Larger Than Life

Larger Than Life
Ballantine Books
2014-08-04
2014-08-04

Przyjemna nowela z tzw. półki kobiecej z obowiązkowym romansem w chwili załamania nerwowego i "wielką misją" ratowania słoni. Proste słownictwo, fajnie się czyta.

"Larger than life" to krótka nowela autorstwa Jodi Picoult, która już jakiś czas temu zdołała podbić moje serce swoimi powieściami. Właśnie z tego powodu miałam wysokie wymagania co do tej pozycji, ale na szczęście mogę uczciwie powiedzieć, że się nie zawiodłam - wręcz przeciwnie!
Alice prowadzi badania nad słoniami w Botswanie, rok 1999. Pewnego razu natrafia na opuszczone słoniątko, którego rodzina - w tym matka - została zabita przez kłusowników. Zwierzę jest bezbronne i nie poradziłoby sobie zbyt długo, dlatego Alice postanawia mu pomóc, chociaż może ją to kosztować utratę pracy. Utrzymuje sytuację w tajemnicy przed innymi, jedyną wtajemniczoną osobą jest Neo, który pomaga opiekować jej się słoniątkiem. Historia jest przeplatana z przeszłością, gdzie dowiadujemy się o trudnych relacjach Alice z jej matką.
"Larger than life", choć krótkie, stanowi naprawdę fantastyczną lekturę. Nie można się oderwać, czyta się bez przerwy. Historia jest naprawdę świetna i sądzę, że każdy powinien po nią sięgnąć.

Akcja toczy się w 1999 roku w Botswanie, gdzie Alice prowadzi badania nad słoniami. Jak w poprzednim opowiadaniu, teraźniejszość przeplata się z przeszłością. Główna bohaterka wspomina trudne relacje z matką, która poświęciła dla niej swoją karierę naukową i swoje dziecięce fascynacje nauką. Usilne zabiegi matki mające na miejscu rozwinięcie w córce zainteresowań biologią doprowadziły w końcu do podjęcia przez Alice studiów na Harvardzie, a następnie do pracy ze słoniami w afrykańskich rezerwatach.

Pewnego dnia młoda badaczka znajduje słoniątko, którego matka wraz z kilkoma innymi słoniami została zabita przez kłusowników. Wbrew przyjętym zasadom postanawia pomóc maleństwu, które bez opieki innych członków stada było zupełnie bezbronne. Choć wszystko odbywa się w tajemnicy przed innymi pracownikami rezerwatu, z pomocą przychodzi jej jeden ze strażników. Mała słonica dostaje imię Lesego, co w języku tswana znaczy "szczęśliwy, mający szczęście".

Jak skończy się ta historia? Czy będzie miała szczęśliwe zakończenie? Nie będę mówić, bo jest naprawdę świetna - musicie się przekonać na własne oczy. Mam nadzieję, że Jodi porządnie rozwinie wątek Alice Metcalf w książce. Czuję, że jest na co czekać do października. "Już czas" zapowiada się na kolejną świetną książkę w dorobku autorki. Oby ten potencjał nie został zmarnowany przez brak dopracowania wątków, jak w przypadku "Pół życia" czy "Tam, gdzie ty".

"Larger Than Life" to opowieść o tym, że nie wszystkie granice powinny zostać nieprzekroczone. Czasem warto łamać zasady, robić coś inaczej, wbrew obowiązującym regułom. Choć dobre intencje nie zawsze oznaczają dobry rezultat naszych działań, to lepiej jest podjąć próbę, niż żałować zmarnowanej szansy.

Recenzja z: www.book-loaf.blogspot.com

• Anglojęzyczne