Czandu. Powieść z XXII wieku

Stefan Barszczewski Wydawnictwo: Gebethner i Wolff fantasy, science fiction
Gebethner i Wolff
1925-01-01
1925-01-01
fantastyka naukowa polska fantastyka antyutopia wojna

Najazd barbarzyńców ze wschodu w gęstym sosie rasizmu („żółta” rasa, mongolska fala) i nacjonalistycznego turbo-polskiego patriotyzmu. Ideowo jedynie słuszna opowieść o wartościach, które definiują prawdziwą polskość i przedmurze zjednoczonej Europy. Nie takiej jednak, jaką znamy, ale narodowej - takiej, co to nocne zmazy dręczą dziś rodzimych prawaków.

Odkładając jednak na bok tę ideo-skazę warto przyjrzeć się technice wieku XXI antycypowanej w latach 20. XX. wieku. Jest tu kilka interesujących i z grubsza niemal trafnych prognoz. Ewidentnie wzięły się z twórczego przemyślenia dzieł Wellsa tłumaczonych przez Autora przed napisaniem „Czandu”.

Opowieść niespecjalnie przegadana dialogami i nie pogmatwana wątkami czyta się gładko mimo ładunku ideologii. Prawdziwą ucztą było onegdaj czytanie wydania z roku 1925 dostępnego dziś w Bibliotece Cyfrowej Polona (https://polona.pl/item-view/86090c9c-2957-4b12-b5a9-275e42559330?page=0, dostęp 15.08.2023) korzystającej z Repozytorium Cyfrowego Biblioteki Narodowej.

Odkładając jednak...

Na półkach: , , , , , , ,

Niektóre przyczynki do polskiej science fiction powinny jednak nadal pozostać w lamusie. „Czandu” jest powieścią-krzywym zwierciadłem, w którym przeglądała się polska międzywojenna fantastyka. A to, co zobaczy się w krzywym zwierciadle, to zazwyczaj nic specjalnie urodziwego, albo coś dosyć śmiesznego. I dokładnie tak odbieram „Czandu”.

Stefan Barszczewski to typowy przykład na tezę, że po odzyskaniu niepodległości stało się coś niedobrego w polskiej fantastyce. Wcześniejsza generacja brylowała takimi nazwiskami jak Żuławski czy Umiński. Zwłaszcza temu drugiemu Barszczewski zawdzięcza sporo. Tymczasem okres międzywojenny to z niewielu wyjątkami era pisarzy drugiej klasy, takich jak Bełcikowski, Życki et consortes.

W „Czandu” znajdzie się kilka ciekawych obserwacji (na przykład zapowiedź powstania zorganizowanej przestępczości narkotykowej lub zastosowania rakiet jako broni dalekiego zasięgu),ale ze znakomitej większości tekstu zieje czytelnikowi w twarz niepohamowany rasizm, antysemityzm oraz szowinizm czystej wody. Odkładam więc tą pozycję ze sporą dozą niesmaku.

Facyt: „Czandu” to lektura obowiązkowa dla oszołomów w stylu „Młodzieży Wszechpolskiej”. Wszyscy inni mogą z absolutnym spokojem ducha sięgnąć po... inną książkę.

Stefan Barszczewski to typowy...

Klasyka polskiej fantastyki naukowej. Autor był jeszcze pod wrażeniem "Cudu nad Wisłą" i książka przewiduje podobne wydarzenia w XXII wieku. Po odkryciu bomby atomowej fantastyka naukowa weszła w trochę inne buty.

• Science fiction
  • KLASYKA