Na probostwie w Wyszkowie

Ligatur
2008-01-01
2008-01-01
20 min.

Opowiadanie było zakazane w PRL-u, wydawane w drugim obiegu w czasie stanu wojennego.

𝐖𝐘𝐒Ł𝐔𝐂𝐇𝐀Ł𝐀𝐌 𝐖 𝐅𝐎𝐑𝐌𝐈𝐄 𝐒Ł𝐔𝐂𝐇𝐎𝐖𝐈𝐒𝐊𝐀 𝐑𝐀𝐃𝐈𝐎𝐖𝐄𝐆𝐎.
𝐏𝐎𝐍𝐎𝐖𝐍𝐈𝐄 𝐖 𝐃𝐎𝐁𝐎𝐑𝐎𝐖𝐄𝐉 𝐎𝐁𝐒𝐀𝐃𝐙𝐈𝐄 𝐀𝐊𝐓𝐎𝐑𝐒𝐊𝐈𝐄𝐉 :
Krzysztof Gosztyła (Stefan Żeromski)
Marek Barbasiewicz (Ksiądz kanonik)
Marcin Troński (Modzelewski – Operator)
Andrzej Ferenc (Ferdynand Ryszczyc)
Zbigniew Suszyński (Adam Grzymała-Siedlecki)
Robert Czebotar (Szofer 1)
Sławomir Pacek (Szofer 2)
Sebastian Cybulski (Głos 1)
Zygmunt Sierakowski (Ambasador)
Włodzimierz Bednarski (generał Haller)
Stanisław Górka (ksiądz wikary)

Słuchowisko powstało w oparciu o reportaż Stefana Żeromskiego, który został wydany w tomie "Inter alma" i zawierał eseje i szkice z czasu, kiedy pisarz pracował na froncie 1920 r. jako korespondent wojenny.

Adaptacja: Henryk Rozen
Autor: Stefan Żeromski
Reżyseria: Henryk Rozen
Realizacja: Maciej Kubera
Opracowanie muzyczne: Piotr Moss

𝐖𝐘𝐒Ł𝐔𝐂𝐇𝐀Ł𝐀𝐌 𝐖 𝐅𝐎𝐑𝐌𝐈𝐄 𝐒Ł𝐔𝐂𝐇𝐎𝐖𝐈𝐒𝐊𝐀 𝐑𝐀𝐃𝐈𝐎𝐖𝐄𝐆𝐎.
𝐏𝐎𝐍𝐎𝐖𝐍𝐈𝐄 𝐖 𝐃𝐎𝐁𝐎𝐑𝐎𝐖𝐄𝐉 𝐎𝐁𝐒𝐀𝐃𝐙𝐈𝐄 𝐀𝐊𝐓𝐎𝐑𝐒𝐊𝐈𝐄𝐉 :
Krzysztof Gosztyła (Stefan Żeromski)
Marek Barbasiewicz (Ksiądz kanonik)
Marcin Troński (Modzelewski – Operator)
Andrzej Ferenc (Ferdynand Ryszczyc)
Zbigniew Suszyński (Adam Grzymała-Siedlecki)
Robert...

To krótkie, bardzo poruszające opowiadanie jest hołdem pisarza dla tych Polaków, którzy w wielkim patriotycznym zrywie stanęli do obrony ojczyzny przed bolszewicką nawałą. W pięknych wzruszających słowach Stefan Żeromski dziękuje przede wszystkim ludziom bezdomnym oraz bezrobotnym, gdyż ich ofiara była największa, bo bezinteresowna.

„Kto w chwili najazdu Moskali na kraj stawał do obrony swego pałacu, dworu, domu w mieście, swej posiadłości, mieszkania pełnego mebli, obrazów i pamiątek, swej chaty na działku ziemi, zagrody i dobytku, swej posady i stanowiska - wiedział, czego broni, broniąc ojczyzny. Lecz ten, kto nie posiadał nic zupełnie, stając do obrony ojczyzny, nie wiedział, o co walczy. Bronił przyszłego dobra w ojczyźnie. Bronił dóbr cudzych (…)”.

Żeromski zwraca uwagę, że wdzięczność państwa polskiego dla tych ludzi - bez domu, bez pracy – powinna być szczególna także dlatego, iż to właśnie do nich skierowana była oferta złożona przez „rząd polski” z ramienia Rosyjskiej Republiki Rad. Kuszenie biedoty komunistycznym rajem na ziemi, zgodnie z ich starą śpiewką: „dziś niczym, jutro wszystkim my!” - skończyło się klapą.

„Rząd”, w osobach: Julian Marchlewski, Feliks Dzierżyński i Feliks Kohn, zainstalował się tuż przed Bitwą Warszawską właśnie na tytułowym probostwie w Wyszkowie. „Przyszli władcy Polski i Warszawy, według relacji wszystkich obecnych, byli otoczeni silną strażą, która z nabitą bronią pilnowała ich kwatery na plebanii, jeździli znakomitym i wytwornym automobilem, jedli i pili doskonale, spali wygodnie”.

„Któż to byli ci trzej goście, którzy w tych izbach mienili się rządem polskim? Czy ich lud polski wybrał, czy ich ktokolwiek na tej ziemi mianował? Lud polski, czy naród polski, tak rozumiany, jak to jest w ich zwyczaju, nie naznaczał żadnego z nich na godność, którą sobie wybrali. Naznaczeni zostali przez kogoś z wyższa, w obcym kraju, w swym zespole, w swej partii. Jako takich można by ich nazwać tylko komisarzami (…).

Warto przeczytać „Na probostwie w Wyszkowie”, bo wiele poruszanych przez Stefana Żeromskiego problemów, nie straciło na aktualności. Wręcz przeciwnie...

„Kto w chwili najazdu Moskali na kraj...

Być może jedyna udana książka Żeromskiego.
Choć może niepotrzebnie w zdaniu „Kto na ziemię ojczystą, chociażby grzeszną i złą, wroga odwiecznego naprowadził, zdeptał ją, stratował, splądrował, spalił, złupił rękoma cudzoziemskiego żołdactwa, ten się wyzuł z ojczyzny” zrobił połączenie wyrazów „grzeszną i złą” z ziemią, jakby ziemia była czemuś winna.

PS. bartku (rozmyślnie piszę w ten sposób) czasy peererlu już minęły, nic cię nie zmusza, by powielać te brednie.

Być może jedyna udana książka Żeromskiego.

PS. bartku...

Marchlewski, Dzierżyński i Kon. Trójka zaprzańców, renegatów chcąca dzielić Rzeczpospolitą wg swego uznania. Dzięki Bogu i Piłsudskiemu na nic zdały się ich knowania.

Obrzydliwy paszkwil napisany bełkotliwą "żeromszczyzną".
Żeromski obrzuca błotem wielkich Polaków, rewolucjonistów i patriotów, bohaterów polskiego i międzynarodowego ruchu robotniczego Marchlewskiego, Dzierżyńskiego i Kona oraz rewolucję bolszewicką - największe wydarzenie w historii świata.
Żeromski opowiedział się po stronie wyzyskiwaczy przeciw robotnikom i chłopom i zasłużył sobie solennie na miano wroga ludu.

Obrzydliwy paszkwil napisany bełkotliwą "żeromszczyzną".

• Historyczna
  • 001 PIL