Talon

Okładka książki Talon Julie Kagawa
Okładka książki Talon
Julie Kagawa Wydawnictwo: Harlequin Cykl: Talon (tom 1) fantasy, science fiction
Talon (tom 1)
Harlequin
2014-10-28
2014-10-28
smiki mitologia

Choć pomysł ukrywania się innych ras wśród ludzi wydaje się niezbyt zaskakujący, podobnie jak wątki miłosne, które po wprowadzeniu bohaterów wydają się oczywiste, to jednak sposób realizacji obu pomysłów sprawia, że przyszłość bohaterów nie jest przewidywalna. Główna bohaterka staje przed kilkoma wyborami i żaden nie jest oczywisty. Fabuła wydaje mi się ciekawa i interesująca.
Na niekorzyść książki przemawia język. Zastanawiałam się czy przyczyna leży po stronie autora, tłumacza, czy może pomysłu na to że książka spisana jest w formie przemyśleń nastolatków na wzór pamiętnika. Być może autorka uznała, że ten prymitywny, nieliteracki język będzie w takim przypadku odpowiedni. Sprawia on jednak, że książkę trudno się czyta, pojawiają się zdania w formie wykrzykników, zdania gramatycznie niepoprawne, zdania jakby wyrwane z pierwszych wypracowań przeciętnego ucznia. Sformułowania typu: " ale miałam to gdzieś" stanowią standardową formę przekazywania emocji, co na pewno nie jest pomysłem tłumacza ;)
Bohaterowie są też wyjątkowo nieskomplikowani emocjonalnie, a sytuacje, które mają doprowadzić do nieporozumień wyjątkowo bezsensowne. Ember i jej brat są bardzo do siebie przywiązani, jednak w rozmowach miedzy nimi nie ma ani trochę dobrej woli żadnej ze stron.
Dodatkowo opisy odczuć bohaterów od połowy książki przypominają bardziej tanie romansidło, niż powieść o smokach i ich kontaktach z ludźmi.

Lata temu trafiłam na tą serię, ale fakt wydania tylko dwóch tomów z bodajże pięciu skutecznie mnie zniechęcił do zaczynania, ale na przestrzeni lat zaprzyjaźniłam się z książkami po angielsku i już nie mam tego dylematu. I okay, na początku byłam trochę rozczarowana, bo wiedziałam, jak to będzie. Ona będzie inna wśród swoich, on będzie inny wśród swoich i połączy ich wielki romans. Kręciłam nosem, ale nie odkładałam nawet na sekundę.

Nie do końca poszło tak, jak myślałam (wybuchu uczuć jeszcze nie ma),ale wiecie co? I don't care, bo bawiłam się mega dobrze i w ogóle nie myślałam o tym, żeby ją odkładać i zaczynać coś innego. Czy jest schematyczna mocno? Wiadomo. Czy na pewno się w trakcie rozczaruję? Pewnie znienawidzę bohaterów za te ich rozterki miłosne godne pijanego jeża. Ale czy ta książka dostarcza mi niesamowitej frajdy, a lektorzy robią świetną robotę? Jeny tak i prawie od razu włączyłam drugi tom, ale jednak wolałam trochę pospać :D.

Spodziewałam się czegoś lepszego. Pomysł fajny, ale coś mi jednak przeszkadzało. Być może to bohaterzy którzy byli dość słabo opisani, akcja też momentami ciekawa a innymi mocno nudna. Brakowało mi też na początku przedstawienia nam o co chodzi w tym świecie, bo początkowo miałam wrażenie że trafiłam do świata którego za nic nie rozumiem. Mimo wszystko końcówka była ciekawa więc na pewno sięgnę po kolejny tom.

Nie mogę uwierzyć, że to Julie Kagawa. Jedna z moich ulubionych pisarek? Stworzyła coś takiego?
Chcę wierzyć, że to jest głównie wina tłumaczy i korektorów.
Bo naprawdę bardzo ciężko mi się to czytało. Styl jest okropny, wszędzie wykrzyknienia, pytania retoryczne, bezsensowne ekspresje. Jakby ciągle ktoś na kogoś krzyczał. Albo też fakt, że wiadomości sms niczym się nie różniły od głównego tekstu, przez co można było pomylić jedno z drugim.
I jeszcze samo słownictwo, przez które często dostawałam ciarek żenady, bo kompletnie mi nie pasowało.
To było złe.

Jednak już to nie wina polskiej strony, że główna bohaterka jest irytująca. Zwłaszcza z jej perspektywy rozdziały nieźle dawały mi w kość przez jej rozmyślania.
W sumie większość postaci nie wywołała u mnie pozytywnych emocji.

Ponadto zauważyłam, że same podstawy wątku miłosnego poniekąd przypominają te z innej, późniejszej (i o wiele lepszej) serii Julie Kagawa, "Shadow of the Fox". Bohaterów z obu serii w każdym razie wiele łączy. Tylko w tym wypadku ich rozmyślania były bardziej męczące.

A szkoda, bo sam pomysł bardzo mi się podobał. W końcu są smoki, które przemieniają się w ludzi. Są organizacje, które walczą ze sobą. I są też buntownicy.
Kreacja świata była naprawdę w porządku.
Może w drugim tomie będzie jakaś poprawa?

Chcę wierzyć, że to jest głównie wina tłumaczy i korektorów.

Książka szybko wciąga i pierwszą połowę czyta sie naprawdę dobrze, ale gdzieś w drugiej połowie człowiek zaczyna zauważać, że ciężko się przywiązać do postaci, które są tak samo płytkie jak na początku, do tego jest trochę niedociągnięć fabularnych i drobnych błędów logicznych, nad którymi się zastanawiałam zamiast skupiać na fabule i bieżących wydarzeniach z książki. Niemniej jestem ciekawa dalszego ciągu i mam nadzieję, że jeszcze sie miło zaskoczę.

Ember i jej brat bliźniak Dante jadą do Kalifornii, aby przystosować się do życia z ludźmi. Mają nauczyć się ludzkich zachowań i poznać nowe osoby. Akcja jednak zaczyna się komplikować, gdy do ich miasteczka trafia żołnierz Świętego Jerzego, a zbiegły z Talonu smok zaczyna interesować się Ember.
Jest to bardzo dobra fantastyka młodzieżowa. Jedyna rzecz, do której mogę się przyczepić, to chwilami trochę dziecinny, prosty język, ale nie jestem pewna czy to nie wina tłumaczenia.
Postaci nie są zbyt skomplikowane, a akcja trochę przewidywalna, jednak wszystko wydaje się ciekawe, a do bohaterów odczuwamy sympatię. Książkę czytało mi się strasznie szybko, ponieważ dużo w niej akcji. Ember jest buntowniczką i w danej sytuacji nie jest trudno się z nią utożsamić, więc przyjemnie się czyta o jej przygodach.
Romans oczywiście się tu pojawia, ale jest rześki i raczej ciekawy, mamy tu motyw zakazanej miłości, który bardzo lubię.
Ostatnie 150 stron jest bardzo bogate w akcję i jej zwroty, a zakończenie nieco mnie zszokowało. Bardzo chętnie będę sięgać po tom drugi.

Talon pierwsza części cyklu Talon autorstwa Julie Kagawa. Zanurzamy się w świat pełen najbardziej magicznych stworzeń, smoków. Czy raczej zmiennokształtnych posiadających zdolność przeistoczenia w te piękne istoty. Jedną z nich jest młoda Ember,  która wyrusza na misję zraz z Dante, swoim bratem z jednego miotu. Mają posłuszne wykonywać zadania Talon i poznawać świat ludzi, jednak Ember zachwycona życiem nastolatków zazdrości im, jest spragniona miłości i jej ciekawa. Niedługo na zawsze zostanie związana z Talonem tajną organizacją zmiennokształtnych, którzy walczą z Zakonem Świętego Jerzego. Jednym z nich jest Garret, który również ma misję do wykonania, ma zabijać smoki. Znaleźć szpiegów Talonu i ich zabić. Nie wie że dziewczyna w której sie zakochuje jest jedną z nich. Kagawa tworzy wyjatkowe swiaty, pełne magii i stworzeń nie z tego świata. Tutaj jest tak samo dwie organizację które tworzą odwieczną walkę ze sobą. Im bardziej poznajemy je tym bardziej wiemy że obie są zapsute jednak mlodzi bohaterowie walczą za nie całym sercem. W końcu to jest jedyny Dom jaki znają. Ich oddanie i poświęcenie nadaje całej tej historii sens. Fabuła przytłoczona wątkiem miłosnym w którym mometami giną naprawdę dobre motywy. Co niestety ogranicza tą książkę spłyca ją do young adult z elementami fantasy. Jednka warto poznać tę historię smoków.

Kompletnie nudna książka. Postaci są mdłe bez szczególnego charakteru, historia okropnie przewidywalna a opisy są nie potrzebnie za długie. Mało akcji i fantastyki a dużo romansu. Nie polecam, ale jak chcesz przeczytać to robisz to na własną odpowiedzialność

Średnie romansidło dla nastolatek. Postacie są wykreowane w stereotypowy sposób, a historia jest do bólu przewidywalna. Po przeczytaniu pierwszych rozdziałów już wiedziałam jak zakończy się historia i książka aż do samego końca mnie niczym nie zaskoczyła. Rozległe i szczegółowe opisy emocji i uczuć postaci tylko mnie męczyły i walczyłam z pokusą, żeby przeskakiwać co dłuższe opisy. Mam nadzieję, że kolejne tomy z tej serii okażą się lepsze.

Ciężko mi się określić, bo świat smoków zdecydowanie mniej przemawia do mnie niż świat Fae z innej serii tej autorki. Ciekawe YA Fantasy. Miło się czytało i nawet się wciągnęłam, ale żaden fragment mnie nie porwał.

• 2015
  • 2015