rozwińzwiń

Dzieje Zakonu Krzyżackiego w Prusach

Okładka książki Dzieje Zakonu Krzyżackiego w Prusach Marian Biskup, Gerard Labuda
Okładka książki Dzieje Zakonu Krzyżackiego w Prusach
Marian BiskupGerard Labuda Wydawnictwo: Wydawnictwo Morskie historia
623 str. 10 godz. 23 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Morskie
Data wydania:
1986-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1986-01-01
Liczba stron:
623
Czas czytania
10 godz. 23 min.
Język:
polski
ISBN:
83-215-7220-0
Średnia ocen

7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
45 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
370
312

Na półkach: ,

Kompendium wiedzy na temat działalności Zakonu Krzyżackiego w Prusach, oczywiście wzbogacone o wątki dotyczące początków zakonu oraz jego działalności na ziemiach odbieranych w Polsce. Nie ma tutaj może fajerwerków, ale też trudno się do czegoś przyczepić, Może nieco rozczarowują podrozdziały dotyczące życia religijnego, kulturowego czy "ideologicznego" niemieckiej organizacji, lecz z drugiej strony być może nie było po prostu do tego źródeł.... Pozycja obowiązkowa dla osób interesujących się historią Krzyżaków, dla laików może być z kolei za bardzo szczegółowa i "naukowa".

Kompendium wiedzy na temat działalności Zakonu Krzyżackiego w Prusach, oczywiście wzbogacone o wątki dotyczące początków zakonu oraz jego działalności na ziemiach odbieranych w Polsce. Nie ma tutaj może fajerwerków, ale też trudno się do czegoś przyczepić, Może nieco rozczarowują podrozdziały dotyczące życia religijnego, kulturowego czy "ideologicznego" niemieckiej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
660
241

Na półkach: , , , , , , ,

Mimo upływu lat od pierwszego wydania to wciąż znakomita synteza dziejów zakonu krzyżackiego w Prusach. Gerard Labuda odpowiada za pierwszą część książki, doprowadzoną od najdawniejszej historii Prus do podboju Pomorza Gdańskiego, zaś Marian Biskup opisał okres 1309-1525. Praca umiejętnie łączy walory naukowe i przystępność przekazu. Historia polityczna przedstawiona jest w ujęciu skrótowym, syntetycznym, za to znalazło się sporo miejsca na wiele wnikliwych obserwacji odnośnie gospodarki, społeczeństwa, kultury i organizacji państwa zakonnego w Prusach. Sprawia to, że prezentowany obraz jest bardzo szeroki i przedstawiany stosunkowo obiektywnie, z uwzględnieniem perspektywy drugiej strony. Wielkim plusem książki są liczne, doskonale wykonane mapy, w tym tak szczegółowe, jak ta obrazująca przebieg i zmiany granicy pomorsko-krzyżackiej. W nowszych opracowaniach takich mapek ze świecą szukać.

To prawda, że niektóre ustalenia są już przestarzałe, jak np. dywagacje o możliwej lokalizacji wczesnośredniowiecznego Truso, czy kwestia datacji przywileju cesarza Fryderyka II dla zakonu. Truso zostało odnalezione przez archeologów, a obecnie przyjmuje się inną datację przywileju (na 1235 a nie 1226). Takich przykładów pewnie jest więcej. W bardziej zniuansowany sposób niż w czasach powstawania tej książki postrzega się również niektóre kwestie społeczne, gospodarcze i kulturowe Prus krzyżackich. Oczywiście warto uzupełnić lekturę o nowszą syntezę, której redaktorem był Marian Biskup, czyli wydane w 2008 roku "Państwo Zakonu Krzyżackiego w Prusach. Władza i społeczeństwo", która w dużej mierze koryguje niektóre ustalenia sprzed lat. Mimo to nadal praca Biskupa i Labudy jest - w mojej opinii - znakomitym punktem wyjścia do dalszych poszukiwań. Bardzo warto.

Mimo upływu lat od pierwszego wydania to wciąż znakomita synteza dziejów zakonu krzyżackiego w Prusach. Gerard Labuda odpowiada za pierwszą część książki, doprowadzoną od najdawniejszej historii Prus do podboju Pomorza Gdańskiego, zaś Marian Biskup opisał okres 1309-1525. Praca umiejętnie łączy walory naukowe i przystępność przekazu. Historia polityczna przedstawiona jest w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
117
67

Na półkach:

Mimo, że już nie pierwszej świeżości to jednak rzetelna i dokładna, a to jest ponadczasowe. Wśród wielu popularnonaukowych opracowań dot. Zakonu w mojej opinii ta pozycja wysuwa się na prowadzenie.

Mimo, że już nie pierwszej świeżości to jednak rzetelna i dokładna, a to jest ponadczasowe. Wśród wielu popularnonaukowych opracowań dot. Zakonu w mojej opinii ta pozycja wysuwa się na prowadzenie.

Pokaż mimo to

avatar
285
91

Na półkach: , , ,

Pierwsza tego typu monografia w Polsce podsumowująca w sposób całościowy, co wymusiło dużą syntetykę, dzieje Zakonu Niemieckiego w Prusach. W dzień dzisiejszy część informacji jest już zdezaktualizowana. Dla poszukujących podobnego ale aktualniejszego wydawnictwa polecam "Państwo Zakonu Krzyżackiego w Prusach. Władza i społeczeństwo" (http://lubimyczytac.pl/ksiazka/128277/panstwo-zakonu-krzyzackiego-w-prusach-wladza-i-spolecznstwo)

Pierwsza tego typu monografia w Polsce podsumowująca w sposób całościowy, co wymusiło dużą syntetykę, dzieje Zakonu Niemieckiego w Prusach. W dzień dzisiejszy część informacji jest już zdezaktualizowana. Dla poszukujących podobnego ale aktualniejszego wydawnictwa polecam "Państwo Zakonu Krzyżackiego w Prusach. Władza i społeczeństwo"...

więcej Pokaż mimo to

avatar
8
8

Na półkach:

Dobra

Dobra

Pokaż mimo to

avatar
9
9

Na półkach:

Dobra

Dobra

Pokaż mimo to

avatar
34
34

Na półkach:

Polecam

Polecam

Pokaż mimo to

avatar
1867
203

Na półkach: , ,

Niełatwe. Ceglaste.
Ale! Precyzyjne i szczegółowe do bólu opracowanie historii państwa krzyżackiego w Prusach, z uwzględnieniem większości istotnych aspektów.
Kopalnia wiedzy o temacie!

Niełatwe. Ceglaste.
Ale! Precyzyjne i szczegółowe do bólu opracowanie historii państwa krzyżackiego w Prusach, z uwzględnieniem większości istotnych aspektów.
Kopalnia wiedzy o temacie!

Pokaż mimo to

avatar
2057
899

Na półkach: ,

Książka zostawia duży niedosyt. Podane suche fakty, daty, brak mi detalu - informacji obyczajowych, dotyczących militariów, medycyny (przecież to Zakon szpitalników i twórców pierwszych szpitali). Typowy bryk historyczny, które to dziełka obwiniam o to, że tak wielu ludzi podchodzi do historii jak do jeża. Ale dla zainteresowanych tematyką polecam. Księga obszerna z dużą faktografią.

Książka zostawia duży niedosyt. Podane suche fakty, daty, brak mi detalu - informacji obyczajowych, dotyczących militariów, medycyny (przecież to Zakon szpitalników i twórców pierwszych szpitali). Typowy bryk historyczny, które to dziełka obwiniam o to, że tak wielu ludzi podchodzi do historii jak do jeża. Ale dla zainteresowanych tematyką polecam. Księga obszerna z dużą...

więcej Pokaż mimo to

avatar
395
36

Na półkach: ,

Obszerna książka zawierająca masę informacji dotyczących historii Prus i Zakonu Krzyżackiego. Napisana językiem nie do końca łatwym w odbiorze, widać ze jest to książka bynajmniej nie popularnonaukowa. Boli także stosunkowo mało w stosunku do innych dziedzin informacji z zakresu militariów. Jeżeli ktoś interesuje się zakonem lub historią Prus to warto sięgnąć, choć na pewno można znaleźć pozycje łatwiejsze w odbiorze.

Obszerna książka zawierająca masę informacji dotyczących historii Prus i Zakonu Krzyżackiego. Napisana językiem nie do końca łatwym w odbiorze, widać ze jest to książka bynajmniej nie popularnonaukowa. Boli także stosunkowo mało w stosunku do innych dziedzin informacji z zakresu militariów. Jeżeli ktoś interesuje się zakonem lub historią Prus to warto sięgnąć, choć na pewno...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Przeczytane
  59
 • Chcę przeczytać
  53
 • Posiadam
  29
 • Historia
  8
 • Średniowiecze
  4
 • Historyczne
  2
 • Historia powszechna
  2
 • Ulubione
  2
 • Teraz czytam
  2
 • Historia (Robocza bibliografia)
  1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dzieje Zakonu Krzyżackiego w Prusach


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne