Legendy i podania wrocławskie i dolnośląskie

Okładka książki Legendy i podania wrocławskie i dolnośląskie Krzysztof Kwaśniewski
Okładka książki Legendy i podania wrocławskie i dolnośląskie
Krzysztof Kwaśniewski Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie powieść historyczna
powieść historyczna
Wydawnictwo Poznańskie
2006-01-01
2006-01-01

2067

Na półkach: , , , , , ,

Niektóre legendy znałem bardzo dobrze, potrafią zmrozić krew żyłach. W dzisiejszych czasach duchy, wodniki, królewny, króle, rycerze można spotkać raczej już w książkach dla dzieci. Stare wierzenia ludowe fajnie się czyta. Coś dla odmiany można przeczytać czego ludzie bali się. Zdziwiłem się że o Wrocławiu jest tyle legend.

Wrocławianie, co ogólnie wiadomo, uważają swoje miasto za najpiękniejsze i najlepsze na świecie, które nie ustępuje w niczym Paryżowi czy Wiedniowi, nie mówiąc już o Warszawie. Jeśli Wrocławianie mieliby cokolwiek do powiedzenia, Wrocław zostałby niekwestionowaną stolicą Polski, jeśli nie Europy,a może i nawet całego świata ;-).

Ja, rodowita Wrocławianka zakochana w swoim mieście bez pamięci, z ogromną rozkoszą zapoznałam się z "Legendami i podaniami..." ze wstydem przyznając, że o historii miasta, które tak przecież uwielbiam, i o wielu jego bardzo sławnych miejscach i budowlach, nie wiem prawie nic!

Arcyciekawe podania, anegdoty,ale też fakty historyczne odkrywają Wrocław na nowo. Zupełnie inaczej patrzy się po nich na nieco opatrzone już przecież kamienice,czy kościoły.

Polecam wszystkim ciekawe doświadczenie polegające na wycieczce przez dziesięciolecia historii, od początków samego miasta, które urodziło się w postaci kilku lepianek i rodzin rybackich, przechodziło z rąk do rąk, podlegając to Czechom, to Polakom, a to Niemcom.

Książka nie dotyczy jedynie Wrocławia, bo skupia legendy i anegdoty z całego regionu. A więc myślę,że przypadnie do gustu każdej osobie fascynującej się historią Polski, tym bardziej, że "Legendy i podania..." są bardzo dobrze napisane.

Ja, rodowita Wrocławianka zakochana w swoim...

"Legendy i podania", to fascynująca opowieść o dawanych dziejach Dolnego Śląska, to krótkie opowiadania wyjaśniające nam przyczyny powstania najróżniejszych miejscowości, budowli, nazw własnych miejsc... Są to historie, które warto czytać dzieciom na dobranoc, by rozbudzić w nich świadomość i mały patriotyzm, zamiłowanie do poznawania historii najbliższego otoczenia. To wspaniałe, że profesor Kwaśniewski postanowił stworzyć tak cudowne dzieło, które zapewne niejednej osobie jest bliskie sercu. Styl, w jakim pisane są legendy i podania jest ciekawy, łatwy, a tym samym pozwala przenieść się w odległe nam czasy przybliżając nam legendarne i historyczne postaci i ich dzieje. Książka warta polecenia każdemu, kto ma cokolwiek wspólnego z Dolnym Śląskiem lub komuś, kto wybiera się w tamte strony na wycieczkę lub po prostu chce poznać historię...

Wspaniały zbiór legend i podań z obszaru Dolnego Śląska, dający okazję poznać region, jego tradycje i wierzenia.

• Domowa biblioteczka
  • # legendy / baśnie / eposy
  • Czarny
  • Źródła XVI-XVIII

Dodaj cytat z książki Legendy i podania wrocławskie i dolnośląskie