Dzieje Zakonu Krzyżackiego w Prusach

Okładka książki Dzieje Zakonu Krzyżackiego w Prusach Marian Biskup, Gerard Labuda
Okładka książki Dzieje Zakonu Krzyżackiego w Prusach
Marian BiskupGerard Labuda Wydawnictwo: Wydawnictwo Morskie historia
historia
Wydawnictwo Morskie
1986-01-01
1986-01-01
83-215-7220-0

Kompendium wiedzy na temat działalności Zakonu Krzyżackiego w Prusach, oczywiście wzbogacone o wątki dotyczące początków zakonu oraz jego działalności na ziemiach odbieranych w Polsce. Nie ma tutaj może fajerwerków, ale też trudno się do czegoś przyczepić, Może nieco rozczarowują podrozdziały dotyczące życia religijnego, kulturowego czy "ideologicznego" niemieckiej organizacji, lecz z drugiej strony być może nie było po prostu do tego źródeł.... Pozycja obowiązkowa dla osób interesujących się historią Krzyżaków, dla laików może być z kolei za bardzo szczegółowa i "naukowa".

Na półkach: , , , , , , ,

Mimo upływu lat od pierwszego wydania to wciąż znakomita synteza dziejów zakonu krzyżackiego w Prusach. Gerard Labuda odpowiada za pierwszą część książki, doprowadzoną od najdawniejszej historii Prus do podboju Pomorza Gdańskiego, zaś Marian Biskup opisał okres 1309-1525. Praca umiejętnie łączy walory naukowe i przystępność przekazu. Historia polityczna przedstawiona jest w ujęciu skrótowym, syntetycznym, za to znalazło się sporo miejsca na wiele wnikliwych obserwacji odnośnie gospodarki, społeczeństwa, kultury i organizacji państwa zakonnego w Prusach. Sprawia to, że prezentowany obraz jest bardzo szeroki i przedstawiany stosunkowo obiektywnie, z uwzględnieniem perspektywy drugiej strony. Wielkim plusem książki są liczne, doskonale wykonane mapy, w tym tak szczegółowe, jak ta obrazująca przebieg i zmiany granicy pomorsko-krzyżackiej. W nowszych opracowaniach takich mapek ze świecą szukać.

To prawda, że niektóre ustalenia są już przestarzałe, jak np. dywagacje o możliwej lokalizacji wczesnośredniowiecznego Truso, czy kwestia datacji przywileju cesarza Fryderyka II dla zakonu. Truso zostało odnalezione przez archeologów, a obecnie przyjmuje się inną datację przywileju (na 1235 a nie 1226). Takich przykładów pewnie jest więcej. W bardziej zniuansowany sposób niż w czasach powstawania tej książki postrzega się również niektóre kwestie społeczne, gospodarcze i kulturowe Prus krzyżackich. Oczywiście warto uzupełnić lekturę o nowszą syntezę, której redaktorem był Marian Biskup, czyli wydane w 2008 roku "Państwo Zakonu Krzyżackiego w Prusach. Władza i społeczeństwo", która w dużej mierze koryguje niektóre ustalenia sprzed lat. Mimo to nadal praca Biskupa i Labudy jest - w mojej opinii - znakomitym punktem wyjścia do dalszych poszukiwań. Bardzo warto.

Mimo, że już nie pierwszej świeżości to jednak rzetelna i dokładna, a to jest ponadczasowe. Wśród wielu popularnonaukowych opracowań dot. Zakonu w mojej opinii ta pozycja wysuwa się na prowadzenie.

Pierwsza tego typu monografia w Polsce podsumowująca w sposób całościowy, co wymusiło dużą syntetykę, dzieje Zakonu Niemieckiego w Prusach. W dzień dzisiejszy część informacji jest już zdezaktualizowana. Dla poszukujących podobnego ale aktualniejszego wydawnictwa polecam "Państwo Zakonu Krzyżackiego w Prusach. Władza i społeczeństwo" (http://lubimyczytac.pl/ksiazka/128277/panstwo-zakonu-krzyzackiego-w-prusach-wladza-i-spolecznstwo)

Polecam

Polecam

Niełatwe. Ceglaste.
Ale! Precyzyjne i szczegółowe do bólu opracowanie historii państwa krzyżackiego w Prusach, z uwzględnieniem większości istotnych aspektów.
Kopalnia wiedzy o temacie!

Niełatwe. Ceglaste.
Kopalnia wiedzy o temacie!

2071

Książka zostawia duży niedosyt. Podane suche fakty, daty, brak mi detalu - informacji obyczajowych, dotyczących militariów, medycyny (przecież to Zakon szpitalników i twórców pierwszych szpitali). Typowy bryk historyczny, które to dziełka obwiniam o to, że tak wielu ludzi podchodzi do historii jak do jeża. Ale dla zainteresowanych tematyką polecam. Księga obszerna z dużą faktografią.

Obszerna książka zawierająca masę informacji dotyczących historii Prus i Zakonu Krzyżackiego. Napisana językiem nie do końca łatwym w odbiorze, widać ze jest to książka bynajmniej nie popularnonaukowa. Boli także stosunkowo mało w stosunku do innych dziedzin informacji z zakresu militariów. Jeżeli ktoś interesuje się zakonem lub historią Prus to warto sięgnąć, choć na pewno można znaleźć pozycje łatwiejsze w odbiorze.

• Średniowiecze
  • Historyczne
  • Historia powszechna
  • Historia (Robocza bibliografia)

Dodaj cytat z książki Dzieje Zakonu Krzyżackiego w Prusach