Historia Wikingów

historia
Franciszek Jaszuński
Narody i Cywilizacje
Wikingowie Skandynawia Najazdy wikingów Średniowiecze

To moja pierwsza pozycja w temacie Wikingów. Ocena średnia wynika z faktu, że całość książki odbieram jako chaotycznie zebrane w całość informacje podawane często kilkukrotnie. Wielokrotne powtarzanie tych samych imion postaci tych historii w wielu przeplatających się i zmiennych czasowo wątkach tworzy dla mnie gąszcz trudny do przebrnięcia. Dodatkowo mam zastrzeżenia do...

Książka została napisana w języku duńskim, ale polski wydawca postanowił, że zrobi przekład z angielskiego przekładu. Stąd nieco kalek językowych, braku zrozumienia sensu wywodów i paskudna okładka z rogatym hełmem, choć wikingowie jako żywo takowych nie nosili. Poza tym treść z gatunku tych podstawowych, raczej jako wprowadzenie niż kompleksowe ujęcie tematu.

Bardzo dobre kompendium historii wikingów. Praca wyważona, przedstawiające wszystkie aspekty życia mieszkańców Dalekiej Północy. Godna polecenia, choć czasami redakcja językowa mogła się bardziej postarać.

1984

Historia ludów nordyckich w pigułce. Plusem jest fakt, że bardzo wiele aspektów zostało w niej poruszonych - od najpopularniejszych imion przez omówienie pisma, władzy królów, zwyczajów po rolę i prawa kobiet. Minus w sumie wynika z plusa - ponieważ tyle tematów zostało omówionych, każdy jest opisany mocno pobieżnie, na kilku raptem stronach.

Myślę, że to dobre kompedium...

Ot, przydatny podręcznik ;) Szeroko objęta tematyka epoki wikińskiej.

• Historia
  • Chcę w prezencie
  • Studia
  • Historyczne
  • Wikingowie
  • Średniowiecze

Dodaj cytat z książki Historia Wikingów