Marigold and Rose. A Fiction

Farrar, Straus and Giroux
2022-10-11
2022-10-11
literatura amerykańska nobel

Nie będę ukrywała, że twórczość Louise Glück, laureatki Nagrody Nobla, znałam, gdyż oprócz tego, że wiedziałam, że miała w swoim dorobku wiersze, to na tym moja wiedza się kończyła. Z racji tego, że wiersze do mojej wrażliwości nie trafiają i o mnie przemawia proza, nie próbowałam nawet przekonać się w czym tkwi ich fenomen. Okazało się jednak, że oprócz wierszy autorka spłodziła kilka może nie najbardziej obszernych, ale jednak powieści, a skoro takie znalazłam w wersji ebookowej na Storytelu to łącząc przyjemne z pożytecznym, bo zamieszczone zostały one w wersji anglojęzycznej sięgnęłam po jedną z nich.
Wybrałam powieść "Marigold i Rose" (jeśli miałaby mieć swój polski tytuł to pewnie brzmiałby on „Nagietek i Róża”, chociaż zważywszy na fakt, że imion się nie tłumaczy może zostałby ten tytuł w oryginale😊). Wybór był jak najbardziej trafny, gdyż autorka przenosi nas w fascynujący świat niemowlęcych bliźniaczek opisując go ich oczami i z ich perspektywy, oddając ich przemyślenia i uczucia. Ta konwencja mi się spodobała, gdyż rozważania dziewczynek mimo ich wieku są ubrana w bardzo dostojne słowa, w wyważone stwierdzenia i trafne obserwacje ich codziennej rzeczywistości, w której z każdym dniem w oczach ich rodziców nabierają nowych umiejętności, a które zaklęte są w niemocy ich wyrażenia przez same dziewczynki.
Książka, choć napisana w formie opowiadania, przypomina wręcz bajkę. Louise Glück z sukcesem łączy w niej elementy codziennego życia z odrobiną metafizycznego ujęcia dziecięcego, a raczej niemowlęcego świata. Z resztą równymi uczestnikami tej opowieści są także rodzice i babcie niemowląt. Matka i Ojciec, Babcia i Druga Babcia, jak mówią o nich dziewczynki, czasem ich dziwią, czasem ich śmieszą, czasem ich denerwują, a czasem rozczarowują, choć oczywiście swój sprzeciw lub zadowolenie mogą one zewnętrznie wyrazić jedynie w grymasie, uśmiechu lub płacz. Wewnętrznie prowadzą one jednak rozbudowane dialogi pełne interesujących spostrzeżeń o świecie dorosłych.
Na pierwszym planie oczywiście znajdują się jednak bliźniaczki, Marigold i Rose, a ściślej ich pierwszy rok życia prowadzący do odkrywania otaczającego je świata. To obserwacja ich rozwoju i odkrywania nowych rzeczy stanowi rdzeń tej opowieści. Ich pierwsze kroki, pierwsze słowa, pierwsze interakcje z rodzicami, to wszystko zostaje ujęte w piękny i zarazem przystępny sposób. Autorka zdaje się wnikliwie studiować każdy ich gest, każde spojrzenie, by oddać to wprost magiczne i niepowtarzalne doświadczenie pierwszego roku życia.
Co wyróżnia tę powieść to język i styl pisarski Louise Glück. Jej słowa są niezwykle precyzyjne i delikatne, a zarazem niosą w sobie wielką siłę i głębię. Autorka potrafi sprawić, że zwykłe, codzienne sytuacje nabierają nowego znaczenia i stają się refleksją nad istnieniem, czasem i przemijaniem. Dodatkowo jest to wyjątkowo zabawna historia, gdyż Glück doskonale balansuje między lekkością a powagą, co sprawia, że czytelnik jest zarówno wzruszony, jak i rozbawiony. Bajkowy charakter książki sprawia, że nawet najbardziej zwyczajne sytuacje stają się niezwykłe.
Do mnie ta forma przemawia. Polecam zatem serdecznie taką odsłonę twórczości autorki.

Dodaj cytat z książki Marigold and Rose. A Fiction