Stalingrad

Okładka książki Stalingrad Theodor Plievier
Okładka książki Stalingrad
Theodor Plievier Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej powieść historyczna
powieść historyczna
Stalingrad
Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
1958-01-01
1958-01-01
Jacek Frühling

Klęska armii hitlerowskiej pod Stalingradem. Potworny głód, wszechogarniający mróz, masy wszy, otwarte rany, głęboki śnieg, zatłoczone punkty opatrunkowe bez szans na przyjęcie kogokolwiek, ciągły ostrzał, płomienie, cofanie się i ucieczka, sprzeczne rozkazy i głupota zwierzchników, tchórzostwo, zdrada, beznadzieja sytuacji. I tak przez ponad dwa miesiące, do kapitulacji. Potworny los, który poniekąd sami sobie zgotowali.
Bardzo ciekawie ułożone sploty losów wielu ludzi w tej ogromnej masie ludzkiej.
Książka mocna.
Mimo oczywistego kontekstu - książka pisana w latach niedługo-powojennych, na podstawie relacji więźniów niemieckich - nie ma, lub nie ma zbyt wiele wtrętów ideologii sowieckiej.

Dokumentalna powieść przedstawia bitwę o Stalingrad z perspektywy oficerów i szeregowych żołnierzy Wehrmachtu. Niemcy zostają zatrzymani, otoczeni i rozbici. W szeregach panuje rozkład dyscypliny i upadek morale. Chaos, dezorganizacja, głód i mróz, utrata wiary w zwycięstwo, poczucie osamotnienia i brak perspektyw odsieczy. Śmierć w walkach i od poniesionych ran. Śmierć od samobójczej kuli. Armia jest dziesiątkowana. Walka o zwycięstwo staje się walką o przetrwanie.
Książka napisana przez niemieckiego antyfaszystę na podstawie relacji uczestników bitwy. Plievier świetnie oddał aspekt wojskowy i czysto ludzki tej przełomowej bitwy.

• WWII
  • Sowiety