) Książka wciąga i przenosi czytelnika do zupełnie innego świata. Niestety ubolewam nad faktem, że jak dla mnie jest za krótka! Wszystko co dobre szybko się kończy - mówią. Warto po nią sięgnąć choćby ze względu na fakt, że została napisana z sercem a to da się wyczuć. Polecam i mam nadzieję, że Michał wyruszy w kolejną podróż i powstanie z tego kolejna opowieść...

Bardzo Ciekawa lektura. Interesujący, lekki i bardzo naturalny opis przebytej wyprawy. Polecam książkę jest bardzo miłym oderwaniem się od zimowej aury, a dodatkowo można się wiele nauczyć. Książkę i jej klimat najlepiej opisują słowa autora "A przecież słońce jest gorące, a nasze życie tak krótkie!" Jedyne czego mi brakuje w książce do treść, czytam, czytam, czytam i koniec, a człowiek miałby ochotę zostać i zagłębić się jeszcze bardziej, jeszcze trochę. Liczę, że będę mógł powrócić do nowych pozycji tego autora.
Pozdrawiam,

książka ciekawa, napisana lekkim stylem pozwalająca czytelnikowi wczuć się w tamtejsze klimaty. Sporo zabawnych anegdot I dobrych porównań. Jest to chyba druga książka o tym rejonie świata która pojawiła się na polskim rynku literackim. Polecam na zimowe wieczory:)

Książkę Michała przeczytałem w jedną noc, nie mogąc się od niej oderwać. Nie tylko dlatego, że można było powspominać. Każdy z rozdziałów książki prezentuje kolejny etap poznawania Panamy z perspektywy chłonącego wrażenia wędrowca. Michał bada nowy świat wszystkimi zmysłami, wszystko go dziwi i zaciekawia. Barwne obrazki latynoskiego życia, masy zabawnych anegdot. Michał Zieliński napisał o tej ekspedycji świetną książkę, wykraczającą daleko poza reportaż podróżniczy. Dotyka w niej sedna filozofii eksploracji. Podróżowania nie jako zaliczania miejsc, a odkrywania świata. Styl autora jest potoczysty i przyjemny. Czytając od razu "wchodzimy w skórę" bohatera, zaczynamy widzieć świat jego oczami, odczuwać to, co on odczuwa. Dziwić się i rozumieć. Godna polecenia książka podróżnicza o wyprawie w jedno z najbardziej niedostępnych miejsc świata.

• Lato
  • Polska