Historia Wikingów

Okładka książki Historia Wikingów Else Roesdahl
Okładka książki Historia Wikingów
Else Roesdahl Wydawnictwo: Marabut Seria: Narody i Cywilizacje historia
2001-01-01
2001-01-01
Franciszek Jaszuński
Wikingowie Skandynawia Najazdy wikingów Średniowiecze

To moja pierwsza pozycja w temacie Wikingów. Ocena średnia wynika z faktu, że całość książki odbieram jako chaotycznie zebrane w całość informacje podawane często kilkukrotnie. Wielokrotne powtarzanie tych samych imion postaci tych historii w wielu przeplatających się i zmiennych czasowo wątkach tworzy dla mnie gąszcz trudny do przebrnięcia. Dodatkowo mam zastrzeżenia do zmarginalizowania tematyki wikingów na wschodzie Europy, zwłaszcza ich istotnego wpływu na Ruś. Ten temat został potraktowany zdawkowo i na całe 250 stron opisujących dość szczegółowo obecności i działania wikingów na zachodzie Europy (przede wszystkim tereny dzisiejszej Francji, styku Danii z Niemcami, Wyspy Brytyjskie, Islandię czy Grenlandię) to na wschód Europy mamy raptem 25-30 stron. Szkoda bo ten kierunek również jest bardzo ciekawy.

Książka została napisana w języku duńskim, ale polski wydawca postanowił, że zrobi przekład z angielskiego przekładu. Stąd nieco kalek językowych, braku zrozumienia sensu wywodów i paskudna okładka z rogatym hełmem, choć wikingowie jako żywo takowych nie nosili. Poza tym treść z gatunku tych podstawowych, raczej jako wprowadzenie niż kompleksowe ujęcie tematu.

Bardzo dobre kompendium historii wikingów. Praca wyważona, przedstawiające wszystkie aspekty życia mieszkańców Dalekiej Północy. Godna polecenia, choć czasami redakcja językowa mogła się bardziej postarać.

Historia ludów nordyckich w pigułce. Plusem jest fakt, że bardzo wiele aspektów zostało w niej poruszonych - od najpopularniejszych imion przez omówienie pisma, władzy królów, zwyczajów po rolę i prawa kobiet. Minus w sumie wynika z plusa - ponieważ tyle tematów zostało omówionych, każdy jest opisany mocno pobieżnie, na kilku raptem stronach.

Myślę, że to dobre kompedium wiedzy dla osób, które o wikingach nie wiedzą nic albo bardzo niewiele. Osoby już cokolwiek obeznane w temacie znajdą tu niewiele nowych wiadomości.

Myślę, że to dobre kompedium...

Ot, przydatny podręcznik ;) Szeroko objęta tematyka epoki wikińskiej.

Ot, przydatny podręcznik ;) Szeroko objęta tematyka epoki wikińskiej.

• Historyczne
  • Średniowiecze
  • Studia
  • Wikingowie

Dodaj cytat z książki Historia Wikingów