Kup teraz - 17 ofert w cenie od 3.94 zł do 28.97 zł

Listy z podróży do Ameryki

Henryk Sienkiewicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Seria: Wielka kolekcja dzieł Henryka Sienkiewicza literatura piękna
2016-01-01
1986-01-01
Wydawnictwo Literackie
literatura piękna
2016-01-01
Wielka kolekcja dzieł Henryka Sienkiewicza

O rany. Ogromna lektura, setki opisów, mnóstwo znanego z publicystyki sarkazmu, a przede wszystkim wyraźny dowód zachwytu, jakim przepełniła Litwosa Ameryka - wszakże bez tej podróży, najpewniej, nadal byłby raczej poprawnym pismakiem, zwolennikiem tendencyjnego pozytywizmu. Poznałem tutaj anegdoty, których osobiście potrzebowałem w kolorycie Sienkiewicza (BORSUK!), oraz...

Książka tak nudna że się w głowie nie mieści. Dotrwałem ledwie do 3/4 książki. Sienkiewicz masakrycznie wodę leje na nieistotne dla tematu książki sprawy że ta otrzymała przez to taką właśnie objętość - ponad 1000 stron w dwóch tomach. Gdyby skupił się faktycznie na temacie czyli relacji z podróży po Ameryce to by wyszło z tego 300-500 stron które by się czytało z ciekawością.

Bardzo ciekawa opowieść dla kogoś, kto sam kiedyś był i widział. Okazuje się, że mimo upływu wielu lat, świat, realia, codzienność nie uległy aż takiej zmianie, jak by się mogło nam wydawać. Polska nadal goni zachód. Wrażenie, gdy się zwiedza tamten świat jest niemal identyczne jak 100 lat temu.

Henryk "Kowboj" Sienkiewicz. No kto by pomyślał?

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jak na literaturę epistolarną jest świetna. Bardzo ciekawe przedstawienie realiów epoki wnikliwe i niebywale nowoczesne opinie Sienkiewicza o Ameryce, Polsce i świecie. Nie ma tu wspaniałej fabuły jednak nie nudzi ani trochę. Wnikliwość i mądrość Sienkiewicza w osądach jest domeną tej książki.

• Literatura polska
  • Klasyka