Europa jest kobietą. Romanse i miłości sławnych Europejek

Okładka książki Europa jest kobietą. Romanse i miłości sławnych Europejek Iwona Kienzler
Okładka książki Europa jest kobietą. Romanse i miłości sławnych Europejek
Iwona Kienzler Wydawnictwo: Bellona Cykl: Historia z alkowy (tom 11) powieść historyczna
powieść historyczna
Historia z alkowy (tom 11)
Bellona
2014-03-27
2014-03-27

Europa jest kobietą... jasne, że tak 🙂
Czytelnik powieści historycznych nie dowie się niczego nowego z tej pozycji. Jednak uważam, że dobrym pomysłem autorki było skumulowanie skrótów życiorysów wyrazistych kobiet z różnych epok w dziejach Europy.
Książka może być dobrym wstępem dla czytelnika rozpoczynającego przygodę z historią.
W rozdziale o Dobrawie, znajdujemy szczegółowy opis i kulisy chrztu Mieszka I. Cóż...hipokryzja to prawdziwa nazwa naszej wiary narodowej - od początku do teraz. Nie rozumiem Europy tamtych czasów. Czyżby wszystkie państwa były tak mocno przemocowe, że ukochali sobie właśnie chrześcijaństwo? Nie pamiętam abym czytała kiedykolwiek o miłosierdziu czy łagodności tej wiary - zawsze przemoc: krwawe wyprawy krzyżowe, inkwizycja i ten krzyż z umęczonym ciałem jako symbol...
Książka jako ciekawa kumulacja zdarzeń warta jest poświęcenia kilku wakacyjnych wieczorów.

Europa jest kobietą... jasne, że tak 🙂
W rozdziale o Dobrawie, znajdujemy...

Jeżeli nie traktujesz tej książki jak podręcznika do historii ,chociaż sporo się można dowiedzieć, polecam.
Mamy tu opisy kobiet, co tu rzec prawdziwych kobiet z krwi i kości z ich wadami ,zaletami , słabościami odnajdujące się mniej lub bardziej w męskich dziejach historii. Spalenie zalotników w saunie ,żeby nie krzyżowali Tobie planów albo jak zaprzyjaźnić się z kochanka męża aby wszystkim było dobrze brzmi ciekawie?

Na samym początku pragnę zaznaczyć, że nie jest to książka dla historyków i znawców historii, ponieważ niczego nowego się z niej nie dowiedzą. Natomiast osoby, które interesują się rolą kobiet na przestrzeni wieków, zdecydowanie powinny sięgnąć po tę pozycję od Wydawnictwa Bellona.

Współcześnie raczej nikt nie kwestionuje ważnej pozycji kobiety w społeczeństwie i nie ogranicza jej roli tylko do macierzyństwa i prowadzenia domu. Jedna jak wiemy z lekcji historii, nie zawsze tak było. Przez całe wieki, a nawet tysiąclecia, kobiety były nikim. Liczyli się tylko mężczyźni. Jak pokazują najnowsze badania i odkrycia, pierwotna ludność Europy była najprawdopodobniej społeczeństwem matriarchalnym, w którym pozycja kobiet była bardzo wysoka, a nawet dominująca. Ach… jak wtedy musiało być cudownie! Później napłynęły grupy Indoeuropejczyków, nastąpił rozwój rolnictwa i hodowli. No i wszystko siadło. Nastał model patriarchalny.

O jakich cudownych kobietach przeczytamy w omawianym tytule? Są to:
Klotylda,
Królowa Margot,
Maria Kazimiera,
Katarzyna Wielka,
Królowa Wiktoria.

Mnóstwo ciekawostek, historie zapierające dech w piersiach, przyprawiające o gęsią skórkę, czy wyciskające łzy. Walczyły o prawo do życia, rządziły państwami, a nawet imperium, sprzeciwiały się ojcom i mężom, knuły intrygi, zabijały, pozbywały się własnych dzieci, upokarzały się dla „wyższego dobra”. Jestem wdzięczna, że urodziłam się w obecnych czasach i nie muszę przechodzić przez to co przeżyły te kobiety.

Niektóre kobiety żyją tylko dla miłości, dla innych – miłością jest władza i polityka. Wbrew pozorom nie jest to wymysł współczesności. Historia zna wiele przypadków kobiet, które, choć odmawiano im do tego prawa, okazywały się świetnymi politykami i światłymi władczyniami.

Urzekły mnie słowa Królowej Margot i w pełni się z nią zgadzam. Ta niezwykła kobieta słynęła nie tylko z urody, strojów czy licznych romansów, ale także z bardzo śmiałych poglądów. Uważała bowiem, że kobiety maja takie same prawa jak mężczyźni i mogą się cieszyć taką samą swobodą seksualną. W swych pamiętnikach retorycznie pytała: skoro Bóg stworzył świat i życie, najpierw stworzył najprostsze formy życia, by skończyć na najdoskonalszych, a jego ostatnim dziełem była właśnie kobieta, to kto tak naprawdę jest koroną stworzenia? Genialne stwierdzenie!

Razem z Maria Kazimiera przeżywałam ból po śmierci jej ukochanego Sobieskiego. Tak pisała w swoich pamiętnikach: „Los uczynił mnie nieszczęśliwą zabierając mi go. Nie ma już bez niego żadnej dla mnie przyjemności w życiu. Wszak szczęście moje polegało bardziej na radowaniu się jego osobą aniżeli jego koroną.” Jakaż to była piękna miłość. Odkąd Sobieski po raz pierwszy zobaczył Marię Kazimierę, wiedział, że istnieje tylko dla niej, chociaż ta miała męża.

Frywolna i lekka książka, która nawrzucała mi masę anegdot o pewnych topowych postaciach kobiecych w historii. Mimo wszystko - podobno nierzetelna i (co zauważyłem) z błędami książeczka. Idealna na wakacje.

Książka ta mnie nie powaliła na kolana, ale może oczekiwałam czegoś innego? Trudno napisać biografie, tak, aby były krótkie, interesujące, merytoryczne i sformułowane dostępnym językiem. Pani Iwona Kienzler przybliża czytelnikom postać m.in. Agnes Sorel, Królowej Małgorzaty, Marii Kazimiery, Katarzyny Wielkiej, Izabeli Kastylijskiej. Teksty nie porywają językowo, niektóre rozdziały są tak długie i napisane podręcznikowym stylem (na poziomie szkoły podstawowej),że je kartkowałam. Nie podobał mi się też język powieści, zauważyłam błędy językowe i niezręczne sformułowania.
Moim zdaniem widać, że zabrakło jasnej koncepcji książki: czy to ma być zbiór błyskotliwych anegdot, czy biografia z ciekawostkami, czy historie stricte miłosne, czy duża dawka historii w tle, czy piszemy tylko o kobietach, czy szerzej o ich bliskich itd.
Jeśli ktoś kompletnie nic nie wie np. o Świętosławie, to czegoś na pewno się dowie z książki Iwony Kienzler, zyska taką powierzchowną, ogólną wiedzę.

Zawiodła mnie ta pozycja. Treści w niej zawarte po dane są w sposób podręcznikowy, czego nie znoszą w książkach historycznych. Ja chcę ciekawostek, żartów i dobrze osadzonej fabuły! Wołałabym że książka o takiej treści zawierała życiorysy dwóch trzech kobiet a nie kilku i to potraktowanych po macoszemu. Z kilku rozdziałów nie dowiedziałam się niestety nic nowego a moja wiedza nie jest zbyt szeroka. Daję cztery gwiazdki za rozdziały o królowej: Elżbiecie, Margo, Wiktorii i carycy Katarzynie resztę można sobie darować. Nie wiem czy kiedykolwiek sięgnę po pozycje Iwona Kienzler, raczej nie.

Temat ciekawy, ale brakuje mi dokładniejszego opracowania postaci, zwłaszcza tych mniej znanych. Niewykorzystany potencjał.

Świetna, kobieca książka o kobietach silnych.
Świetna do czytania w drodze do pracy, tak jak ja to czyniłam.
Polecam.

Świetna, kobieca książka o kobietach silnych.
Świetna do czytania w drodze do pracy, tak jak ja to czyniłam.
Polecam.

Książka z pewnością nie wyczerpuje tematu, mimo to, dla laików jest w sam raz. Ot, książka do pociągu...

Kolejna świetna książka Pani Iwony Kienzler. Spora dawka historii pokazana przez pryzmat najpotężniejszych władczyń Europy. Polecam

• Biografie
  • Historia Polski